Kde sa strácajú Kotlebovi voliči? K Uhríkovi a Mazurekovi prekvapivo mieri len menšina z nich

ĽSNS sa po rozkole preferenčne prepadáva.

Na štiepenie ĽSNS voliči extrémne rýchlo zareagovali. Už v prvých prieskumoch sa totiž kotlebovci výrazne prepadli, v jednom prípade dokonca hlboko pod hranicu zvoliteľnosti. Paradoxne, mnohí bývalí priaznivci Mariana Kotlebu sa zatiaľ nehrnú ani k odídencom zoskupených okolo Milana Mazureka a Milana Uhríka.

„S veľkou pravdepodobnosťou sú momentálne znechutení z toho, čo sa stalo s ich stranou, resp. zo vzťahov medzi politikmi, ktorí im doposiaľ z rôznych dôvodov boli sympatickí,“ myslí si politológ Jozef Lenč s tým, že na základe jedného prieskumu sa to však veľmi ťažko hodnotí.

O mnohom rozhodne súdny proces s Kotlebom

Reč je o najnovšom prieskume agentúry Focus, ktorý robila pre TV Markíza. Práve v ňom ĽSNS stratila oproti minulému mesiacu viac ako tri percentá a jej preferencie sa zastavili na šesťapolpercentnej podpore. V skoršom prieskume agentúry AKO kotlebovci dokonca padli až pod hranicu štyroch percent.

„Ak si spravíme priemer preferencií oboch agentúr z februára 2021, tak sa k tejto hranici blíži (k piatim percentám, teda k hranici zvoliteľnosti, pozn. red.). Myslím si, že nasledujúce mesiace potvrdia klesajúci trend preferencií a K-ĽSNS bude mať veľký problém vrátiť sa do pokojných vôd preferencií okolo siedmich - ôsmich percent,“ odhaduje politológ.

Prečítajte si tiež:

Podľa odborníka mnohé o preferenciách a o budúcnosti napovie definitívny výsledok súdneho pojednávania s Mariánom Kotlebom. Najvyšší súd však ešte nevytýčil termín pojednávania, špecializovaný trestný súd ho neprávoplatne odsúdil na štyri roky a štyri mesiace.

„Nateraz sa javí, že budúcnosť tejto strany je rovnako neistá ako budúcnosť samotného zakladateľa a vodcu strany,“ dodal Lenč.

K Uhríkovi a Mazurekovi mieri zatiaľ len menšina

Prieskumy oboch agentúr naznačili aj počiatočnú silu potenciálnej strany Milana Mazureka a Milana Uhríka. Focus odídencom nameral 0,7 percenta a v AKO, ktoré ich neuviedlo do zoznamu, si na nich spontánne spomenulo približne jedno percento opýtaných.

„Tri týždne sú naozaj relatívne krátky čas na to, aby ľudia v prieskumoch spontánne začali hovoriť mená,“ ozrejmil ešte v polovici februára šéf agentúry AKO Václav Hřích.

„Nie málo respondentov v tomto prieskume neuviedlo ĽSNS, ale mená ako Uhrík a Mazurek. Túto odpoveď sme však nemohli zaradiť do podpory ĽSNS a zaradili sme ich tak do kategórie ‚neviem, koho by som volil‘, keďže ich strana ešte neexistuje. Je to však signál, že ľudia vnímajú, že z ĽSNS odišli relatívne známe tváre a chystajú sa založiť niečo iné,“ doplnil Hřích.

Prečítajte si tiež:

Podľa Focusu však odídenci nezískavajú všetkých sklamaných Kotlebových voličov, ako sa spočiatku mohlo javiť. Môže za to väčšia konkurencia v tomto politickom priestore.

„Avšak oproti týmto stranám majú tri komparatívne výhody. Sú politikmi, ktorí sú vďaka mandátom výrazne viditeľnejší než ostatní pravicoví extrémisti. Majú prístup k relatívne viditeľným médiám (Kultúrblog, Slobodný vysielač a pod.) a tiež si ich môžu niektorí voliči spájať s politickým úspechom K-ĽSNS. Takže potenciál môže byť pri problémoch kotlebovcov a úspešnej politickej práci pokojne aj okolo piatich percent,“ uzavrel Lenč.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.