Košice mali päť kôl testovania, no efekt neprišiel. Podľa odborníka už viac urobiť nevieme

Prehľad pozitívne testovaných počas sobty 31. októbra.
Zdroj: Facebook/Jaro Polaček

Košická nemocnica už posiela pacientov do Prešova. Zhoršuje sa ich stav a znižuje vek.

Kým sa samosprávy pripravovali na otvorenie škôl a škôlok, košický primátor Jaroslav Polaček prosil ľudí, aby najbližšie dni nevychádzali z domu, ak to nie je nevyhnutné. Vyhlásil, že v meste ešte nikdy nebola situácia taká kritická a na mieste je strach.

„Chcem vyzvať všetkých Košičanov, nech akokoľvek vláda rozhodne, vyzerá to naozaj tak, že náš okres je na tom pravdepodobne najhoršie. Zostaňte doma, netúlajte sa po uliciach. Musíme to spolu zvládnuť a vydržať,“ povedal Polaček.

Od konca októbra zorganizovali Košice už päť celoplošných testovaní, no situácia sa od Vianoc neustále zhoršuje. Nápor zažíva najmä Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura. Pacientov už musia prevážať do Prešova a zvyšuje sa aj počet ľudí v zlom stave a v mladšom veku. Odborníci za tým vidia aj britskú mutáciu.

Epidemiologička Veronika Tarkovská z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach hovorí, že zhoršenie situácie evidujú od začiatku decembra minulého roka. Aj preto sa rozhodli rozšíriť počty mobilných odberových miest na antigénové testovanie. Tarkovská však priznáva, že efekt plošného testovania sa po rozšírení britskej mutácie vytráca.

Košice majú nábeh na čiernu zónu

Hoci Polaček hovorí, že Košický okres je na tom najhoršie z celého Slovenska, dáta ministerstva zdravotníctva to nepotvrdzujú. Košice sa druhý týždeň za sebou ocitli v zozname tzv. bordových regiónov. Horšie od nich skončilo 15 okresov. Epidemiológ Martin Pavelka upozorňuje, že medzi čiernymi a bordovými okresmi nie je veľký rozdiel. Košice majú nábeh na to, že v najbližších dňoch sa medzi čierne zaradia.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Treba dodať, že situácia sa zhoršuje takmer na celom na Slovensku, nielen v Košiciach. Napríklad Veľký Krtíš, ktorý minulý týždeň patril ako jediný medzi tzv. ružové okresy, teda také s najuvoľnenejšími opatreniami, od utorka 9. 2. je už aj tento okres medzi bordovými.

To, že situáciu nemajú v Košiciach pod kontrolou, potvrdzuje stav v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura. Celkovo majú hospitalizovaných 307 covidových pacientov. Na umelej pľúcnej ventilácii je 26 pacientov. Ďalších 26 pacientov je na neinvazívnej pľúcnej ventilácii. Lôžka majú obsadené na 90 percent. Čísla hospitalizovaných aj úmrtí sú takmer dvojnásobné oproti decembrovým štatistikám. (Štatistiky boli platné ku dňu 8. februára, pozn. red.)

Kým za celý december evidovali 467 covidových pacientov, v januári to bolo 899 pacientov. Zdvojnásobil sa aj počet obetí v nemocnici na Rastislavovej ulici, ktorá je celá vyčlenená pre pacientov s ochorením COVID-19. Chorobe tam podľahlo v januári 207 ľudí, kým v decembri 103.

Situácia je taká vážna, že už sa postupne zapĺňajú aj okolité nemocnice v Košickom kraji. Pomáha im preto fakultná nemocnica v Prešove. Za posledný týždeň tam previezli z Košíc 50 pacientov.

V Košickom kraji je aj najvyšší počet výjazdov sanietiek ku covidovým pacientom. Kým v polovici januára bolo výjazdov 369 za týždeň, začiatkom februára to už bolo 444.


Narazili sme na svoje limity. Môžeme sa už len prizerať

Situáciu komplikuje aj britská mutácia koronavírusu, ktorú potvrdili 90 percentám hospitalizovaných pacientov. Infektológ Pavol Jarčuška uviedol, že na základe výskumov spôsobuje mutácia ťažší priebeh choroby a o 36 percent vyššiu úmrtnosť. Aj preto je v košickej nemocnici tak veľa pacientov v zlom zdravotnom stave, pričom vek pacientov klesá.

Košice pritom od jesene zorganizovali už päť kôl plošného testovania. Premiér Igor Matovič o testovaní hovorí ako o atómovej zbrani proti COVID-u. V Košiciach sa však ani po testovaní situácia nezlepšuje. Podobne je na tom aj Nitra, ktorá tiež organizovala niekoľko kôl testovania a hoci sa v januári situácia stabilizovala, teraz je Nitriansky okres v čiernej farbe.

Epidemiológ Pavelka upozorňuje, že na poslednom testovaní v Košiciach prišlo len 15 percent obyvateľov, a to sa už plošným nedá nazývať. Výsledky zo skríningov ešte rezort zdravotníctva stále analyzuje, a tak Pavelka nevie presne povedať, prečo ani testovanie nepomohlo.

S istotou vie povedať to, že samosprávy aj štát už narazili na svoje limity. Napriek tvrdému lockdownu sa nedarí znížiť reprodukčné číslo vírusu a počet hospitalizovaných. „Teraz sme v situácii, keď nám neostáva nič iné, len sa prizerať,“ hovorí Pavelka.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti