Izrael sa zhlboka nadýchol. Prečítajte si, ako vyzerá život v krajine, ktorá kraľuje očkovaniu

cervene pasky kubala komplet.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/Alex Eidelman

K vakcíne sa v týchto dňoch dostanú všetci nad 16 rokov, približuje Slovenka žijúca v Izraeli.

Deväťmiliónový Izrael sa masovo pustil do očkovania proti koronavírusu. Prvú dávku vakcíny má v tele viac ako 4,5 milióna ľudí a druhú už viac ako tri milióny. V rýchlosti vakcinácie tak na svete nemá konkurenciu. Priaznivé výsledky vidieť už aj pri uvoľňovaní opatrení, no najmä pri poklese počtu nových prípadov, hospitalizácií a v neposlednom rade úmrtí.

Slovenka Klaudia Lacho, ktorá v krajine pracuje ako detská zdravotná sestra, spomína, že očkovať sa vo veľkom začalo koncom minulého roka. S Klaudiou sme sa o situácii v krajine zhovárali aj na jeseň, kedy mal Izrael za sebou druhý lockdown a na vakcínu čakal spolu so zvyškom sveta. Dnes je situácia iná.

Registráciu už nepotrebujú

Vo veľkom sa s očkovaním začalo v druhej polovici decembra. Ako prví dostali vakcínu premiér Benjamin Nethanjahu a ďalší členovia vlády v priamom prenose večer 19. decembra a o deň neskôr boli vakcíny k dispozícii verejnosti.

Klaudia hovorí, že očkovacie centrá cítili na začiatku vakcinácie v Izraeli enormný tlak. „O očkovanie bol veľmi veľký záujem a svoj termín cez registračný systém chcelo získať veľké množstvo ľudí. Zo začiatku sa mohli očkovať ľudia nad 65 rokov a zdravotný personál,“ hovorí.

Veková hranica klesala každým ďalším týždňom. Izrael sa tak dostal do fázy, ktorá Slovensko podľa odhadov čaká cez letné mesiace. K vakcíne sa už dostane každý občan nad 16 rokov, ak o ňu prejaví záujem.

„Dokonca už nie je potrebná ani registrácia. Stačí prísť na miesto, kde očkujú a automaticky dostanete aj termín, kedy vás preočkujú druhou dávkou,“ približuje Slovenka.

Aj v Izraeli došlo k prípadom, kedy dostali niektorí vakcínu prednostne. No nešlo o veľké kauzy, ktoré zatriasli krajinou. „Všetci sme od začiatku vedeli, že očkovacích látok máme a budeme mať dostatok. Preto ľudia nevymýšľali skratky. Je to iné, keď netušia, kedy sa dostanú na rad,“ vysvetľuje Klaudia s tým, že krajina očkovala v prvom rade vakcínou Pfizer/BioNTech.

Zdroj: TASR/AP

Slovenka, ktorá žije v Izraeli 20 rokov, sa ako zdravotníčka mala možnosť zaočkovať v prvých dňoch. „Prvou dávkou som bola zaočkovaná 21. decembra. Vtedy som žiadne vedľajšie účinky necítila, maximálne citlivosť na mieste vpichu. Nešlo však o nič vážne. Po druhej dávke som sa cítila, akoby na mňa liezla chrípka. No dala som si paracetamol, ľahla som si a o pár hodín som sa zobudila úplne v poriadku,“ približuje svoju skúsenosť.

Aj v Izraeli počuť hlasy, ktoré očkovanie odmietajú. Klaudia uvádza smutný príklad, kedy vakcína mohla zvrátiť smutný vývoj udalostí, no nestalo sa tak. Ochoreniu podľahla pred pár dňami matka štyroch detí v 30. týždni tehotenstva. V nemocnici sa nepodarilo zachrániť ani jej dieťa.

„Jej najbližší boli proti očkovaniu. Po tragédii pripustili, že sa mýlili. Ide o jeden z množstva prípadov, kedy si podstatu očkovania ľudia uvedomia až po osobnej skúsenosti. Je smutné, že k tomu musí dochádzať,“ vraví Klaudia s tým, že očkovať v Izraeli odporúčajú aj tehotných ženám, ktoré sú po prvom trimestri.

Zdroj: TASR/AP

O očkovaní aj koronavíruse sa v Izraeli komunikuje veľmi otvorene. V médiách sa prakticky od rána do večera opakujú výhody vakcíny, vysvetľujú ich odborníci z každej odbornej sféry.

Neopakujú iba, že je nutné sa zaočkovať, vyvracajú aj mýty, ktoré kolujú medzi antivaxermi. Informovanosť je v Izraeli veľká a kampaň je doslova masívna. Menej očkovaných je zatiaľ v moslimskej komunite, no v rámci kampane ich osobne navštevujú aj členovia vlády.

Očkovanie v krajine odporúčajú už aj ľuďom, ktorí koronavírus prekonali. Vakcíny im podávajú najskôr tri mesiace po prekonaní nákazy. Na udržanie imunity im stačí jedna dávka.

S očkovaním aj zelený pas

Dobré správy z Izraela od začiatku nového roka obleteli svet. Očkovanie sa odzrkadlilo na počte nových prípadov nákazy, ktorých je stále menej. Klesá aj počet pacientov vo vážnom stave v nemocniciach a aj hospitalizácií.

Konkrétne údaje sú nasledovné: Izrael oznámil, že dva týždne po druhej dávke vakcína Pfizer/BioNTech chráni na 99,2 percenta pred závažným priebehom choroby. Pravdepodobnosť hospitalizácie a prípadne aj úmrtia sa po podaní oboch dávok znižuje o 98,9 percenta. Riziko nakazenia sa takto redukuje o 95,8 percenta.

Výsledky štúdií izraelských vedcov zatiaľ naznačujú aj to, že vakcína môže nielen chrániť pred nákazou, ale aj znížiť riziko prenosu koronavírusu na inú osobu.

Zdroj: ourworldindata.org

Ruka v ruke so zlepšovaním epidemiologickej situácie prišlo aj postupné otváranie krajiny. Minulý týždeň sa po takmer dvoch mesiacoch skončil už tretí lockdown. Tento týždeň sa otvorili fitnescentrá, obchody, ktoré majú vstup z ulice, ale aj tie vo veľkých nákupných centrách. Dostupné sú aj hotely a menšie rekreačné zariadenia.

Každý, kto je minimálne týždeň po podaní druhej dávky vakcíny, môže požiadať o takzvaný zelený pas. A práve ich držitelia dostanú výhody a povolenie otvorené miesta navštíviť. Okrem nich majú povolený vstup aj tí, ktorí majú doklad o prekonaní choroby či negatívny výsledok testu starý najviac 72 hodín.


Aj zelený pas je spôsob, ktorým sa snažia ľudí motivovať k očkovaniu. Neotvárajú sa iba obchody, ale i kultúra. Napríklad aj na divadelných predstaveniach vítajú iba zaočkovaných.

„Napriek tomu, že sa uvoľňujú opatrenia, má to svoju mieru. V divadle totiž môžete sedieť iba s najbližšími, s ktorými žijete. V hľadisku sú veľké rozostupy, v obchodoch obmedzené počty návštevníkov,“ opisuje Klaudia.

Opatrnosť zostáva

Po dlhodobom poklese počtu nových prípadov vidieť v posledných dňoch mierny nárast, krajina preto zostáva v strehu. Aj pre nové mutácie koronavírusu.

Izrael stále stráži aj svoje hranice. Od 26. januára zaviedol kompletné uzatvorenie hraníc a letísk pre medzinárodnú osobnú dopravu. Obmedzenie sa týka cudzincov i izraelských občanov pri vstupe i výstupe z krajiny.

Prípadné výnimky môže udeliť izraelské ministerstvo zdravia. Náš rezort diplomacie pripomína, že tamojšia vláda umožnila od 15. februára dennú kvótu 2 000 ľudí, ktorí sa môžu vrátiť do Izraela v súlade s platnými podmienkami. Každý, kto pricestuje do Izraela zo zahraničia, je povinný absolvovať karanténu v štátnom zariadení.

Momentálne sa zvažuje kontrolovať dodržiavanie karantény aj prostredníctvom elektronických náramkov, ktoré by prichádzajúci dostali na letisku. Dochádza totiž k prípadom, kedy ľudia nezostávajú v povinnej izolácii. Vyskúšať to v Izraeli chcú od budúceho týždňa.

Okrem toho bude mať vláda po novom možnosť zverejniť totožnosť tých, ktorí nie sú očkovaní. Toto opatrenie má byť platné tri mesiace alebo do dňa, kedy v Izraeli vyhlásia koniec epidémie. Samosprávy, úradníci ministerstva školstva či rezorty sociálnych vecí budú mať právo získať mená, adresy a telefónne čísla neočkovaných. Cieľom je, aby mohli úrady tieto osoby kontaktovať a pripomínať im dôležitosť vakcíny. Existujú obavy, že to môže medzi ľuďmi vyvolať vlnu nevôle a obavy spojené so súkromím.

Izrael čaká v najbližších dňoch ďalšia výzva, a to židovský sviatok Purim, pre ktorý sú typické veľké oslavy. Začína sa vo štvrtok pri západe slnka. Aj keď je očkovaných aspoň prvou dávkou už vyše 4,5 milióna ľudí, krajina zavádza ďalší, tentoraz sviatočný lockdown na pár dní. Je zjavné, že aj keď sa boj s vírusom v Izraeli vyvíja nádejne, pri návrate do normálu sa nikam neponáhľajú.

Prečítajte si tiež: Na začiatku decembra na tom boli ako my, dnes sa im darí. Čo spravili Dáni v boji s vírusom inak

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti