Koľko stojí účasť na Rely Dakar? Štefan Svitko nám povedal, v akom rozmedzí sa suma pohybuje

M. Krajčí: Časť detí sa od pondelka vráti do škôl
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Rodák z Oravy porozprával aj o novinkách, ktoré sa mu príliš nepáčia.

Ďalším hosťom našej relácie „10 minút o športe s Mirom Heldom" bol motocyklový pretekár Štefan Svitko.

Rodák z Oravy je pravidelným účastníkom prestížnej Rely Dakar, najväčší úspech sa mu na ňom podaril v roku 2016, kedy skončil v celkovom hodnotení na druhej priečke.

Tento rok však nemal takéto méty. „Pred Dakarom som si povedal, že ak sa mi podarí zajazdiť do desiateho miesta, tak to bude skvelý výsledok. Skončil som ôsmy, tak som spokojný a vďačný aj za to," povedal Svitko.

Ako ďalej uviedol, novinky, ktoré na Dakare začali platiť len od tohto roka, nepovažuje za správne. „Prvou je takzvaná airbagová vesta, ktorá sa však, paradoxne, osvedčila. Jazdec sa v nej cíti bezpečnejšie. Ešte viac sa mi však nepáči, že na celý Dakar je povolených len šesť zadných pneumatík. Toto považujem za nebezpečný krok. Na jednej pneumatike som šiel až tri etapy," priblížil.

Dakar je dvojtýždňové dobrodružstvo, ktoré však aj niečo stojí. „Nie je to len o samotnom Dakare, ale napríklad aj o štartovnom, ktorého suma je 60-tisíc eur, ďalej motorka za asi 32-tisíc eur. Ide aj o prípravu, napríklad do Maroka, to vyjde na dvanásť až 15-tisíc eur. Dakar sa dá prejsť za 150-tisíc, ale aj 300-tisíc eur," podotkol Svitko.

Tridsaťosemročný pretekár bol na minuloročnom Dakare osobne účastný na tragickej udalosti. V siedmej etape totiž pomáhal zdravotníkom oživovať portugalského jazdca Paula Goncalvesa. Žiaľ, neúspešne.

Nečudo, že mu v hlave kolovali myšlienky o konci kariéry. „Povedal som si, že na Dakare som bol poslednýkrát, ba že možno aj skončím, keďže mám dve malé deti. Po návrate domov som to prehodnotil. A síce, že budem jazdiť aspoň na Slovensku. Postupom času mi to však nedalo, Dakar je môj život," priznal.

Vo videu sa dozviete aj to, či Štefan nemá v pláne vymeniť motorku za auto:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme 10 min. o športe

Dôležité udalosti