Minister odporúča, aby stav starších pacientov pred očkovaním posudzovali všeobecní lekári. Tým sa to nepáči

Na účte má milióny, no ona obeduje mačacie konzervy. Milionárka odmieta prekročiť svoje vreckové
Zdroj: TASR/AP Photo/Arne Dedert

Apel ministra Mareka Krajčího prišiel po tom, čo na Slovensku zomrel pacient po podaní vakcíny.

Po tom, ako Slovensko začalo s očkovaním proti koronavírusu, sa k vakcíne dostávajú medzi prvými seniori. Tento týždeň sme zaevidovali prvý prípad pacienta, ktorý po jej podaní zomrel.

Stav 79-ročného muža zhoršili mierne vedľajšie účinky vakcíny, a to horúčka a slabosť. No hlavnou príčinou jeho smrti boli vážne chronické ochorenia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na tlačovej konferencii uviedol, že tento prípad je potrebné brať vážne. Vedľajšie účinky a možné riziká pre ťažko chorých sú témou všade vo svete.

„Veľa expertov sa zamýšľa nad tým, či má byť táto vakcína implikovaná u úplne najfragilnejších ľudí (s najkrehkejším zdravím, pozn. red.), ktorí sú vo vysokom veku. Vieme, že akékoľvek zhoršenie stavu, či už je to z vakcíny alebo iného dôvodu, môže spôsobiť, že budú bojovať o svoj život,“ povedal minister.

Krajčí si nemyslí, že v týchto prípadoch je správne očkovať. Následne hovoril aj o tom, že podávanie vakcín by mohli najskôr zvážiť a riziká posúdiť všeobecní lekári. „Tu by mal jednoznačne lekár zvážiť, aká vážna je fragilita pacienta,“ uviedol Krajčí.

„Aktuálne sa očkuje v zmysle platnej vyhlášky ministerstva zdravotníctva. Poradie jednotlivých skupín je nastavené primárne na základe veku a diagnóz. Tempo očkovania závisí od množstva vakcín, ktoré na Slovensku dodávané máme, našou ambíciou je, aby sa v našej krajine zaočkovalo čo najviac ľudí, minimálne 3,3 milióna z dôvodu efektívnosti kolektívnej imunity. Očkovanie vnímame ako účinnú prevenciu pred ochorením COVID-19,“ uviedlo ministerstvo.

Ako pripomína rezort, od začiatku očkovania v súvislosti s ochorením COVID-19 komunikuje, že pri senioroch s pridruženými ochoreniami by mal posúdiť vhodnosť očkovania ich lekár, keďže ten najlepšie pozná zdravotný stav pacienta.

Lekári nesúhlasia

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) s podobným prístupom nesúhlasí. „Jednoznačný a nespochybniteľný je medicínsky aj právny fakt – o podaní vakcíny, resp. zaočkovaní pacienta bez ohľadu na vek rozhoduje očkujúci lekár, v prípade očkovania proti covidu-19 je to lekár tzv. očkovacieho centra,“ uvádza v stanovisku.

Lekári nesúhlasne reagovali aj na usmernenia ministerstiev zdravotníctva a práce, ktoré im rezorty adresovali. Týkali sa napríklad očkovania seniorov v sociálnych zariadeniach. Štát v nich žiadal aj to, aby sa všeobecný lekár vyjadril k očkovaniu klienta najneskôr 24 hodín pred podaním vakcíny.

Prečítajte si tiež:

„Ošetrujúci všeobecný lekár vedie zdravotnú dokumentáciu klienta DSS v súlade s platnou legislatívou, a teda poskytuje inému oprávnenému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti v súlade so zákonom. Písomné vyjadrenia uvedeného charakteru sú zbytočné a zvyšovali by už aj tak extrémnu a chaotickú byrokratickú záťaž všeobecných ambulancií na Slovensku,“ uvádza SVLS.

Pripomínajú tiež, že očkovanie proti covidu-19 sa v zariadeniach vykonáva najčastejšie u polymorbidných seniorov, ktorých zdravotný stav sa aktuálne neraz pomerne rýchlo mení v čase, a teda vystavovanie akéhokoľvek „vyjadrenia k očkovaniu“ v časovom predstihu je  medicínsky irelevantné a právne neakceptovateľné. Svoje pripomienky preto lekári ministerstvám už predložili a chcú s nimi preberať ďalší postup.

Prízvukujú sa riziká, nik nehovorí „neočkovať“

Ako hovorí infektológ Peter Sabaka, samotné očkovanie ťažko chorých seniorov je náročná téma bez jasných odpovedí. Podľa neho je potrebné zvážiť všetky aspekty a porovnať benefity očkovania s rizikami. Jednoznačné stanovisko neexistuje a ide o veľmi širokú debatu, ktorú by mali viesť odborníci z viacerých odvetví.

„Drvivá väčšina ľudí nad 85 rokov má veľmi vážne ochorenia. Niektorí z nich majú dokonca kombinácie závažných ochorení v terminálnom stave a sú na sklonku života. Môže sa stať, že niekto po očkovaní zomrie aj v daný deň alebo na druhý deň. No k úmrtiu by v týchto prípadoch došlo aj bez podania vakcíny,“ približuje odborník.

Napríklad u seniora staršieho ako 85 či 95 rokov, ktorý má ťažké srdcové zlyhávanie, môže obyčajná teplota spôsobiť zlyhávanie srdca či arytmiu. A to aj v prípade, že nemá iné vážne ochorenia. Kým mladší človek si takúto teplotu ani nevšimne, senior sa po očkovaní môže dostať do vážneho stavu.

Prečítajte si tiež:

Podľa Sabaku je teda skutočne na zváženie, či proti koronavírusu očkovať kriticky chorých pacientov vo veľmi vysokom veku. V prípade prvého zosnulého pacienta po podaní vakcíny na Slovensku Sabaka pripomína, že mal závažné srdcové zlyhávanie už pred podaním vakcíny, čo potvrdil aj patológ.

V súčasnej epidemiologickej situácii, keď sa COVID šíri veľmi rýchlo, sa podľa infektológa títo seniori buď zavakcinujú alebo dostanú koronavírus. A tých, ktorých by mohla ohroziť vakcinácia, by nákazu koronavírusom určite neprežili.

„Nikto nehovorí, že sa neodporúča očkovať sa. Práve naopak. Iba sa prízvukuje, že je to na zváženie. U pacientov, ktorí majú nad 85 rokov a nie sú kriticky chorí, sa vakcína naďalej odporúča,“ uzatvára infektológ.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.