Infikovaní majú už mesiac sami vyhľadávať svoje kontakty. Mnohí o tejto povinnosti nemusia vedieť

Spútaný motýľ - Reyyan
Zdroj: Shutterstock.com/ImYanis

COVID-om si prešla aj Cigániková. Hovorí, že ani v SMS-ke nebolo napísané, čo má robiť.

Uplynul viac ako mesiac odo dňa, keď hlavný hygienik Ján Mikas vydal vyhlášku, ktorou nariadil pozitívne testovaným ľuďom, aby sami vyhľadávali svoje blízke kontakty a informovali ich o svojej pozitivite. Túto úlohu dovtedy robili regionálni hygienici.

Tí sa už v lete ozývali a prosili ministerstvo zdravotníctva, aby posilnilo ich rady a prijali zamestnancov, ktorí budú dohľadávať kontakty pozitívne testovaných, ktorých od konca leta neustále pribúda. Mikas vyhláškou hygienikov odbremenil, no dôležitú úlohu trasovania ponechal na zodpovednosti občanov.

Trasovanie je pritom podľa analytika Ivana Bošňáka jeden z kľúčových nástrojov na boj proti pandémii. Začiatkom decembra uvádzal ako príklad Česko, ktoré podľa neho doviedlo systém trasovania do dokonalosti.

„Na procese sa spolupodieľa armáda a pomáhajú tisíce zdravotníkov. Vykazujú, že do 24 hodín vedia vystopovať 96 percent blízkych kontaktov pozitívne testovanej osoby. Nájdu ich, identifikujú, rovno izolujú alebo dotestujú PCR testami," vysvetľuje Bošňák.

Presné údaje z trasovania zverejňuje rezort zdravotníctva pravidelne. Prezradili napríklad aj to, že niekedy sa im podarí telefonicky kontaktovať len 69 percent blízkych kontaktov. Veľa ľudí totiž nedvíha cudzie čísla. Blízke kontakty informujú prostredníctvom SMS, z akého dôvodu im potrebujú zavolať.

Namiesto posilnenia kapacít regionálne úrady verejného zdravotníctva v súčasnosti netrasujú vôbec alebo len minimálne.

Sklamaná je aj poslankyňa a predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková. „Celkovo si myslím, že trasovanie podceňujeme a považujem to za obrovskú chybu a SaS opakovane tlačí na to, aby trasovanie bolo posilnené. Jednak cez ľudské kapacity, ale aj cez aplikácie," hovorí Bittó Cigániková.

Hygienici vysvetľujú, že práce majú aj tak veľa

Regionálni hygienici hovoria, že práca počas epidémie nie je len o trasovaní. Každý jeden prípad nákazy musia evidovať, aby boli štatistiky pripravené na ďalšie analýzy. Musia sledovať situáciu, pripravovať opatrenia v DSS-kách či škôlkach, ktoré sú otvorené. Okrem COVID-u sa musia venovať aj iným prenosným chorobám vo svojom regióne.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach telefonicky kontaktuje každého pozitívne testovaného človeka. Oznámia mu, aké sú jeho povinnosti, teda informovať svojho všeobecného lekára a obvolať ľudí, s ktorými bol v úzkom kontakte posledné dva dni. Kontaktujú vraj každého, ale nie vždy to stihnú v daný deň, keď sa o pozitivite človeka dozvedia.

„Máme vysoký počet pozitívnych kontaktov a trvá dlhú dobu, kým sa k nim všetkým telefonicky dostaneme. Pomáhajú nám aj príslušníci ozbrojených síl, ale našou prácou nie je len vyhľadávanie. Naša práca nemá byť založená len na trasovaní," hovorí Veronika Tarkovská z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.

Potvrdzuje to aj hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Katarína Nosálová.

„My sme jediný úrad v celom Bratislavskom kraji a máme stále veľmi veľa prípadov nákazy. Keď sa v nejakej škôlke vyskytne pozitívny prípad, musíme to riešiť, obvolať všetkých, ktorí do škôlky chodia a zabezpečiť opatrenia. Tak isto postupujeme v prípade domovov sociálnych služieb. Práce je stále veľmi veľa," vysvetľuje Nosálová.

Občania boli disciplinovaní a vláda si nesplnila úlohu

To, že štát rezignoval na vyhľadávanie kontaktov, kritizujú aj europoslanci Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Ivan Štefanec (KDH). V diskusnej relácii televízie TA3 Štefanec opísal, ako systém fungoval v Belgicku, kým boli otvorené reštaurácie. Pred vstupom do prevádzky musel každý uviesť svoje meno a zoznam ľudí, s ktorými bol v poslednej dobe v kontakte. V tomto slovenská vláda podľa neho zlyhala.

„Nedôvera, ktorá voči inštitúciám na Slovensku panuje, pramení z toho, že ľudia dostali falošné nádeje. Otestujte sa a nebude lockdown. A nie je to tak. Nie preto, že by si občania nesplnili úlohu. Oni si ju splnili a boli na testovaní. Bohužiaľ, domácu úlohu si nesplnila vláda a to bolo vyhľadávanie kontaktov infikovaných," povedal Štefanec v relácii.

Súhlasí s ním aj Ďuriš Nicholsonová. Podľa nej by mal štát začať konečne využívať mobilné aplikácie na trasovanie kontaktov, ktoré sú pripravené, ale z legislatívnych dôvodov neboli spustené.

„Tu si podľa mňa neurobila svoju domácu úlohu Európska komisia. Mohla iniciovať revíziu smernice GDPR a prijať klauzulu, že v čase núdze to urobíme mäkšie. My sme z toho mali strach a napriek tomu, že máme vyvinuté aplikácie, nepoužili sme ich," myslí si Ďuriš Nicholsonová.

Počas desiatich dní izolácie sa jej nikto neozval

Podľa Bittó Cigánikovej nie je problém v legislatíve. Stačí sa podľa nej inšpirovať Českom, v ktorom funguje aplikácia eRouška. Ľudia si dobrovoľne stiahnu a nainštalujú aplikáciu do mobilu a vyjadria súhlas s tým, že ich mobil bude komunikovať prostredníctvom Bluetooth s mobilmi v bezprostrednom okolí. Ak je používateľ pozitívne testovaný, uvedie to v aplikácii a používateľom, ktorí sa v posledných dňoch ocitli v blízkosti pozitívnej osoby, príde upozornenie, aby sa objednali na testy, pretože je riziko, že sa nakazili.

Nikto však nevie, kto je tou pozitívnou osobou, ani kde a kedy sa s ňou mohli stretnúť. Osobné údaje sú teda chránené.

„Nedotýka sa to vašich práv, takže nenaráža to na legislatívu. Navyše, aplikáciu používate, len ak na to dáte súhlas," vysvetľuje poslankyňa.

Prečo sme podobnú aplikáciu doteraz nespustili, nevie. „Raz som dostala informáciu, že to nemáme zavedené, lebo by tých hlásení bolo príliš veľa. V poriadku, veď to je obdoba plošného testovania, ale adresného. Takto sa k testovaniu dostanú tí, ktorí prišli do kontaktu s pozitívnym a nemusíme testovať všetkých na slepo," myslí si Bittó Cigániková.

Nepáči sa jej ani to, že infikovaní ľudia nedostanú SMS-ku s jasnými inštrukciami. Sama si nedávno prešla nákazou novým koronavírusom a síce dostala SMS-ku, ktorá ju informovala o pozitívnom výsledku testu, ale za celú dobu izolácie sa jej nikto neozval.

„Sama som nevedela, či mám volať ľuďom, s ktorými som bola posledné tri alebo päť dní a to sa tejto téme intenzívne venujem. Ľudia nemajú presné informácie a nevedia, čo majú robiť. Mám informácie od viacerých ľudí, že boli pozitívni a za celých desať dní, čo boli doma, neboli ani raz kontaktovaní. Ja sama som aj napísala status na Facebook, kde som informovala, že som pozitívna, aby o tom vedeli naozaj všetci, ktorí so mnou prišli do kontaktu. Lenže nie každý takto premýšľa. Vieme, že sú ľudia, ktorí aj keď sú pozitívni, chodia po vonku. Ozvali sa aj starostovia, ktorí vedia, že ich pozitívni občania chodia po obci. Sú aj zodpovední ľudia, ktorí nestíhajú sledovať všetky správy a informácie a nemusia vedieť, že oni majú kontaktovať svoje okolie," opisuje situáciu poslankyňa.

Hovorí, že strana SaS navrhla Pandemickej komisii, ktorá zasadala v utorok (2. 2.) aj o prísnejších opatreniach, aby sa zmenili SMS-ky, ktoré chodia infikovaným ľuďom a ktoré ich jasne informujú, čo majú robiť. Navrhnú tiež to, aby starostovia malých obcí dostávali informácie, kto z ich občanov je pozitívny, aby tak zabránili porušovaniu povinnej izolácie.

To všetko by podľa Bittó Cigánikovej malo fungovať popri riadnom trasovaní regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Uvedomuje si, že je to personálne náročné, ale mohli by sa podľa nej využiť ľudia, ktorí pre pandémiu prišli o prácu. Zaškolenie na dohľadávanie kontaktov podľa Bittó Cigánikovej netrvá dlho.

„Ešte som nepočula rozumný argument, prečo sme poľavili z trasovania. Rozumiem, že je to personálne náročné, ale na atrakcie ako plošné testovanie máme personálu dosť?" pýta sa poslankyňa.

Čo robiť, ak ste boli pozitívne testovaní?

Podľa aktuálne platnej vyhlášky hlavného hygienika je pozitívne testovaná osoba povinná ostať v 10-dňovej domácej izolácii. Ukončiť ju môže po desiatich dňoch len vtedy, ak posledné tri dni nemal človek žiadne klinické príznaky respiračného ochorenia. Povinnosťou je aj kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý vám môže vypísať PN-ku, ak si vaša práca vyžaduje fyzickú prítomnosť.

Zároveň je infikovaný človek povinný informovať všetkých ľudí, s ktorými bol v kontakte posledné dva dni odo dňa vykonania testu.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti