Je vakcína bezpečná a účinná pre ľudí s protilátkami? Nie každý, kto prekonal covid, má aj imunitu

Letecké zábery na dedinu zničenú zosuvom pôdy.
Zdroj: TASR

Krajčí priznal, že má protilátky. Aj tak sa dal zaočkovať.

Slovensko začalo s vakcináciou proti novému koronavírusu  26. decembra a medzi prvými očkovanými boli aj politici, vrátane ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Krátko po zaočkovaní v priamom prenose televízie Markíza Krajčí prekvapil vyhlásením, že koronavírus zrejme prekonal, pretože má protilátky.

„Vie sa o mne, že som bol koncom septembra a začiatkom októbra práceneschopný, lebo som mal ťažkú virózu. Podľa všetkého som prekonal aj koronavírusovú infekciu, lebo som mal protilátky. Avšak, vyhodnoti som to tak, že očkovaním si vytvorím dalšie protilátky a dúfam, že budem dostatočne imúnny na to, aby som už koronu nedostal a nikoho neohrozil," povedal minister.

Samotné ministerstvo pritom neodporúča očkovanie ľuďom, ktorí COVID-19 prekonali posledných 90 dní. Počas týchto dní by totiž mal mať človek ešte protilátky a vakcína by nemusela byť dostatočne efektívna.

Vakcína je bezpečná

Ak sa už človek aj tak rozhodne pre vakcínu, jej bezpečnosť je stále garantovaná. „Vo vedeckých sledovaniach očkovaných pacientov sa potvrdila účinnosť aj bezpečnosť vakcín dokonca aj u pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Jej slová potvrdzuje aj Miroslav Lednár, hovorca slovenskej pobočky firmy Pfizer, ktorá dodala prvé vakcíny v Európe aj na Slovensku.

„Z prebehnutých klinických štúdií vyplýva, že neexistujú obavy o bezpečnosť z očkovania osôb, ktorí majú v anamnéze infekciu COVID-19 alebo osôb, ktorým boli detekované protilátky proti COVID-19. Osoby, ktoré prekonali toto ochorenie (či už potvrdené alebo s podozrením na jeho prekonanie), môžu byť očkované," vysvetľuje Lednár.

Prečítajte si tiež:

Krajčí chcel ísť príkladom

Otázna je ale účinnosť vakcíny u takejto osoby. Infektológ Peter Sabaka hovorí, že o imunite po prekonaní covidu zatiaľ veľa nevieme. Odborníci sa ale domnievajú, že to môže byť až do jedného roka a viac.

Napriek tomu odporúča očkovanie aj ľuďom, ktorí koronavírusovú infekciu prekonali.

„Aby to malo čo najväčší efekt, odporúča sa očkovanie po troch mesiacoch od prekonania infekcie. Ak by ste sa dali zaočkovať skôr, efekt vakcíny by mohol byť nižší. Nemá význam ani očkovať zdravotníkov, ktorí covid prekonali posledných 90 dní," hovorí Sabaka.

Prípad ministra Krajčího je podľa neho špecifický tým, že nevie presne, kedy sa nakazil.

„Ak by som pred mesiacom mal virózu a nebol by som si istý, že to bol covid, pretože mi vyšiel negatívny test, hoci mám protilátky, tiež by som sa dal zaočkovať," vysvetľuje Sabaka.

Krajčí teda mohol vírus prekonať aj skôr, ako prekonal jesennú virózu. Hladina jeho protilátok preto môže byť nízka. „Nemyslím si, že to bolo z jeho strany zbytočné gesto," dodáva Sabaka.

Rezort zdravotníctva vysvetľuje, že nie každý pacient po prekonaní covid-u aj získa imunitu.

„Vo všeobecnosti sa preto dnes očkujú aj pacienti, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Vedecké názory sa však v tomto smere môžu vyvíjať a nemusia byť jednotné. Očkovanie považujeme za účinnú prevenciu, preto sa minister zdravotníctva Marek Krajčí rozhodol ísť príkladom," dodáva Eliášová.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti