Meghan sa na kráľovskú rodinu nepripravila a nerozumie tomu, ako to v nej chodí, tvrdí odborníčka

10 dní bez mamy na VOYO.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Odborníčka vysvetľuje, prečo sú britskí monarchovia v prvom rade firmou s veľkým nasadením.

Tento týždeň mal svoje pevné miesto v médiách rozhovor britského princa Harryho a vojvodkyne Meghan. Manželia prehovorili po prvý raz verejne po tom, ako sa minulý rok stiahli z kráľovskej rodiny a opustili svoje úlohy starších členov dvora. Presťahovali sa do Spojených štátov, a práve tam s nimi viedla interview legendárna moderátorka Oprah Winfrey.

V rozhovore zaznelo viacero vážnych vyhlásení. Meghan hovorila o náročnom prežívaní v role novej členky rodiny, spomenula dokonca aj myšlienky na samovraždu či prejavy rasizmu. Tie kráľovský dvor odmietol v krátkom verejnom vyhlásení. Brat William na návšteve školákov tento týždeň uviedol, že určite nie sú rasistickou rodinou. Viac to nekomentoval.

Prečítajte si tiež:

Rozhovor vyvolal vlnu rôznych názorov. Kým na niekoho urobila odvaha mladého páru opustiť monarchiu dojem, iní si myslia, že spravili nešťastný až sebecký krok.

Dvojica uviedla veľa detailov, čo sa pri kráľovskej rodine často nevidí. Je nemysliteľné, aby sa jej členovia usadili do kresla a viedli tak osobný rozhovor. Život, ktorý vedú monarchovia za múrmi palácov, totiž nie je vôbec jednoduchý a má prísne pravidlá. Protokolistka Mária Holubová z pohľadu histórie dynastickej monarchie približuje niektoré z aspektov, ktoré dvojicu doviedli do rozhodnutia „rozísť sa“ s najbližšími.

Zabehnutá firma, ktorú nezmení

Vojvodkyňa Meghan bola pred svadbou s Harrym herečkou. Roky pracovala a zarábala vlastné peniaze, bola samostatná. Keď sa vydala za princa, jej hlavnou prácou bola práve jej nová rodina.

Kráľovskú rodinu v rozhovore s Oprah sama označila termínom „firma“. Odborníčka vysvetľuje, že v tomto prípade skutočne nejde „iba“ o rodinu, ale aj firmu so stáročnou tradíciou. Je preto ťažko predstaviteľné, aby do takto zabehnutej spoločnosti prišiel niekto mladý a snažil sa ju meniť spôsobom, akým to videla ona.

„Kráľovskú rodinu pomenoval firmou aj otec Alžbety II., Juraj VI., a termín spopularizoval aj jej manžel Philip, vojvoda z Edinburghu. Ak chce niekto byť jej súčasťou, musí to byť človek s veľmi silnou a sebaistou osobnosťou, aby sa zapojil a zapadol do vypracovaného systému. Jeho výbavou musí byť disciplína a sebaovládanie. Priznajme si, že v kráľovskej rodine je veľmi málo srdečnosti a spontánnosti,“ uvádza odborníčka.

Zapadnúť a byť rešpektovaným členom na kráľovskom dvore si vyžaduje pracovať na sebe veľmi tvrdo. Povinnosťou každého člena je dávať si pozor, koho si k telu pustí a komu čo povie. Riskuje totiž, že by mohol vyzradiť niečo, čo by nemal. Od tretej strany sa to môže dostať do médií a bol by z toho iba problém.

Pravidlo prvé: zvládaj svoju prácu

Meghan Markle je Američanka, ktorá podľa vlastných slov nevedela o kráľovskej rodine príliš veľa. Spomenula to aj v najnovšom rozhovore, no otvorene o tom hovorila aj v čase, keď boli s princom zasnúbení. Pred svadbou sa otvorene vyjadrovala k dôležitým spoločenským témam, mala aj vlastný blog.

Holubová približuje, že od Meghan sa po boku princa žiadal pravý opak. „Mala to zvládnuť, prejaviť záujem o Spojené kráľovstvo, jeho tradície a študovať. Vydať sa do kráľovskej rodiny nie je jednoduché a vyžaduje si to plné nasadenie. Prvé pravidlo je: zvládaj svoju prácu a príliš o sebe nepremýšľaj,“ hovorí s tým, že Meghan toto nepochopila.

Zdroj: TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Zásnuby a svadba Harryho a Meghan boli nádherné, no kto kam patrí, bolo už po týchto udalostiach jasne dané. Aj Meghan pochopila, že bude vždy tá druhá. Takúto skúsenosť majú aj všetci druho, treťo či štvrtorodení súrodenci následníka trónu. Riešilo sa to v minulosti, rieši sa to aj v 21. storočí.

Príklad o tom, že kráľovská rodina predsa len spravila krok vpred, existuje u princeznej Margaret, sestry kráľovnej Alžbety. Tá sa zaľúbila do rozvedeného leteckého dôstojníka Petra Townsenda. Keď si ho princezná chcela vziať, kráľovná súhlasila, no nestačilo to.

Svoju rolu zohral parlament. Žiadal, aby sa Margaret vzdala všetkých svojich výsad členky kráľovskej rodiny a až potom si rozvedeného Townsenda môže vziať. Vybrala si sama, že sa priorít v kráľovskej rodine nevzdá, a tak sa zaňho nevydala. Parlament v prípade Meghan rozhodol inak, Meghan a Harry si pred oltárom mohli povedať svoje áno.

Tituly zatiaľ zostávajú

Mnohí porovnávajú príbeh Meghan a Harryho s príbehom princeznej Diany. Tá prostredníctvom médií podľa odborníčky hľadala to vlastné ja, s ktorým sa môže stotožniť. Mala psychické problémy, o ktorých verejne hovorila, podobne ako Meghan.

S médiami ešte v čase zväzku s Charlesom vedela pracovať dokonale, začali sa preto zaujímať hlavne o ňu.

„Médiá začali pozornosť obracať na Dianu a v niektorých momentoch ignorovali ďalších monarchov. Tí to znášali veľmi ťažko. A túto slabosť Windsorovcov Diana vedela využiť. Neskôr jej bola pripisovaná iba rola obete, kontroverzná Británia to pocítila najmä po jej smrti. Keď emócie opadli, verejnosť pochopila, že maslo na hlave mala aj ona,“ vysvetľuje odborníčka.

Prečítajte si tiež:

Kým Diana dovolila nahliadnuť do svojho života na kráľovskom dvore v podobnom rozhovore pred 25 rokmi, teraz tak spravili Meghan a Harry. No aj keď z neho odišli a ukázali, že sa od monarchie vzdialili, neznamená to, že sú z nich bežné osoby. Princ bude princom, tento titul získal ako syn dediča trónu narodením. Obom manželom patrí titul vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu.

Tento titul dala dvojici kráľovná po svadbe a zatiaľ im ho nevzala. „Budú ho mať, kým sa ona nerozhodne inak. Prípadne jej nasledovník,“ hovorí Holubová.

Vaflovač od prababky

Aj keď vytkli kráľovskému dvoru u Oprah veľa, o kráľovnej sa manželia vyjadrovali s veľkým rešpektom a úctou, najbližších taktiež neosočovali. Harry sa ešte pred rozhovorom s Oprah objavil aj vo videu s britským komikom a hercom Jamesom Cordenom, ktorý taktiež pôsobí v USA. Aj tam spomínal, že sú so starými rodičmi v kontakte a Alžbeta poslala ich synovi a svojmu pravnukovi Archimu na Vianoce vaflovač, z ktorého je nadšený.

Harry pre Oprah povedal, že jeho otec neprijímal jeho telefonáty. William sa na spomínanej návšteve školákov tento týžden vyjadril, že s Harrym po prelomovom rozhovore zatiaľ nehovoril.

Britskú kráľovskú rodinu čakajú tento rok dôležité míľniky. To, či sa na nich zúčastnia aj Harry a Meghan, je zatiaľ otázne. Princ Philip oslávi v júni sto rokov, kráľovná dovŕši v apríli 95 rokov.

Spomína sa, že svoje povinnosti už panovníčka nebude plniť. „Neznamená to, že abdikuje, no agendu presunie na dediča trónu. Môže sa teda stať, že vznikne regentstvo a vládnuť bude princ regent. Alžbeta by vo funkcii rada videla Williama, britský parlament zasa Charlesa,“ uvádza odborníčka.

„Meghan a Harry sa obávajú, že z týchto osláv budú vyčlenení. No aké budú oslavy v čase pandémie, ťažko povedať,“ dodáva Holubová.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.