Pellegriniho snaha ohľadom predčasných volieb sa stáva fiaskom. Štipľavý odkaz politológa

Na výzvu predsedu Hlasu zatiaľ pozitívne reagovala len jedna strana.

Hlas sa snaží spojiť opozíciu pri zbieraní podpisov na referendum o predčasných voľbách. Vytvára totiž spoločný petičný výbor, do ktorého pozval viacero strán aj združení. Okrem SNS mu však ostatné subjekty, dokonca aj Smer, odkazujú jasné nie. Politológ sa im ani nečuduje.

„Vláda Igora Matoviča nezvládla boj s pandémiou a je zodpovedná za tisícky mŕtvych a miliardové škody. Parlament nie je schopný účinne kontrolovať vládu a koaliční partneri nedokážu korigovať neprijateľné konanie premiéra. Preto jediným riešením sú predčasné parlamentné voľby, v ktorých ľudia dostanú možnosť povedať, kto má ich dôveru a mandát na vyvedenie Slovenska z najväčšej krízy po druhej svetovej vojne," uviedol vo svojom posolstve k petičnému výboru Peter Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

Zatiaľ sa však do spolupráce iné strany nehrnú. Postupne ho odmietlo Progresívne Slovensko, KDH, Spolu, ale trochu prekvapivo aj Dobrá voľba, ktorú vedie exminister za Smer Tomáš Drucker.

„Dlhodobo upozorňujeme na zlyhania súčasnej vlády pod vedením Igora Matoviča, ktoré majú fatálne následky na zdravie a životy občanov a rovnako aj na ekonomiku našej krajiny. Sme si vedomí, že Slovensko potrebuje zmenu vo vedení štátu... Zbierať podpisy na vypísanie referenda počas plošného testovania v súčasnej epidemickej situácii však považujeme za nesprávny a neseriózny prístup," uviedla Dobrá voľba vo svojom stanovisku.

Ani Smer sa nepridá

Politológ Radoslav Štefančík sa týmto stranám nečuduje, že zaujali takýto postoj. Podľa neho ide zo strany Pellegriniho len o politický kalkul.

„Súdnosť a schopnosť kriticky myslieť zatiaľ opúšťa len niektorých diskutérov zo sociálnych sietí, ale nie šéfov mimoparlamentných strán. Všetka úcta, vrátane Tomáša Druckera. Pellegrinimu totiž nejde o nich ani o voličov, on chce len využiť jedinečnú príležitosť, kedy je ľud nahnevaný a frustrovaný, a to nielen z vlastnej životnej situácie, do ktorej sa pre koronavírus dostal, ale rovnako pre tie neustále žabomyšie vojny Igora Matoviča," uviedol Štefančík.

K vzniku petičného výboru sa prekvapivo negatívne postavil aj Robert Fico, ktorý hovorí o amaterizme. Neodmieta však samotnú myšlienku spoločného zberu podpisov.

„To, čo včera urobil Peter Pellegrini, je hrubý politický amaterizmus, veľká chyba a zlý pokus. My potichu komunikujeme s najvýznamnejšími partnermi. A keď budeme dohodnutí, tak urobíme spoločnú tlačovú besedu, kde oznámime, ako by to mohlo vyzerať," vyhlásil v utorok predseda Smeru na tlačovej besede.

„Robertovi Ficovi sa zjavne nepáči, že jeho dlhoročný žiak chce zliznúť celú smotanu iba sám. Ale má pravdu, že ak má mať iniciatíva úspech, musia to robiť koordinovane," podotkol Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Hlasu teda zatiaľ na spoluprácu prikývla len jediná strana, a to Dankova SNS. Pripomíname, že Pellegrini do tohto výboru neprizval ĽSNS ani Vlasť.

„SNS sa vzdá všetkých aktivít a pridá sa k tomuto referendu, ktoré by spojilo všetky iné politické sily, ku ktorému by sa možno pridali aj odborári," uviedol Andrej Danko na sociálnej sieti s tým, že víta snahu o zriadenie spoločného petičného výboru a verí, že nik nebude na tejto téme politizovať.

„Rešpektujeme rozhodnutie každej z nich, či sa chce k iniciatíve na zmenu vlády pripojiť alebo považuje súčasnú vládnu koalíciu za lepšiu alternatívu pre Slovensko,“ takto reagoval Hlas na odpovede od jednotlivých strán.

Zber podpisov pred odbernými miestami

Veľkým tromfom Hlasu pri zbere podpisov malo byť celoplošné testovanie. Do karát by mu hrala väčšia koncentrácia ľudí a zrejme aj ich emočné nastavenie, keďže musia pre toto vládne rozhodnutie stáť vonku v zime.

„Pokiaľ tam ľudia budú v davoch stáť, tak im spríjemníme čas a budú sa môcť rozhodnúť, či podpíšu alebo nepodpíšu zvolanie referenda," vyhlásil ešte v nedeľu v reláciu Na telo líder Hlasu. Celú reláciu si môžete pozrieť TU.

Prečítajte si tiež:

Vláda však napokon rozhodla, že testovanie nebude mať priebeh ako na jeseň, ale natiahne ho až na deväť dní, čim sčasti eliminuje veľké združovanie ľudí. Navyše, nápad zbierať podpisy od čakajúcich ľudí sa nestretol s veľkým pochopením.

„Pokiaľ budú ľudia vykonávať akékoľvek akcie a aktivity, ktoré nie sú zadefinované vo výnimke zo zákazu vychádzania, tak porušujú zákon," vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Tento krok sa nepozdáva nielen koaličným politikom, ale ani predsedovi Smeru.

„Má sa to robiť počas testovania? Ten národ je taký nervózny, že to vyvoláva rôzne otázky a my sa o tom v Smere rozprávame," zamyslel sa Robert Fico.

Hlas zmenil rétoriku veľmi rýchlo

Odborník zasa hovorí o necitlivom prístupe a pridáva aj poriadne štipľavý odkaz.

„Ľudia nepôjdu na testovanie povinne, budú tam stáť v dlhých radoch, v mraze a niekoľko hodín. Človek mení emócie už v rade na pošte, nie to v takýchto podmienkach. Ísť medzi podobne naladených ľudí je chladný kalkul, ktorý počíta s negatívnou emóciou účastníkov testovania," myslí si Štefančík.

„Zároveň hovorím, že tento nápad sa mohol zrodiť iba v chorej hlave. Človek nemusí byť infektológ, aby vedel, že sa tým zvyšuje pravdepodobnosť rýchlejšieho šírenia vírusu, ktorý po sebe nechá desiatky mŕtvych. Ide o čisto mocensky vykalkulovaný nápad, za ktorým sa neskrýva nič iné, iba neskutočná túžba po moci," doplnil.

Prečítajte si tiež:

Kritiku si tak zrejme všimli aj na centrále Hlasu a Peter Pellegrini už zmenil rétoriku. Vraj postupy, ako budú zbierať podpisy, bude mať v rukách petičný výbor.

„Ja neviem, či sa budú zbierať, tam sme my ešte rozhodnutie neprijali. Za stranu Hlas predstavíme taký spôsob, ktorý nijakým spôsobom neohrozí zdravie a neporuší žiaden predpis," vyhlásil Pellegrini v našej reportáži.

Zároveň doplnil, že čo budú robiť ostatní, či už politické strany alebo občania, ktorí budú chcieť zbierať nejakým spôsobom podpisy, to už nie je v rukách Hlasu.

Vyzbieranie 350-tisíc podpisov je len prvým krokom

Bez ohľadu na to, či sa budú zbierať podpisy na základe petičného výboru, ktorý iniciuje Peter Pellegrini alebo niekto iný, opozícia chce zjavne prostredníctvom referenda vyvolať predčasné voľby. Otázkou je, aké má šance. Vyzbieranie 350-tisíc podpisov je totiž len prvým krokom.

„Predpokladám, že podpisy sa im vyzbierať podarí. Každému, kto sa však na tomto opozičnom predstavení zúčastní, by mal vedieť, že poslanci slovenského parlamentu sú z ústavy volení na štyri roky. A meniť ústavu na Slovensku je možné len ústavným zákonom. A keďže zákony schvaľuje parlament, navyše tú ústavnú má v rukách vládna koalícia, musí sa práve v tomto parlamente nájsť minimálne 90 poslancov na to, aby nejaké predčasné voľby boli. A keďže v ústave je okrem iného aj jasne napísané, že poslanci sa riadia výlučne svojím svedomím a presvedčením, nikto, ani referendová väčšina, ich nemôže k niečomu prinúť. Ani ku skráteniu volebného obdobia," uzavrel Štefančík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.