Zostane Matovič premiérom? Takto znie politická prognóza pre tento rok

Snažili sme sa nájsť odpovede na šesť základných otázok.

Ako minulý, tak aj tento rok bude na politickej scéne poriadne turbulentný. Predurčuje ho k tomu nekončiaca sa pandémia, vnútrokoaličné boje a opozícia bičujúca emócie na maximum. Napriek neprehľadnej a stále meniacej sa situácii sme sa s politológom Radoslavom Štefančíkom pokúsili nájsť odpovede na šesť základným politických otázok.

Prežije vláda Igora Matoviča tento rok, prípadne dôjde k rekonštrukcii vlády?

Vládu nepovalí opozícia ani prípadné referendum o predčasných voľbách. Ale keďže vládu vedie mentálne nevyzretý premiér, žiadny zo scenárov nemožno vylúčiť. Normálny politik si predsa nepovalí vlastnú vládu. Doteraz tak urobili len Sulík s Matovičom. No a oni sú teraz opäť vo vláde a ani ja, ani baba Vanga netuší, čoho sú tí dvaja opäť schopní.

Bude Hlas naďalej rásť a zostane preferenčným lídrom?

To bude závisieť od toho, či obvinenie polície zostane len pri Petrovi Žigovi, alebo sa NAKA sústredí aj na ďalšie bývalé veľké ryby Smeru, dnes Hlasu. Hlasu sa zatiaľ podarilo obrátiť pozornosť od obvineného Žigu, to však v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch nemusí platiť.

Čo bude so Smerom a ĽSNS?

Smer po páde preferencií ožíva pomocou komunikácie zo štvrtej cenovej. Šíri hoaxy, polopravdy, konšpirácie, kladie základy pre nenávisť. Komunikuje spôsobom typickým skôr pre pravicových extrémistov. To môže byť pre voličov ĽSNS sympatické. Ak im predsedu uväznia na štyri roky, strana sa môže dostať do organizačných problémov. Volič sa bude cítiť dezorientovaný a mentálne najbližšie bude stáť práve Smer. To môže Smeru dočasne pomôcť, v dlhodobejšom horizonte však predpokladám skôr úpadok Ficovej strany. Parafrázujúc jeden z najpopulárnejších výrokov českej kinematografie, dávam boľševikovi jedno volebné obdobie, maximálne dve.

Vyskočí preferenčne niektorá z mimoparlamentných strán?

Zatiaľ na to nemajú. KDH sa pohybuje dlhodobo na úrovni štyroch percent, Maďari sa zmietajú vo vlastných existenčných problémoch, o PS človeku počuje len v momente, keď agentúry zverejňujú prieskumy verejnej mienky. Pozrite sa, ako sa vytratili niektoré osobnosti PS či Spolu. Mnohým ťahúňom oboch strán išlo skôr o funkcie, nie o skutočnú reprezentáciu záujmov bežných ľudí. V opačnom prípade by sa pripravovali na ďalšie voľby.

Objaví sa na scéne nový relevantný subjekt?

Nemožno to vylúčiť, objednávka by tu bola. Najskôr je však potrebné vyriešiť pandémiu a vrátiť sa do „starých“ koľají. Nemôžete chodiť medzí ľudí a robiť kampaň počas obdobia sociálneho dištancu, zákazov vychádzania či zhromažďovania. Teda s výnimkou extrémistov. A práve tu by mohlo dôjsť k zmene, ak sa Marian Kotleba bude musieť obliecť do väzenského úboru.

Čo sa bude diať v spoločnosti?

Bez ohľadu na to, čo sa deje v politike, v novom roku sa obávam skôr rozvášneného davu. Hoci aj toho virtuálneho. Ľudia ako keby s novým rokom prichádzali o rozum a schopnosť kriticky myslieť. Pre Slovensko by bolo najlepšie, keby Mark Zuckerberg aspoň na mesiac vypol na Slovensku Facebook.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.