ANKETA: Aký bol najlepší a najhorší krok Mareka Krajčího a čo by mal ako prvé urobiť nový minister?

Marek Krajčí.
Zdroj: TASR

Mnohí mu vyčítajú, že nedokázal v decembri presadiť prísnejšie opatrenia, keď boli potrebné.

Marek Krajčí po takmer roku odstúpil z postu ministra zdravotníctva. Vyzývali ho k tomu koaliční partneri, opozícia aj prezidentka Zuzana Čaputová. Premiér Igor Matovič sa Krajčího zastával do poslednej chvíle a o Krajčího demisii hovoril ako o rituálnej obeti. Krajčí dodal, že odstúpil preto, aby nespôsoboval vo vláde konflikty.

Opýtali sme sa politikov a odborníkov, čo bol Krajčího najlepší a najhorší krok na ministerstve a čo by mal ako prvé urobiť nový šéf rezortu zdravotníctva.

Jana Bittó Cigániková (SaS):

Najhoršia bola zmena financovania zdravotníctva. To je do budúcna fatálna chyba. Ďalej to, že riešil interrupcie vtedy, keď bolo treba riešiť pandémiu a že v lete nevyužil príležitosť pripraviť sa lepšie na druhú vlnu. Nezlepšil trasovanie a za nešťastné považujem aj to, že dával veľmi neskoro a bez priestoru na diskusiu návrhy zákonov.

Najlepšie, čo urobil, ešte nie je vonku, ale pracoval na tom a to je reforma ambulantnej siete a zmena pomerov v ambulantnej sieti. Taktiež pracoval na stratifikácii nemocníc, ale ešte to nestihol predstaviť. Videla som tie návrhy a javia sa ako schopné, ale ešte to nie je dokončené. Možno, keby sa nezaoberal interrupciami, tak by to bol stihol.

Nový minister by mal okamžite nastaviť komunikáciu s kolegami z parlamentu a aj s odbornou verejnosťou, aby legislatívu, ktorú dáva, bola kvalitná. Potom by sa mal pustiť do vymáhania kontroly hraníc, trasovania kontaktov a mal by zrušiť antigénové plošné testovanie a nahradiť ho PCR testovaním daných kontaktov. Určite zlepšiť očkovanie. Tomu všetkému by malo predchádzať rozdelenie ministerstva na dve časti. Jedna by sa venovala len COVID-u a druhá by sa mala venovať necovidovým problémom a to sú najmä sieť nemocníc, stratifikácia a určite DRG systém (klasifikačný systém, ktorý umožňuje zaradiť hospitalizačné prípady podľa diagnóz, diagnostických a liečebných výkonov do skupín s podobným klinickým priebehom a s podobnými ekonomickými nákladmi, pozn. red.), bez toho sa nepohneme.

Erik Kaliňák, Smer:

Krajčího najväčšie zlyhania sú viac než pochybné personálne nominácie naprieč zdravotníctvom, nezvládnuté očkovanie a chaos pri prihlasovaní a fakt, že v rámci vlády nemal žiadny rešpekt či váhu.

Za najlepší krok považujem jeho rozhodnutie nekryť vládu pri chybných rozhodnutiach okolo lockdownu ako aj jeho rebéliu voči Matovičovi na konci minulého roka, keď bol Matovič v Bruseli a Krajčí rýchlo zvolal tlačovku a informoval Slovensko, že sa situácia radikálne zhoršuje.

Nový minister by mal spraviť poriadok v očkovaní a zabezpečiť, že po zrušení núdzového stavu nedôjde k rapídnemu odlivu lekárov, ktorých je už dnes nedostatok.

Andrej Stančík, OĽaNO:

Za jeho najlepší krok považujem neochvejné presadzovanie nepopulárnych opatrení, ktoré sa, žiaľ, často nestretli s politickou vôľou. Marek Krajčí svoj post zastával čestne a robil všetko vo svojich silách, aby ochraňoval ľudské životy, v rámci možností, ktoré systém umožňoval. Okrem toho viedol neľahký boj s rôznymi záujmovými skupinami, ktoré sa podpísali na stave nášho zdravotníctva.

Ťažko hovoriť o najhoršom kroku. Toto by mali zhodnotiť odborníci, ktorí rezort a jeho úskalia poznajú a medzi nich sa rozhodne nepasujem. Marek Krajčí nemal predošlé manažérske schopnosti a to mohlo situáciu komplikovať. Dostal rezort, ktorý nikto nechcel a ktorý by bolo zložité riadiť aj bez pandémie, na ktorú sme zďaleka neboli pripravení.

