Prečo Fico o Kováčikovi a Gašparovi tvrdí, že sú politickí väzni? Možno je to odkaz, pripúšťa odborník

Martin Sivák s dcérou
Zdroj: TASR

Predstavitelia Smeru majú ohľadom zatýkania bývalých vysokopostavených špičiek jednotnú rétoriku.

Všetci hovoria to isté. Robert Fico a spol. sa už mesiace držia jednotnej komunikačnej stratégie ohľadom rozsiahleho zatýkania, ktoré sa dotklo sudcovských, policajných, ale aj politických špičiek. Vraj ide o politické procesy hodné 50. rokov minulého storočia.

„Je to premyslená komunikácia, ktorá má poslúžiť nielen na podčiarknutie akože autoritatívnych či totalitných praktík súčasnej vládnej koalície, ale má tiež ‚očistiť‘, resp. do lepšieho svetla postaviť dnes obvinených bývalých nominantov strany Smer-SD,“ povedal na úvod politológ Jozef Lenč.

Prečítajte si tiež:

V podobnom duchu vystúpil predseda Smeru aj na pondelkovej tlačovej besede, keď Dušana Kováčika označil za politického väzňa.

„Chcem pripomenúť a stojím si za svojimi slovami, že Dušan Kováčik bol politicky zlikvidovaný,“ uviedol Fico.

O pár minút nato sa zastal aj bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.

„Tibor Gašpar je absolútne čistý politický väzeň. Nie je tam nič. Je tam len preto, že bolo treba nasúkať do väzby ľudí, pretože to je agenda vládnej koalície, ktorá nemá čo tejto verejnosti ponúknuť,“ povedal Fico.


Fico sa možno takto prihovára aj obvineným

Táto forma komunikácie nemusí byť primárne cielená len na voličov. Odborník pripúšťa, že to môže byť aj odkazom pre samotných obvinených.

„Ich označením za politických väzňov im chce možno poslať odkaz, že sa za nich postavil, že na nich nezabudol, aby oni nezabudli naňho. Avšak toto je skôr špekulácia,“ zamyslel sa Lenč.

„V každom prípade sa pokúša pomôcť strane, ktorú chce zbaviť zodpovednosti, keďže, ak sú z obvinených politickí väzni, tak aj prípadné prepojenie ich obvinení s politickou stranou sa dá vykresľovať ako politicky motivované prenasledovanie konkurencie,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

Zároveň politológ na otázku, či si Robert Fico rečami o politických procesoch nevytvára aj predpolie v prípade jeho možného zadržania, vďaka čomu by potom mohol aj sám seba označiť za politického väzňa, odpovedal stručne.

„Áno, aj takto sa to dá vnímať,“ podotkol Lenč.

Lenže, keď takto komunikuje Robert Fico, prečo sa k podobnej stratégii neuchýli aj predseda Hlasu Peter Pellegrini, ktorý bol súčasťou smeráckych vlád?

„Napriek tomu, že chce získať voličov Smeru-SD, nechce sa zašpiniť kauzami Smeru, resp. ľuďmi Smeru. A v neposlednom rade možno vie, že oni naňho nič nevedia a nemá potrebu im pomáhať. Lenže to už skôr konšpirujeme,“ uzavrel Lenč.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.