Prečo sa Igor Matovič odmlčal? Správanie premiéra je ako na hojdačke a to nie je dobré, odkazuje odborník

Diana s otcom Robom
Zdroj: Yves Herman, Pool via AP

Vláda by mala znovu zasadnúť v stredu a koaličná rada až budúci pondelok.

Slovensko drví druhá vlna pandémie. Denne umierajú stovky ľudí a ďalšie tisícky sa dozvedajú, že sú infikované. Nemocnice fungujú na pokraji kolapsu, zdravotníci už pracujú nad svoje možnosti. Mnohí sa v takejto extrémne ťažkej a zložitej situácii pýtajú, čo robí vláda, prípadne premiér Igor Matovič.

Počas sviatkov bolo viacero ministrov v karanténne s pozitívnym testom na COVID-19. Vláda zasadala online v posledný deň v roku, kedy aj schválila tvrdý lockdown. Odvtedy ministri, ale aj premiér komunikujú zväčša prostredníctvom statusov na sociálnych sieťach.

Prečítajte si tiež:

Ako nám potvrdil Úrad vlády, vláda by mala znovu zasadnúť vo štvrtok (7. 1.), neskôr predseda vlády vyhlásil, že vláda zasadne už v stredu (6.1). Koaličná rada zasadne až budúci pondelok (11. 1.). Na otázku, prečo budú rokovania v tieto dni a nie skôr, sme sa opýtali aj koaličných strán.

„Termíny rokovaní stanovuje premiér,“ stručne nám odpísali z komunikačného oddelenia SaS.

„Vláda zasadala online 31. 12. 2020 a prijala zásadné opatrenia k vážnej epidemiologickej situácii. Informácie o vývoji situácie sa vyhodnocujú na dennej báze a členovia vlády, vybavení zabezpečenými počítačmi od NBS, sú pripravení v prípade potreby operatívne zasadať kedykoľvek odkiaľkoľvek,“ odpovedali z OĽaNO.

Za ľudí a Sme rodina na naše otázky neodpovedali. V prípade, že odpovede zašlú, článok o ich stanoviská aktualizujeme.

Pasivita vlády je prekvapujúca

Odborník tiež nerozumie tomu, prečo nie je vláda v tejto situácii aktívnejšia.

„V krízovej situácii, v akej sa Slovenská republika nachádza, je mediálna a pracovná pasivita vlády minimálne prekvapujúca. V časti spoločnosti to môže vyvolávať pocit, že vláda ignoruje krízu. Možno dokonca, že po zmätočných rozhodnutiach z decembra a prekvapujúcom obrate zo silvestrovského dňa na jej riešenie rezignovala,“ myslí si politológ Jozef Lenč.

Zároveň však dodáva, že aj keď boli vládni činitelia až príliš aktívni, tak neraz ich rozhodnutia boli zmätočné.

„Z tohto dôvodu by som z aktuálnej ‚nečinnosti‘ nerobil veľkú tragédiu. Hoci tá pasivita neprospieva dôveryhodnosti vlády v očiach verejnosti,“ doplnil Lenč.

Osobitná pozornosť sa vzťahuje na predsedu vlády Igora Matoviča. Počas uplynulých mesiacov totiž zvykol prezentovať rozhodnutia vlády alebo ústredného krízového štábu na dlhých tlačových konferenciách. No blížiacim sa koncom roka sa akoby vytratil.

„Správanie a mediálne vystupovanie predsedu vlády je neraz ako na hojdačke. Niekedy je až prehnane aktívny (ba až aktivistický), konfliktný a plný ‚nápadov‘, inokedy sa urazí, odmlčí a nezriedka vytratí. Ani jedna z týchto polôh neprospieva slovenskej politike a spoločnosti,“ zhodnotil Lenč.

„Zdá sa, že premiér v aktuálnej spoločenskej a politickej situácii uprednostňuje tú platformu, ktorá mu umožňuje vyhnúť sa nepríjemným otázkam (a tie by isto prichádzali, nie iba ohľadom krízovej situácie) a umlčať potenciálnych kritikov,“ doplnil politológ.

Hlas tlačí na Matoviča, premiér sa po troch dňoch ozval na Facebooku

Na vládu už tlačí aj opozičný Hlas. Peter Pellegrini sa totiž na utorkovej tlačovej besede pýtal, prečo premiér a členovia vlády nereagujú na kritickú situáciu v súvislosti s rastom hospitalizácií v nemocniciach a rastúcimi úmrtiami na ochorenie COVID-19 či situáciou v Nitre.

„Je niekde zalezený a všetko chce zvaliť na Sulíka. Je to niečo nehorázne,“ vyhlásil Pellegrini.

Po troch dňoch odmlky v utorok poobede Igor Matovič statusom reagoval na alarmujúcu situáciu v spomínanej Nitre.

„Včera som hovoril s primátorom Nitry Marekom Hattasom o nevyhnutnosti nasadiť plošné testovanie celého okresu, tak ako svojho času na Orave, ktoré z najhoršieho slovenského regiónu urobilo najlepší na Slovensku. O ďalších podrobnostiach o testovaní budeme informovať spoločne s pánom primátorom,“ uviedol Matovič.

Poobede sa napokon uskutočnila tlačová beseda, na ktorej vystúpil Igor Matovič a primátor mesta Nitra Marek Hattas. Viac sa dočítate TU.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.