V prvom rade by mal nový minister uchopiť agendu očkovania, aby malo čo najefektívnejší priebeh, bez chaosu. Dodávky vakcín sa začínajú zrýchľovať a potrebujeme čo najskôr zaočkovať všetkých ľudí, ktorí prejavia záujem. Momentálne sa nachádzame vo finálnej fáze boja proti pandémii a závisí len od nás, ako zvládneme túto kľúčovú časť. Čím skôr zaočkujeme väčšinu obyvateľstva, tým skôr budeme môcť žiť slobodne.

Milan Uhrík, odídenec z ĽSNS:

Jednoznačne najlepší krok pána Krajčího bola jeho demisia, tá mala prísť už veľmi dávno. Jeho najhorší krok: povinné celoplošné testovania a s nimi súvisiace šikanovanie ľudí a premrhané stovky miliónov eur, často doslova pochybne uliate neznámym firmám.

Irena Bihariová, Progresívne Slovensko:

Nepovedala by som, že šlo o jeden zlomový krok, ktorým sa všetko pokazilo. Skôr nahromadenie viacerých, no závažných zlýhaní: Marek Krajčí nás nepripravil na nástup 2. vlny počas leta (trasovanie, príprava zdravotníckeho personálu vrátane alokácie zdrojov na ich zvýšené odmeny); absolútna submisívnosť voči premiérovi bez schopnosti presadzovať politiku vlastného rezortu (nesprísnenie opatrení), ale aj pri experimente s plošným testovaním a nákupom vakcín. Pritom ako lekár si musel byť v oboch prípadoch vedomý rizík. Ak by som však predsa len mala spomenúť iba jedno zásadné zlyhanie, tak je to očkovacia stratégia, hoci tu šlo naozaj už len o manažerské postupy plne v jeho rukách.

Oceňujem, že napriek „psychedelicky" podanej demisii spoločne na tlačovke s premiérom nakoniec pristúpil k tomu, že ju na druhý deň riadne ohlásil a podal.

Alojz Hlina, KDH:

Pán Krajčí je asi dobrý človek a viem, že to vyznie zvláštne, ale je dobré, že pre dobro iných dobrých ľudí odstúpil. Hrozilo totiž̌, že ľudia sa začnú báť dobrých ľudí a budú chcieť ľudí, ktorí nemusia byť dobrí, ale zvládajú procesy. Bývalý minister urobil aj kus roboty, za ktorú mu treba poďakovať, škoda však, zle tak oddane slúžil premiérovým eskapádam. Lojalita je v poriadku, ale slepá oddanosť vie byť problém.

Nový minister, nech len, prosím, nerobí žiadne matovičovské kúsky typu „prvý, či jediný na svete“. Úplne bude stačiť, ak sa poučíme z dobrých skúseností zo sveta. Menej kamier a viac poctivej driny: lokalizácia, trasovanie, karantenizácia, pravidlá. Predvídať. Byť pripravený.

Peter Sabaka, infektológ:

V prvom rade by mal prehodnotiť efektivitu rôznych opatrení, vzhľadom na vývoj epidémie na Slovensku. Nesmierne dôležitá je aj komunikácia s ľuďmi. Musí jasne komunikovať, ako sa treba správať, aby sa epidémia vyvíjala čo najpriaznivejšie a odkomunikovať to tak, aby to bolo zrozumiteľné a jasne povedať, prečo je to dôležité a čo tými opatreniami dosiahneme. Potrebujeme jasne a jednoznačne predstaviť odporúčania. Posledné Krajčího vyjadrenie, že plošné testovanie je nesmierne účinné a lockdown je neúčinný, mi nevychádza, pretože ostatné krajiny to majú presne opačne. Toto bolo bizarné.

Richard Kollár, matematik:

Jeho najlepším krok bolo postavenie za odborníkov z odborného konzília pri Pandemickej komisii pri MZ SR v decembri ohľadom sprísnenia opatrení.

Jeho najhorším krokom bola ignorácia názorov tých istých odborníkov v októbri a v novembri a neschopnosť presadiť ich návrhy v decembri, keď ich už presadzoval. Spolu to viedlo k tomu, kde sme dnes.

Nový minister by si mal dať dokopy silný medziodborový poradný tím na boj s pandémiou. Ministerstvo zdravotníctva teraz potrebuje expertízu v mnohých oblastiach a tento tím mal byť zostavený hneď po skončení činnosti Permanentného krízového štábu. Mohli sme tak predísť mnohým zbytočným chybám. Najdôležitejšie je teda nastaviť mechanizmy riadenia pandémie, až následne možno robiť detailnejšie kroky a efektívne opatrenia. Doterajšie mechanizmy zjavne zlyhávajú.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti