Vraždili, aby zistili, aké je to zabiť človeka? Odborníčka uviedla, čo všetko pôsobí na konanie vraha

Andy Kraus o budúcnosti Susedov
Zdroj: Reflex

Obeti spôsobili veľké množstvo zranení.

Slovenskom otriasol prípad brutálnej vraždy, ktorý sa odohral v Martine. Dvaja muži mali svoju obeť zavraždiť len preto, lebo jeden z nich vraj chcel zistiť „aké to je zabiť človeka“. Jeden z obvinených má podľa našich informácií len 16 rokov.

Psychiatrička Darina Hrabovská vo všeobecnosti hovorí, že vraždy sa najčastejšie „dopúšťajú ľudia s poruchou osobnosti a nižším intelektom“. Prečo však takto konali obvinení z martinského prípadu, nevie posúdiť. Na ich konanie totiž mohli pôsobiť mnohé okolnosti.

„Zrejme bude predmetom skúmania znalcov z oblasti psychiatrie aj psychológie, aby sa posúdilo, či páchatelia boli schopní rozpoznať protiprávnosť svojho konania a či boli schopní ho ovládať. Či boli duševne zdraví, príčetní alebo nie,“ uviedla Hrabovská a pokračovala:

„Či konali pod vplyvom duševnej choroby, eventuálne vplyvom návykovej látky, alebo išlo naozaj o chladnokrvný čin dvoch abnormne štrukturovaných osobností, možno s nižším intelektom. Či bol čin spáchaný pod vplyvom afektu alebo nie,“ povedala.

Dôležité je aj vedieť, či v tomto prípade išlo o osoby, ktoré po prvý raz spáchali trestný čin alebo ide už o delikventov.

„V oboch prípadoch sa pomerne často na tom podieľa disociálna porucha osobnosti, ktorá nerešpektuje spoločenské normy, opakovane pácha trestnú činnosť, je chladná voči ostatným, nie je schopná poučiť sa zo skúseností a trestu a má veľmi nízky prah pre uvoľnenie agresie, násilia,“ doplnila psychiatrička.

Čo sa vlastne stalo?

Dvaja muži mali svoju obeť vylákať do priestorov opusteného krytu civilnej ochrany pod zámienkou, aby si išiel s nimi vypiť. Po krátkych rozhovoroch mu oznámili, že je to jeho posledný deň a v noci zomrie.

Jeden z obvinených vraj chcel zistiť „aké to je zabiť človeka“. Poškodeného fyzicky napadol a spôsobil mu mnohopočetné zranenia. Po kopancoch a úderoch do tela a hlavy ho udierali dreveným hranolom. K útoku sa pridal aj druhý páchateľ a aby sa presvedčil, že je napadnutý mŕtvy, sklenenou črepinou mu podrezal krk.

Následne mal povedať, že chce vidieť mozog a poškodenému mal zarezať do viacerých častí hlavy. Veľké množstvo zranení rôzneho charakteru viedlo k jeho smrti.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.