Zaberá alebo nezaberá lockdown? Minister a odborníci sa rozchádzajú v jednej zásadnej veci

Seriálová Arzu vo finále
Zdroj: TASR

Napriek optimistickejšiemu výhľadu, stále pribúdajú aj regióny, kde sa situácia zhoršuje.

Zaberá alebo nezaberá lockdown? Minister zdravotníctva Marek Krajčí je skeptický, odborníci naopak mierne optimistickí. Rozchádzajú sa totiž v jednej zásadnej veci, a to, kedy reálne začali platiť prísne opatrenia ohľadom pohybu.

„Napriek opatreniam, ktoré máme zavedené na Slovensku od 19.12. a následnému sprísneniu od 1.1., sa nám nedarí zlomiť krivku. A to je v podstate 15. deň, od kedy máme zavedené prísne kritéria zákazu vychádzania," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí na piatkovej tlačovej konferencii, ktorá sa venovala aktuálnej epidemiologickej situácii.

Prečítajte si tiež:

Odborníci upozorňujú, že tvrdý lockdown nezačal reálne platiť rozhodnutím vlády presne na Nový rok. Život sa podľa nich zastavil až o pár dní neskôr.

„Od 21. decembra nemáme lockdown. Nemáme ho ani 20, ani 15 a ani 12 dní. Zavreli sa obchodné centrá a školy. Začali lyžovačky, oslavy, stretávanie sa, cestovanie za rodinou, štedré večere a veselý Štefan, chaty a penzióny, omše a vigílie, hotely a apartmány, hromadné výlety od Koliby po Štrbské Pleso, cesty naspäť a nakoniec aj veselý Silvester a NO LIMITS pri radovánkach. Žiaden zákaz vychádzania," zhodnotil dátový analytik Ivan Bošňák z iniciatívy Dáta bez pátosu.

„To, že na Silvestra zasadla vláda a uzniesla sa na niečom od 5:00 hod. ráno od ďalšieho dňa bolo zbožné želanie celej vlády. Samozrejme, že od piatku od skorého rána nenastal nikde lockdown, všetci museli prísť domov aj stovky kilometrov, hodiny na cestách, rozlúčky a dokončenie pobytov. Následne po návrate domov prázdne chladničky a nákupy. Veľmi pravdepodobne preto lockdown nastal až od pondelka 4. januára," doplnil Bošňák

Tempo rastu klesá

Z toho vyplýva, že na Slovensku reálne platia prísne opatrenia zhruba desať dní. A práve po takomto období sa začínajú prejavovať aj v praxi.

„Už to asi nejde ďalej utajovať, keďže grafy si môže pozrieť každý sám. Väčšinou prichádza vrchol okolo 10 dní po zavedení adekvátne prísnych opatrení. Je to tak aj u nás, čo je skvelé," napísal vo štvrtok na sociálnej sieti aplikovaný matematik Richard Kollár z iniciatívy Veda pomáha.

Prečítajte si tiež:

Súhlasí s ním aj dátový analytik.

„V okolí 10. dňa po zavedení prísnych opatrení (4. január) prišiel po vrchole pokles. Nie na Silvestra, ale teraz treba buchnúť šampanské. Z grafu je to jasné a je to trend," dodal Bošňák s tým, že netreba sledovať počet prípadov, ale rast, príp. pokles zrýchľovania. A v tomto prípade tempo rastu klesá.

Musíme vydržať aspoň do polovice februára

Podľa odborníkov treba byť stále opatrný a v takomto režime by sme mali zostať dokopy šesť týždňov, čo vychádza zhruba do 15. februára.

„Ak teraz nevytrváme, premárnime príležitosť zlepšiť si situáciu tak, aby sme odvrátili najväčšie hrozby, zásadne odľahčili nemocniciam. A ak sa nám podarí zaočkovať najrizikovejšie skupiny čo najskôr (je to reálne počas najbližších 5-6 týždňov), tak budeme mať to najhoršie za sebou. Ak teda nové mutácie, ako tá nová z Brazílie, neprinesú horšiu skazu," uviedol Kollár.

Prečítajte si tiež:

Napriek optimistickejšiemu výhľadu, stále pribúdajú aj regióny, kde sa situácia zhoršuje.

„A tento pokles sa deje napriek tomu, že nám dnes zhoreli Zlaté Moravce a našli v 40-tisícovom okrese za jeden deň vyše 200 nových prípadov. Lebo je to okres v priemyselnom srdci Slovenska s priemyselnými parkami, kde je vysoká mobilita tam aj späť. Takých bude viac. To sú tie malé slovenské „bergáma" a „manhattany", tam je potreba testovať každého mobilného a ľudí zavrieť aj v panelákoch na 14 dní. Nie v Snine a Sobranciach a Rožňave a Námestove," uzavrel Bošňák.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.