Akú podporu môže mať prípadná strana Uhríka a Mazureka? Šéf agentúry prezradil zaujímavé číslo

TIAWYXBKOYKZ-high_1080p.mp4
Zdroj: FB/Milan Uhrík - europoslanec

Síce agentúry ich podporu ešte nemerali, posledný prieskum AKO určitý trend naznačil.

ĽSNS sa hneď v prvom prieskume po rozkole prepadla pod hranicu zvoliteľnosti. Pritom možná strana Milana Mazureka a Milana Uhríka ešte do zoznamu, ktorý mali respondenti k dispozícii, nebola zaradená.

„Pravdepodobne ide o emočnú reakciu voličov alebo sympatizantov tejto strany na problémy, ktoré v nej sú. Keď sa pozrieme do histórie, tak ĽSNS bola jedna z mála, ktorá nemala veľké vnútrostranícke trenice. Až teraz po prvý raz sa niečo také udialo,“ hovorí na úvod šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Spontánne jedno percento

Napriek rozkolu, od ktorého ubehol len relatívne krátky čas, je prepad preferencií výrazný. Aj odborník priznáva, že ho tento prepad prekvapil.

„Tri týždne sú naozaj relatívne krátky čas na to, aby ľudia v prieskumoch spontánne začali hovoriť mená,“ dodáva Hřích. Narážal tak na skutočnosť, že ľudia pri ĽSNS odpovedali, že by chceli voliť odídencov.

„Nie málo respondentov v tomto prieskume neuviedli ĽSNS, ale mená ako Uhrík a Mazurek. Túto odpoveď sme však nemohli zaradiť do podpory ĽSNS a zaradili sme ich tak do kategórie ‚neviem koho by som volil‘, keďže ich strana ešte neexistuje. Je to však signál, že ľudia vnímajú, že z ĽSNS odišli relatívne známe tváre a chystajú sa založiť niečo iné,“ ozrejmuje Hřích.

Prečítajte si tiež:

AKO síce „voličov“ Mazureka a Uhríka zaradilo medzi nerozhodnutých, šéf agentúry nám prezradil, o aké číslo išlo.

„Pre zaujímavosť to bolo asi jedno percento ľudí. Samozrejme, to číslo by bolo väčšie, keby sme sa priamo pýtali na konkrétne meno, napríklad nová strana Milana Mazureka. A to by sme už vedeli odhadnúť aj konkrétny dosah strany,“ dodáva Hřích.

V praxi to znamená, že spontánne si na odídencov spomenulo zhruba jedno percento opýtaných, ale ak by ich zaradili do prieskumu a priamo sa ľudí pýtali na potenciálnu stranu, tak tie preferencie by boli vyššie. Pripomíname, že agentúra ich do zoznamu strán nemohla nijakým spôsobom zaradiť, keďže ešte oficiálne subjekt nevznikol.

Potenciál je oklieštený len na voličov ĽSNS

Otázkou však je, či sa dá potenciál tejto pripravovanej strany odhadnúť.

„Ich potenciál sa odhaduje veľmi ťažko. V prvom rade ĽSNS je už značkou medzi stranami, takže je prirodzené, že Kotleba môže počítať s tvrdým jadrom. Pre slovenskú politickú kultúru je však typický prelietavý volič, ktorý neustále hľadá niečo nové, nový subjekt, ktorý ho konečne nesklame,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

„Momentálne budú čerpať z toho pôvodného elektorátu ĽSNS. Čo sa týka získavania nových voličov, tak to budú mať veľmi ťažké, keďže sú jasne zakategorizovaní ako ľudia z prostredia ĽSNS,“ pridáva sa Hřích.

Prečítajte si tiež:

Pre ĽSNS a odídencov budú nasledujúce týždne rozhodujúce.

„Uhríkovi a Mazurekovi bude hrať do karát, ak Najvyšší súd potvrdí rozsudok nad Kotlebom a Kotleba bude musieť riadiť stranu spoza mreží. Na Slovensku platí zíde z očí, zíde z mysle, takže podobný scenár možno očakávať aj v prípade ĽSNS,“ myslí si Štefančík.

Navyše, odídencom môže pomôcť aj taktika, ktorú zvolili hneď po odchode. Ospravedlňujú sa totiž za svoju minulosť, čím sa chcú dostať z politickej izolácie.

„Trochu zmätený sympatizant Mazureka či Uhríka by sa mohol cítiť po ich kajúcnych vyjadreniach, v zmysle, ako im je to všetko ľúto, že neonacisti boli vlastne iba tí, ktorí prišli do ĽSNS zo Slovenskej pospolitosti,“ ozrejmuje Štefančík.

Kotleba aj odídenci budú mať problém dostať sa do NR SR

Hřích upozorňuje, že odídenci by nemali veľmi dlho váhať a stranu by mali založiť čo najskôr.

„Ak nejaký takýto subjekt vznikne, tak má šancu uvoľnených voličov ĽSNS získať k sebe. Naopak, ak by dlhšie tento subjekt nezaložili, tak časť voličov sa môže vrátiť späť k Marianovi Kotlebovi a časť sa rozpustí medzi ostatné strany,“ hovorí.

Odborníci sa zhodli, že aj keď sa teraz ťažko predpovedá vývoj u ĽSNS alebo prípadného nového subjektu, tak oba tábory budú mať veľký problém sa opätovne dostať do parlamentu.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.