S kým chce Pellegrini vládnuť, keď odmieta Smer? Toto sú jeho možní politickí spojenci

Peter Pellegrini.
Zdroj: TASR

Tzv. vláda zmierenia by bola podľa odborníka pre krajinu celkom prospešná.

Síce súčasná vláda nie je pri moci ani rok, už sa niekoľko týždňov skloňuje možné vyvolanie predčasných volieb. Okrem opozície, ktorej sa nepáči, ako predseda vlády vedie krajinu počas pandémie, a preto vyzýva na referendum, tak k tejto atmosfére prispievajú aj dlhotrvajúce nezhody v samotnej koalícii.

Pri pohľade na preferencie a pri braní do úvahy rôzne politické animozity sa však nečrtá mnoho možností, ako by mohla možná budúca vláda vyzerať. Buď ju budú tvoriť opäť súčasné vládne strany s prípadnou obmenou jedného subjektu, alebo bude vládnuť súčasná opozícia.

Prečítajte si tiež:

A tento obraz sa zrejme nepáči lídrovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu, ktorý je tak „hádzaný“ do spolupráce so Smerom a Kotlebovou ĽSNS.

„Chcem vás uistiť, pán Kollár, a aj všetkých občanov, že ukončenie vášho volebného obdobia neznamená, že sa automaticky má k moci vrátiť bývalá vládna koalícia. To je len finta, ktorú ste si vymysleli a ktorou argumentujete a hovoríte ľuďom: ‚prepáčte nám všetko, ale len, prosím vás, nás držte, lebo sa vráti Fico s Pellegrinim‘,“ uviedol Peter Pellegrini v diskusii s Borisom Kollárom na TA3.

Predseda Hlasu následne načrtol, akoby to mohlo v realite po možných predčasných voľbách vyzerať.

„Nemaľujte tak falošný obraz, že sa vráti stará garnitúra. Práve naopak, možnože bude musieť po voľbách vzniknúť nejaká kombinácia niektorých strán z vládnej koalície a opozície, aby sa tá spoločnosť konečne zmierila,“ doplnil Pellegrini.

Pellegrini nateraz Fica vylučuje zo spolupráce

Svoju úvahu podčiarkol aj v relácii Na telo na Markíze, keď nateraz vylúčil možnú koaličnú spoluprácu so Smerom. Takto odpovedal na otázku, či si vie takúto alternatívu predstaviť.

„Na základe ich správania k nám, tak zatiaľ nie,“ vyhlásil Pellegrini. Celú reláciu si môžete pozrieť TU.

A to aj napriek tomu, že len pred pár dňami predseda Smeru Robert Fico deklaroval ochotu rokovať aj s Hlasom.

„Viem si predstaviť spoluprácu s ľuďmi, ktorí reálne budú robiť sociálno-demokratickú politiku. To, že odišli, mám právo komentovať, pretože odišli zo strany, ktorú som zakladal. Ak budú robiť normálnu sociálno-demokratickú politiku, zatiaľ to nevidím, sú to ľudia, o spoluprácu s ktorými máme záujem a budeme mať záujem,“ skonštatoval v rozhovore pre TASR Fico.

Prečítajte si tiež:

Otázkou teraz je, či sa chce Peter Pellegrini naozaj politicky dištancovať od Smeru a radšej bude rokovať so stranami z druhého brehu alebo je to len politická taktika, aby naštrbil obraz o návrate koalície Hlasu so Smerom, ale aj tak mu je stále najbližší Fico a spol.

„Peter Pellegrini si uvedomuje, že ak má byť jeho strana ešte niekedy vládnou stranou, musí presvedčiť najmä strany súčasnej vládnej koalície a mimoparlamentnej opozície, že je pre nich lepším a čitateľnejším partnerom než nestabilný Igor Matovič. Druhá možnosť, spolupráca so Smerom alebo fašistami, je po prvé cestou, ktorá je odsúdená na neúspech. Po druhé, je to de facto politická samovražda pre všetkých, ktorí svoju budúcnosť spojili s Petrom Pellegrinim. A to vrátane jeho samého,“ vysvetlil politológ Jozef Lenč.

Najbližšie k Hlasu má PS, ale aj SaS, Za ľudí a KDH

Podľa odborníka má k Hlasu po ideologickej stránke najbližšie mimoparlamentné Progresívne Slovensko. No svojich partnerov by si vraj Peter Pellegrini vedel vybrať aj spomedzi súčasných koaličných strán.

„Pragmaticky by mohli v niektorých témach nájsť spojenie (aj personálne) s SaS, KDH a Za ľudí. Lenže k tomu, aby sa tak stalo, by sa aj tieto strany museli začať pozerať na politiku oveľa pragmatickejšie. A neustupovať len nerozumným víziám premiéra Matoviča, ale mať na zreteli aj budúcnosť Slovenska,“ mysli si Lenč.

Otázku, s kým si vie Hlas predstaviť prípadnú koaličnú spoluprácu, keď nateraz odmieta Smer, sme zaslali aj hovorkyni strany, no odpoveď nám doteraz neprišla.

Odhliadnuc od Pellegriniho vízie o tzv. vláde zmierania, je faktom, že naša spoločnosť je výrazne rozdelená a nič nenasvedčuje tomu, že súčasná politická konštelácia by túto brázdu vyrovnávala.

„Ak chceme, aby bol náš systém funkčný a súčasne nechceme, aby sa nám tu striedali vlády vedené či tvorené extrémistami, zlodejmi, vekslákmi a psychicky nevyrovnanými politickými elitami, tak iná možnosť ani nie je. Spolupráca ‚nezmieriteľných‘ funguje v Nemecku či v iných demokraciách, nevidím dôvody, pre ktoré by nemala fungovať ani u nás. Ak bude k tomu vôľa a politická rozvaha,“ dodal Lenč.

Čo hovoria prieskumy?

Z decembrového prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza vyplýva, že súčasná vláda by už nemohla vzniknúť.

Do parlamentu by sa totiž nedostala koaličná strana Za ľudí (4,4 %) a ostatné tri strany OĽaNO, Sme rodina a SaS by mali dokopy 62 kresiel, pričom na väčšinu je potrebných minimálne 76 poslancov. K tomuto trojlístku by nestačilo ani pripojenie Progresívneho Slovenska (6 %), s ktorým by mali len 74 mandátov.


(Počet mandátov: Hlas - 41, SaS - 31, OĽaNO - 21, Smer - 19, ĽSNS - 16, Progresívne Slovensko - 12, Sme rodina - 10)

Na opačnom brehu, súčasná opozícia Hlas, Smer a ĽSNS by získala vo voľbách najtesnejšiu väčšinu 76 kresiel. Takúto možnosť však nateraz strana Petra Pellgriniho vylučuje.

Ak by sme teda zobrali do úvahy vyjadrenie politológa, že k Hlasu má ideologicky najbližšie Progresívne Slovensko a pragmaticky SaS, Za ľudí a KDH, tak Hlas, SaS a PS by mali dohromady až 84 kresiel. Ako Za ľudí, tak ani KDH by sa v tomto prípade do NR SR nedostalo.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.