Dostane zdravý taxikár vakcínu skôr ako starší cukrovkár? Ministerstvo si stojí za očkovacím plánom

Katy s Daisy
Zdroj: TASR

Rezort zdravotníctva hovorí, že čakáme na vakcíny od Pfizeru. Matovič ale navrhuje zamyslieť sa nad zmenou.

Očkovacia stratégia Slovenska sa opäť zmenila. Najnovšie sa už môžu registrovať vodiči MHD, revízori, predavači či taxikári do 55 rokov. Ešte pred nimi sa očkovanie sprístupnilo rovnako starým učiteľom, hoci pôvodný plán vyzeral inak.

Od spustenia očkovania sa stratégia menila už trikrát. Prvýkrát ministerstvo zdravotníctva ustúpilo, keď čelilo ostrej kritike, že medzi prvými neboli najzraniteľnejší seniori. Dnes sa už môžu očkovať ľudia nad 75 rokov.

Druhá zmena prišla začiatkom februára, keď sa vláda celkom prekvapivo rozhodla otvoriť materské a základné školy. Učitelia argumentovali, že na to, aby sa mohli cítiť v školách bezpečne, chcú vakcínu. Tú už niekoľko týždňov majú k dispozícii. Vakcínou od AstraZenecy sa už zaočkovalo takmer 40-tisíc učiteľov.

Tretie prekvapenie prišlo posledný februárový víkend, keď rezort zdravotníctva oznámil, že sú pripravené termíny pre vodičov, revízorov či predavačov v obchodoch. Dôvodom je ich práca, pri ktorej dochádzajú do kontaktu s cudzími ľuďmi. Naopak, 70-ročný diabetik si ešte na očkovanie musí počkať. Podľa analytika inštitútu INEKO Dušana Zachara je to vážny problém.

Čím viac zaočkovaných seniorov, tým lepšie pre nemocnice

Prečo je dobrý očkovací plán taký dôležitý? Znižuje počty pacientov a úmrtí. Čím skôr zaočkujeme najviac ohrozené skupiny ľudí, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa nakazia vírusom a skončia v nemocnici či chorobe podľahnú.

Inštitút zdravotných analýz publikoval dáta zo slovenských nemocníc, z ktorých vyplýva, že najviac pacientov s COVID-om bolo vo veku od 70 do 80 rokov a druhou najpočetnejšou skupinou boli ľudia od 60 do 70 rokov. Šesťdesiatnici a sedemdesiatnici sú najpočetnejšou skupinou pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu na JIS-ke a podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Napriek tomu ľudia od 65 do 74 rokov sú až v ôsmej fáze očkovania.

„Napríklad 74-ročný onkologický pacient, vážny diabetik, človek s chronicky zlyhávajúcimi obličkami, srdcom či pľúcami si bude musieť na svoju mRNA vakcínu počkať a 55-ročný človek po transplantácii orgánov alebo so závažnými poruchami zrážania krvi či imunity na svoju vektorovú vakcínu tiež, až kým nimi nebudú zaočkovaní všetci (aj mladí a zdraví) učitelia, vychovávatelia a osoby široko ponímanej ‚kritickej‘ infraštruktúry,“ napísal analytik Zachar pre Denník N.

Mnohých seniorov a chronicky chorých tak predbehli učitelia, policajti, energetici, telekomunikační operátori, a to bez ohľadu na ich vek a zdravotný stav.

„Namiesto veku a rizikovosti chronických chorôb Slovensko dáva do popredia status a povolanie, ktoré slúžia ako kľúč k skoršej vakcíne. Z odborného hľadiska nepochopiteľné, z politického uhlu pohľadu, bohužiaľ, očakávané. Naši odborníci by preto mali na pandemických komisiách, krízových štáboch a ďalších stretnutiach s Krajčím a Matovičom o to hlasnejšie kričať a zastať sa tých najohrozenejších. Lebo, ak odhliadneme od už očkovaných mladých učiteľov, na dvere ‚kritickej‘ infraštruktúry okrem úspešných lobistov-pracovníkov v obchode klopká už aj komora advokátov. A nimi sa to klopkanie neskončí,“ vysvetľuje Zachar.

Predseda Slovenskej advokátskej komory poslal ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej list, v ktorom ju žiadajú o očkovanie, vraj preto, lebo aj oni sa musia osobne stretávať s klientmi a niekedy je ťažké dodržiavať prísne hygienické opatrenia.

Aktuálna očkovacia stratégia sa nepáči ani ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronike Remišovej. Vyzvala konzílium odborníkov, aby stratégiu prehodnotili. Dodáva, že súčasné opatrenia sú zamerané najmä na to, aby sme ochránili zdravotníctvo pred skolabovaním. Na to však musíme očkovať najmä ľudí, ktorí predstavujú najväčšie riziko z pohľadu priebehu ochorenia COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ žiadnu zmenu nechystá. Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej sú seniori a chronicky chorí jednoznačnou prioritou Národnej očkovacej stratégie na Slovensku. „Tých musíme očkovať vakcínami od firiem Pfizer a Moderna, ktorých je nedostatok vo všetkých členských štátoch EÚ a všetky dostupné vakcíny sú na Slovensku momentálne určené iba pre tieto vekové kategórie,“ hovorí Eliášová.

AstraZeneca len pre mladšie ročníky

Jedným z dôvodov, prečo očkujeme skôr mladších vodičov ako šesťdesiatnikov je aj ten, že aktuálne máme voľné len vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Ministerstvo sa rozhodlo, že ich nebude podávať ľuďom nad 55 rokov.

Dôvodom sú vedľajšie účinky, na ktoré sa sťažovali učitelia. Mnohí z nich mali teploty, cítili únavu a niekoľko dní nemohli ani pracovať. V spoločnosti to spôsobilo obavy a odborníci tak museli vysvetľovať, že vakcína od AstraZenecy je spoľahlivá, bezpečná a vedľajšie účinky sú prirodzenou odpoveďou organizmu. Dokonca je to dôkaz toho, že vakcína funguje, pretože telo sa bráni.

Eliášová vysvetľuje, že vakcína od AstraZenecy zatiaľ nemá na základe údajov z registrácie Európskej liekovej agentúry dostatočné údaje o účinnosti a bezpečnosti u ľudí nad 55 rokov. „Preto ňou podobne, ako aj ďalšie členské štáty EÚ vyššie vekové kategórie neočkujeme, keďže pre ministerstvo zdravotníctva je aj bezpečnosť pacienta na prvom mieste,“ dodáva Eliášová s tým, že aj v príbalovom letáku k vakcíne je uvedené, že údaje z klinických skúšaní neumožňujú odhadnúť účinnosť vakcíny u ľudí nad 55 rokov.

Analytik Zachar upozorňuje, že samotná Európska lieková agentúra neurčila vekový strop pri očkovaní AstraZenecou. Všetkých dospelých ňou podľa Zachara očkujú vo Veľkej Británii aj v Česku. V Nemecku a Francúzsku ňou očkujú ľudí do 65 rokov a uvažujú, že vekovú hranicu zvýšia na 74 rokov.

Podľa Zachara tak slovenské ministerstvo zdravotníctva očkuje postupom založenom na pocitoch, intuícii, improvizácii a nie na robustných dátach a dôkazoch.

K tejto téme sa vyjadril aj premiér Igor Matovič na Facebooku, kde napísal, že je čas zamyslieť sa, či AstraZenecu nezačneme dávať aj ľuďom nad 55 rokov. Dodal, že na tom už pracuje aj ministerstvo zdravotníctva.

Cieľ je zaočkovať 3,3 milióna ľudí

Primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský to tak kriticky nevidí. Hovorí, že ideálna očkovacia stratégia neexistuje a sme závislí od dodávok vakcín, ktoré nedokážeme ovplyvniť.

Ak sa podľa výskumov AstraZeneca odporúča mladším ročníkom, mali by sme to podľa Kulkovského rešpektovať. Z toho dôvodu je tak podľa neho správne, že vakcínu dostanú predavači či šoféri. Pripomína, že sú to ľudia, ktorí sú v ohrození a keby sa nakazili, vírus môžu ďalej šíriť medzi zákazníkov.

Dôchodcov treba podľa neho uprednostňovať pri očkovaní vakcínami od Pfizeru a Moderny. „Očkovaním dôchodcov znížime predpoklad ich hospitalizácie z dôvodu covidu-19, čo je dôležité, keďže aj naďalej je väčšia časť hospitalizovaných v dôchodkovom veku,“ hovorí Kulkovský.

Krajčí 23. februára na tlačovej konferencii oznámil, že očakávame 51-tisíc dávok od Pfizeru každý týždeň a od Moderny by malo prísť zatiaľ 22-tisíc dávok. Dostanú ich ľudia podľa očkovacieho plánu. Aktuálne je spustená 6. fáza. Po nej budú nasledovať ľudia do 55 rokov s chronickými či onkologickými ochoreniami.

Ministerstvo má za cieľ zaočkovať na Slovensku minimálne 3,3 milióna ľudí a vtedy bude účinná kolektívna imunita.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti