M. Kollár: Odchádzam kvôli Matovičovi. Jeho riadením otvárame diaľnicu Pellegrinimu a Ficovi

Erik Tomáš.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Primátor Hlohovca v rozhovore vysvetľuje rozhodnutie odísť z koaličnej strany Za ľudí.

Miroslav Kollár sa rozhodol opustiť stranu Za ľudí a rovnako aj jej poslanecký klub. Ďalej už nechce byť poslancom súčasnej koalície. Primátor Hlohovca ako hlavný dôvod svojho kroku uvádza stav ohľadom pandémie, ktorej riadenie vláda Igora Matoviča nezvláda. V rozhovore sa vyjadril aj k vyhláseniu predsedníčky Za ľudí a podpredsedníčky vlády, podľa ktorej k tomuto kroku smeroval už od leta minulého roka, kedy prehral voľbu o predsedu strany.

Čo vás v posledných dňoch priviedlo k takému zásadnému rozhodnutiu opustiť stranu aj klub Za ľudí?

Úprimne, zmenili sa dve veci. Jedna je globálna, druhá osobná. Stali sme sa najhoršom krajinou v úmrtnosti na COVID-19 v prepočte na milión obyvateľov. Keďže my ako starostovia a primátori žijeme s našimi ľuďmi, pre nás to nie je len číslo v dennej štatistike, sú to konkrétni ľudia, ktorí umierajú. V utorok (16.2.) u nás pochovali mladú mamičku, ktorá dostala v ôsmom mesiaci tehotenstva COVID, dieťa sa podarilo zachrániť, no ona, žiaľ, zomrela.

V tej chvíli som si povedal, že napriek tomu, že som vládny poslanec, sa mi nedarí žiadnym spôsobom ovplyvniť, že premiér Igor Matovič začne pandémiu riešiť s ohľadom na odporúčania odborníkov a rozumne, nevidím dôvod, prečo byť tomuto spolupáchateľom.

Na váš odchod už reagovala aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Uviedla, že k tomuto kroku ste smerovali, odkedy ste prehrali voľby predsedu strany.

Aj na sneme som delegátom povedal, že plne rešpektujem voľbu Veronikinej vízie, ktorá vyhrala. Ten polrok som sa správal presne podľa toho. Nerozkladal som stranu, nerobil som rozbroje, ani dnes som so sebou „neťahal" ďalších členov strany. Je to čisto moje osobné rozhodnutie, ktoré nie je namierené voči Veronike Remišovej. Je to jednoducho moja reakcia na vládnutie premiéra, ktorého nechcem byť súčasťou.

Vystúpil som z klubu a tým pádom v zmysle našich stanov musím vystúpiť aj zo strany. Nie pre spory v nej ale pre to, že nechcem byť poslancom vládnej koalície vedenej Igorom Matovičom pre to, ako vedie túto vládu, spravuje krajinu a riadi pandémiu. Čisto technicky. Práve pre to, aby som nekomplikoval pozíciu strany vo vládnej koalícii tým, že nebudem ticho, zdalo sa mi korektnejšie vystúpiť z klubu a zároveň zo strany. Pre Za ľudí to podľa môjho názoru bude menšia ujma ako to, že príde o jedného poslanca.

Boli ste výraznou tvárou Za ľudí. Nemyslíte si, že to stranu smerom k voličom ovplyvní?

Pri zakladaní strany som bol od začiatku spolu s Andrejom Kiskom. Investoval som do nej veľa energie a času. Dnes som zo strany mimo, nebudem robiť nič pre to, aby sa strana oslabila. Ničil by som si tým aj ten jeden a pol roka vlastnej práce. Myslím si, že v tejto chvíli je môj postoj korektný aj voči strane. Pokiaľ poslanci OĽaNO rátajú, ktorý poslanec koľkokrát zaútočil na vládu, radšej budem mimo strany, akoby som jej mal svojimi vyjadreniami škodiť.

Pandémia teda nie je iba zámienkou, prečo vystúpiť z koalície, ktorú dlhodobo kritizujete?

Dlhodobo sa snažím najprv interne a keď to nejde, aj verejne tlačiť na to, aby sme pandémiu riadili nie politicky, ale odborne. Spolu s ostatnými kolegami primátormi a starostami sme naozaj dolu s ľuďmi v území a snažíme sa robiť všetko možné aj nemožné. Mám pocit, že bez ohľadu na to, akú energiu vynaložíme, sa s ňou ďalej nepracuje. Opatrenia nedávajú zmysel, nenadväzujú na seba.

Platí to, čo som povedal. Keď sa ma to začína dotýkať osobne a dopracovali sme sa k tomu, že sme najhoršia krajina v počte úmrtí, myslím si, že by mala byť vyvodená politická zodpovednosť. Všetci sa boja toho, že tým otvoríme dvere Hlasu či Smeru. Ja tvrdím opak. Pokiaľ nezareagujeme adekvátne, ako ľudia čakajú, práve vtedy otvárame diaľnicu pre tieto strany. Nechcem, aby tu ďalších desať rokov vládli, išiel som do politiky predsa preto, aby sme dali túto krajinu dokopy. To, ako vedie vládu Igor Matovič, ide v protismere.

Inšpirovala vás na odchod zo strany Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá po rokoch opustila materskú stranu SaS?

To, že odišla zo SaS, nijakým spôsobom moje rozhodnutie a rozhodovanie neovplyvňuje. Celú kauzu, ktorej bol jej odchod vyvrcholením, som sledoval len z diaľky, nerozprával som sa o tom ani s Veronikou. Môjho dnešného rozhodnutia sa to vôbec nedotýka.

Budú vaše kroky nasledovať aj ďalší členovia Za ľudí?

Vôbec netuším a ani to nie je mojím cieľom. Neorganizoval som žiadne hromadné odchody. Je to naozaj moje individuálne rozhodnutie. Išiel som do politiky v päťdesiatke s tým, že mám svoj životný príbeh, svoje hodnoty a narazil som na svoje osobné hranice.

Je priskoro teraz hovoriť o vašich ďalších politických krokoch prípadne spájaní s inou stranou?

Bolo to čisto ľudské rozhodnutie. Ferko Mikloško pred pár týždňami v istom rozhovore povedal, že sú momenty, kedy sa nerozhodujete politicky, ale ľudsky. A v tom momente neuvažujete nad plánom B. V tejto chvíli to neriešim. Dokončím rok a pol vo funkcii primátora, chcem zostať v parlamente a presadzovať hodnoty, pre ktoré sme do toho išli. Pokiaľ budú na stole návrhy v súlade s programovým vyhlásením vlády, nemám dôvod ich nepodporiť. A ak to bude moje prvé a posledné funkčné obdobie v parlamente, tak to tak bude. V budúcnosti to môže vypáliť aj inak. Momentálne nemám žiadny iný plán a ani na žiadnom aktívne nepracujem.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti