Pokus o samovraždu či psychické zrútenie. Psychológ vysvetľuje, čo sa môže odohrávať v mysli väzneného

nahlasila_ukazka_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR

Niektorí prominentní zadržaní siahajú až po krajných riešeniach.

Slovensko zažíva najväčšiu a najrozsiahlejšiu vlnu zatýkania v novodobej histórii. Obvinení a väznení sú bývalí vrcholní predstavitelia polície, prokuratúry, súdnictva, ale aj oligarchovia, ktorých spájajú s politickými špičkami bývalých vládnych strán.

Z najvplyvnejších ľudí v krajine sa tak zrazu stávajú zadržaní, niektorí z nich v kolúznej väzbe, kde platia veľmi prísne podmienky. Musia dodržiavať prísny režim, sú sami v cele s veľkosťou pár metrov štvorcových a návštevy môžu prijať len vtedy, ak im to povolia orgány činné v trestnom konaní alebo súd.

Pokus o samovraždu a psychické zrútenie

Toto všetko sa môže a podľa uplynulých týždňov sa aj podpisuje na psychike obvinených. Ešte koncom minulého roka totiž došlo k úmrtiu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, ktoré rozvírilo vlnu špekulácií, no podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej išlo o samovraždu. Prípad ešte prešetruje špeciálna komisia.

Tento týždeň sa mala aspoň podľa svojho advokáta pokúsiť o samovraždu bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, ktorá zjedla nadmerné množstvo liekov a „psychicky sa zrútil“ aj v utorok zadržaný oligarcha a údajný mecenáš Smeru Jozef Brhel. Ten je momentálne hospitalizovaní na psychiatrii.

O čom teda tieto prípady vypovedajú? Podľa klinického psychológa Dušana Kešického, ktorý nám na otázky odpovedal vo všeobecnej rovine, môžu mať zadržaní na takéto správanie viaceré dôvody.

„Čím sme vyššie v spoločenskom rebríčku, tým sa znižuje pravdepodobnosť, že zažívame situácie, kde sa musíme prispôsobiť. Zvykáme si, že iní sa musia prispôsobiť nám,“ hovorí klinický psychológ Dušan Kešický.

Takto teda podľa odborníka „klesá psychická odolnosť voči záťaži danej stratou uspokojenia nadstavbových potrieb“. A na základe toho takýto ľudia znášajú pobyt vo väzení výrazne horšie.

Strata luxusu a sociálneho statusu

Ďalším dôležitým faktorom v správaní väzneného je aj strata luxusu a spoločenského statusu.

„Niektorí ľudia majú svoju hodnotu úzko spojenú so symbolmi postavenia. Keď ich strácajú, tak strácajú aj zo svojej hodnoty, čo pri narcistických črtách môže pôsobiť veľmi bolestne. Takéto narcistické zranenia sú začiatkom psychického zrútenia. Jedinci silno naviazaní na pominuteľné materiálne statky sú osobami v ohrození, lebo ako sa hovorí, ‚pánboh dal, pánboh vzal‘,“ vysvetlil Kešický.

Otázkou je, prečo aj navonok psychicky silné osobnosti siahnu až po krajných riešeniach.

„Silné útoky strachu, úzkosti, hnevu, beznádeje a sebaľútosti vedú k strate schopnosti logicky uvažovať a nastupujú pudovejšie mechanizmy slúžiace k ochrane osobnosti. K takýmto mechanizmom patrí napríklad náhly, regresívny pokles na nižšiu vývojovú úroveň. Z navonok dobre organizovaného jedinca sa stáva chaotický, nesúrodo sa vyjadrujúci občan, ktorý miestami vyvoláva pocit, akoby bol dieťaťom a tomu aj zvykne zodpovedať jeho spôsob obhajoby,“ uviedol Kešický.

„Niektorí jedinci majú predispozície k deštrukcii organizácie myslenia a cítenia a tak končia v zdravotníckych zariadeniach ako pacienti s depresívnou, ale i inou symptomatikou. Čiže ‚zrútením‘ sa ľudovo nazýva dezorganizácia systému, ktorý bol za bežných okolností funkčný a následne sa stal generátorom chaosu. Tak v logike ako aj citoch,“ uzavrel psychológ.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti