Kollár zo Za ľudí: Igor Matovič sa v najťažších časoch nemôže tváriť, že nie je premiér

Poslanec a primátor Hlohovca poukazuje na to, že práve o samosprávy sa môže vláda v súčasnosti opierať.

Poslanec parlamentu za stranu Za ľudí a primátor Hlohovca Miroslav Kollár dlhodobo kritizuje riešenie pandemickej krízy na najvyšších poschodiach. Tvrdí, že keby samosprávy nedali dokopy sily, žiadne plošné testovanie by nebolo. Práve o ne sa podľa neho môže premiér oprieť. Vyjadreniam o kriminále pre starostov, ktorí odmietnu nariadenie vlády, nerozumie. Ako podpredseda vládnej strany nevidí zmysel ani v početných koaličných sporoch. V tom najnovšom figuruje aj vicepremiérka a líderka Za ľudí Veronika Remišová.

Prečítajte si tiež:

Igor Matovič pri debate o samosprávach vyhlásil, že starostom, ktorí sa rozhodnú ignorovať nariadenia vlády, môže hroziť kriminál. Pred časom na zasadnutí vlády hovoril o plošnom testovaní, pri ktorom majú samosprávy „ukázať, ako im záleží na ľuďoch“. Ako sa to počúva primátorovi, ale zároveň koaličnému poslancovi, ktorý vládu Igora Matoviča v parlamente podporuje?

Poviem to otvorene. Mňa sa už nemôže dotknúť žiadny výrok Igora Matoviča. Áno, dotýka sa to, a oprávnene, mojich kolegov primátorov a starostov. Dotýka sa ich aj to, že dnes, v druhý či tretí deň kontrol home officov, nakráčajú kontroly práve na mestský úrad na východnom Slovensku. Považujem to za absurdné. Štát absolútne nie je schopný prostredníctvom štátnej správy riešiť pandémiu. Nebyť starostov, primátorov a ľudí zo samospráv, nemáme žiadne testovanie. Ani na jeseň, ani teraz.

Dnes ponúkame spoluprácu pri vytváraní očkovacích kapacít a v takejto situácii si dovoliť na adresu akéhokoľvek primátora povedať, že keď nebude poslúchať nariadenia vlády, tak skončí v kriminále, považujem za absurdné. Navyše v čase, kedy žiadne nariadenie vlády voči samosprávam neexistuje. To posledné uznesenie hovorí o tom, že vláda samosprávam odporúča testovacie kapacity, ale neukladá im to.

Premiér sa pri rokovaniach o COVID automate minulý týždeň stiahol do úzadia a ani sa na zasadnutí vlády nezúčastnil. Celý týždeň navyše pri prijímaní opatrení vládol chaos. Ako ste to vnímali?

Od jesene sa vždy snažím riešiť problémy prostredníctvom našich kolegýň vo vláde a rezortných ministrov. Keď sa to už inak nedá, riešim to verejne. Aj v parlamente som položil premiérovi a ministrovi vnútra otázky, kedy sa skončí prax, že v stredu nielen my, ale aj zamestnanci okresných úradov a ďalší nemajú informácie, čo sa má diať od soboty. Každý týždeň si myslíme, že väčší chaos byť nemôže. Každý týždeň sa však presviedčame, že môže. Je to absolútne neúctivé voči nám a aj voči rodičom a deťom, riaditeľom a učiteľom, ktorých návrat do škôl bol jednou z hlavných tém. Dôsledkom je, že ľudia prestávajú veriť opatreniam. A čakajú nás ťažké časy, evidentne sa tu šíria mutácie vírusu, ktoré stav skomplikujú, no keď sa vláda správa nepredvídateľne, dôveru a spoluprácu ľudí veľmi očakávať nemôžeme.

Okrem riešenia pandemickej krízy musí verejnosť opakovane sledovať aj koaličné konflikty. Najnovšie Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Bittó Cigániková v úvode týždňa obvinili Veroniku Remišovú, že jej vinou Slovensko prišlo o miliardu eur. No tentoraz sa ostré slová od partnerov dotýkajú aj vašej strany.

Tento prípad má niekoľko rozmerov. Prvý je ten vecný, snažím sa zorientovať v tom, kto má pravdu. Zatiaľ to vyzerá aj zo stanoviska Európskej komisie tak, že Slovensko neprišlo o žiadnu miliardu. Dúfam, že to tak bude naozaj. Na druhej strane, nerozumiem tomuto spôsobu komunikácie. Vnímal som, že Lucia mala s Veronikou normálne vzťahy. Ja by som si na jej mieste najprv veci overil medzi štyrmi očami. Podľa mojich informácií žiadna interná komunikácia neprebehla a rovno bola tlačovka.

Kritike do vlastných radov sa nevyhýbate ani vy.

Jedna vec je kritika premiéra, keď útočí na samosprávy či keď sa postaví mimo vlády. Je predsa na jej čele, zodpovedný za riadenie krízy, za to ho kritizovať budem. V najťažších časoch sa nemôže tváriť, že nie je predseda vlády a majú sa o riešení problémov dohodnúť ostatní. Áno, jeho kritizujem, myslím, oprávnene. Ale aby sme sa verejne v takýchto rámcových veciach začali ohadzovať bez toho, aby sme si tie veci dokázali najprv vydiskutovať, nie je správne. Nemyslím si, že toto ľudia ocenia. Svedčí o tom aj klesajúca podpora všetkých vládnych strán. Ľudia potrebujú mať v súčasnosti pocit istoty a nádeje. Povedzme, že ňou je práve urýchlenie očkovania. Naopak, riešia sa hádky o v tejto chvíli nie až tak dôležitých záležitostiach.

Dá sa takýmto štýlom ďalej vládnuť? Obzvlášť v čase bezprecedentnej krízy.

Keď sa pozerám na osobnostné nastavenie niektorých ľudí, úprimne, neviem. Neviem si predstaviť, že sa napríklad Igor Matovič zrazu zmení. To posledné vyhrážanie starostom, že skončia v kriminále, je dôkazom toho, že nechápe, kto sú jeho spojenci a o koho sa opiera. Mal by im ďakovať. Rozumiem, že môže byť nervózny, že podpora OĽaNO klesá, ale ukazuje sa aj v prípade klesajúcej podpory SaS za posledný mesiac, že ľudia asi majú dosť tejto vnútrokoaličnej opozičnej politiky.

Panuje v strane Za ľudí zhoda pri týchto otázkach ohľadom pandémie? Máte jednotný postoj k hlavným témam pandémie, ako je napríklad testovanie a očkovanie?

Áno, zhodujeme sa. Ak sa na tom nič nezmenilo od tlačovky pred Úradom vlády, kde sme jasne celá strana na čele s predsedníčkou povedali, že nebudeme podporovať celoplošné testovanie, ale lokálne v zasiahnutých regiónoch. Testovanie totiž nikoho nevylieči. Zistíme ním, ako sme na tom a môžu sa izolovať infikovaní, čo môže pomôcť. Jednotne hovoríme o tom, aby sme sústreďovali všetky kapacity na očkovanie, nie na testovanie.

Ako hodnotíte chod strany pod predsedníčkou Veronikou Remišovou? Jej protikandidátom na post predsedu ste vlani v lete boli práve vy.

Poviem to diplomaticky, práve preto, že som kandidoval proti Veronike. Predostrel som vtedy, neúspešne, moju predstavu, ako by sa strana mala užšie zadefinovať a vybrať sa novým smerom po tom, ako sa Andrej Kiska ako široký dáždnik, ktorý nás všetkých zastrešoval, stiahol z politiky. Rešpektujem, že Veronikina vízia, zostať stranou so širokým záberom, vyhrala.

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Za ľudí v prieskumoch opakovane zostáva za bránami parlamentu. Čím to je?

Faktom je, že v prieskumoch máme stále rovnaké plus mínus štyri percentá. Nikam sme sa nepohli. Na druhej strane to môžem brať pozitívne, keď vidím, že všetci naši koaliční kolegovia padajú a my sa držíme. Napríklad také OĽaNO stratilo od volieb 15 percent. V súvislosti s tým som čakal, že sa nám podarí získať aspoň percento či dve pre nás, čo sa nám nepodarilo. Nehýbeme sa, no na druhej strane sme stabilní. Či existuje nejaký impulz, ktorý nás môže vystreliť hore, v tejto chvíli neviem.

Ako funguje strana počas týchto pandemických časov? Máte pravidelne snemy, na ktorých riešite spoločný postup?

Mávame podľa potreby online zasadnutia predsedníctva. Primárne sa takto „stretneme“, keď riešime nejaký problém či aktuálnu tému. Napríklad, keď sme riešili stanovisko k plošnému testovaniu, keď sme sa radili k voľbe špeciálneho prokurátora a podobne. Vychádza to približne raz za mesiac. Tým, že je nás v predsedníctve 22, je relatívne široké a inak sa to riešiť nedá.

Opozičný Hlas prišiel s aktivitou referenda. Myslíte si, že Slovensko reálne môžu čakať predčasné voľby?

V krátkom horizonte nie. Opozícia si robí svoju opozičnú politiku, čo je pochopiteľné. V čase COVID-u aj v čase tejto koaličnej komunikácie sú občania možno viac nahnevaní, akoby to bolo v normálnych časoch. No nemyslím si, že referendum bude úspešné.

Otázka referenda je jedna vec, druhá možná výmena na čele predsedu vlády. Niektorí odborníci vidia upokojenie situácie práve v tomto scenári.

Spôsob vedenia vlády je problém, ale nemyslím si, že výmena na čele vlády je možná, kým by to nechcel sám Igor Matovič a neverím, že by sa na také niečo chystal. Ale spomínam si na situáciu spred štyroch rokov, išlo približne o polročné obdobie v čase volieb do VÚCiek. Vtedy sa Igor Matovič stiahol a OĽaNO viedla Veronika Remišová. Hnutie vyskočilo tuším z 8 na 13 percent. Igor Matovič sa vrátil a „obyčajní ľudia“ spadli znova na osem percent. Takže obdobie, kedy sa stiahol so úzadia, vnímam prostredníctvom tohto príkladu.

Zastavme sa ešte pri epidemiologickej situácii vo vašom meste. Plošne ste v Hlohovci testovali aj vtedy, keď to nebolo povinné. Plánujete v tom ešte pokračovať?

Máme za sebou tri víkendy testovania, pretože v PCR testovaní a sedemdňovej incidencii sme boli najhorším okresom. Navyše máme informácie, že až 90 percent pozitívnych z PCR testov u nás majú mať britskú mutáciu vírusu, ktorá sa šíri ľahšie. Čísla v antigénoch klesajú pomaly. Aj v sedemdňovej incidencii sme klesli, ale nie je to tak pre to, že by sa čísla u nás výrazne zlepšili, zhoršujú sa aj iné okresy. Tento víkend ešte obyvateľov pretestujeme, ale ďalší víkend už nie. Aj mnohé iné samosprávy vyhlasujú, že ak chce štát plošne testovať, nech sa o to postará. Testovanie organizuje mojich desať zamestnancov, ktorí to krízové riadenie v náplni práce ani nemajú. To predsa môže robiť aj desať zamestnancov z okresného úradu, ktorí sídlia 200 metrov od nás. Nemôžu sa dlhodobo len pozerať, ako to za štát robia samosprávy.

V našom tíme na úrade som už zostal posledný, ktorý nemal COVID, prešli si tým už všetci. Po minulom víkende ochorela aj posledná kolegyňa, ktorá bola doteraz negatívna. Mám tam ľudí, ktorí sú 28 dní vkuse v práci, keďže budeme testovať štvrtý víkend za sebou. Nehovoriac o tom, že nám stoja samosprávne zákonné úlohy. Našťastie sa zvýšil počet MOMiek a verím, že budeme môcť pomôcť pretestovať aj žiakov, rodičov a učiteľov pred návratom do škôl.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti