ANKETA: Predĺženie núdzového stavu? Ani niektorí koaliční poslanci ho už nepodporia

Na snímke budova Národnej rady
Na snímke budova Národnej rady Zdroj: TASR/Pavol Neubauer

Núdzový stav sa mal skončiť tento piatok.

Na Slovensku sa 19. marca končí núdzový stav a vláda ho na stredajšom zasadnutí predĺžila na ďalších 40 dní. Teraz je na ťahu parlament, ktorý ho musí najneskôr do 20 dní potvrdiť. Avšak viacerí koaliční poslanci mali s predĺžením núdzového stavu naposledy veľký problém, no napokon sa ho koalícii podarilo schváliť. Vybraných zákonodarcov sme sa preto opýtali otázku, či ho opätovne podporia.

TU si môžete pozrieť, čo by nastalo, ak by núdzový stav prestal platiť.

(Poslanci odpovedali ešte pred tým, ako vláda núdzový stav schválila.)

SaS

Anna Zemanová, predsedníčka klubu (SaS) - ešte sa nerozhodla

Prípadné pokračovanie núdzového stavu bude najprv posudzovať a schvaľovať vláda SR. Ak by bol núdzový stav vo vláde schválený a následne príde do parlamentu návrh vlády SR na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s opakovaným predĺžením núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, tak si dôkladne preštudujeme zdôvodnenie a na základe toho sa v klube rozhodneme o hlasovaní.

Marián Viskupič (SaS) - nepodporí

Stále zotrvávam na mojom dlhodobom stanovisku, že núdzový stav má slúžiť na prekonanie krátkodobého šoku a prispôsobenie sa novej situácii. Nesmieme si naň zvykať. Po takmer roku koexistencie s koronavírusom, keď sa táto situácia stala takmer novým normálom, som presvedčený, že by krajina mala byť schopná fungovať bez potreby núdzového stavu. Predĺženie núdzového stavu nepodporím.

Ondrej Dostál (SaS/OKS) - ešte sa nerozhodol

Ak sa vláda rozhodne predĺžiť núdzový stav a požiada NR SR o vyslovenie súhlasu s týmto krokom, budem sa rozhodovať podľa toho, či budú splnené dôvody pre predĺženie núdzového stavu, ktoré predpokladá ústavný zákon o núdzovom stave, a podľa toho, ako dôkladne vláda svoj návrh odôvodní.

Chcel by som vyjadriť nádej, že prípadný tretí pokus vlády o získanie súhlasu parlamentu s predĺžením núdzového stavu bude obsahovať podrobnú a presvedčivú argumentáciu a nebude v ňom nič chýbať.

Za ľudí

Jana Žitňanská, predsedníčka klubu (Za ľudí) - ešte sa nerozhodla

Klub o tom ešte nerokoval, ale otázka núdzového stavu je vážna. Za seba hovorím, že vždy som sa riadila názorom odborníkov. Takže ak oni povedia, že je to potrebné, tak ja nemám problém za to zahlasovať.

Miroslav Kollár (nezaradený poslanec, predtým Za ľudí) - nepodporí

Vnímam názory odborníkov, že vzhľadom na epidemiologickú situáciu je potrebné pokračovať v doteraz prijatých opatreniach. Na druhej strane opakovane vystavujeme vláde bianko šek, ktorý nevyužíva na efektívnejší boj s pandémiou. Ja už som pri ostatnom odobrovaní núdzového stavu avizoval, že to je naposledy, ak sa nič zásadné v manažmente pandémie nezmení. A keďže sa nezmenilo, nepodporím ďalší takýto návrh.

Tomáš Valášek (nezaradený poslanec, predtým Za ľudí) - ešte sa nerozhodol

Predĺženie podporím, iba ak sa potvrdí, že je to nevyhnutné. Vláda musí jasne vysvetliť, ako núdzový stav pomáha riešiť pandémiu, či skúsila iné riešenia ako núdzový stav, a či nevýhody predĺženia neprevažujú výhody. Nesmie sa stať, že núdzový stav bude len nejakou barličkou, že vláda si ním bude len uľahčovať prácu. Ak nie je absolútne nevyhnutný, treba ho zrušiť.

OĽaNO

Tomáš Šudík (OĽaNO) - ešte sa nerozhodol

Dnes ešte nemám údaje o stave vývoja pandémie. Verím, že nám kompetentní čoskoro poskytnú informácie a na základe nich sa rozhodnem.

Už pri predchádzajúcom núdzovom stave poslanec za OĽaNO váhal, či ho podporí.

Katarína Hatráková (OĽaNO/Kresťanská únia) - nepodporí

„Ako som avizovala v rozprave pri poslednom hlasovaní o núdzovom stave, tento návrh už v budúcnosti nepodporím. Je to tak preto, že vzhľadom k času, ktorý uplynul a plynie, je zrejmé, že pandémia a situácia s ňou spojená sa do veľkej miery stáva súčasťou našich životov, a musíme teda hľadať cesty, ako tento fakt prijať. Súvisí to s mnohými zmenami, ktoré každý z nás aj ako spoločnosť musíme urobiť," uviedla Hatráková pre Denník N.

Martin Čepček (OĽaNO) - ešte sa nerozhodol

Toto je predčasná otázka. Najprv musí predĺžnie núdzového stavu schváliť vláda. Jej rokovanie ešte nie je zvolané, nie sú zverejnené podklady, chýbajú dvaja ministri. SaS je zdržanlivá so svojím hlasovaním, takže je vôbec isté, že samotná vláda schváli predĺženie? Bude mať parlament čo predlžovať? Viacerí poslanci sa vyjadrili, že opakované predĺženie nepodporia už pri minulom predlžovaní 25. februára. V parlamente odzneli pochybnosti, či kvôli kríze v zdravotnícve je nevyhnutné paralyzovať celú spoločnosť a bezprecedentne obmedzovať občanom ľudské práva.

Martin Čepček je z klubu OĽaNO dočasne suspendovaný.

Tlačové oddelenie hnutia tvrdí, že „pri prípadnom predlžovaní núdzového stavu zohľadňovať odporúčania odborníkov."

Sme rodina

Patrik Linhart (Sme rodina) - nepodporí

Núdzový stav nepodporím. Dôvody som už zverejnil minule a za svojím stanoviskom si stojím, aj keby ma to malo stáť miesto koaličného poslanca.

Opozícia

Opozičné strany Hlas, Smer a ĽSNS za núdzový stav hlasovať nebudú, keďže tak neurobili ani v predchádzajúcom období.

„Zo všeobecne známych dôvodov, strana SMER-SD nebude hlasovať za opätovné nezmyselné predĺženie núdzového stavu," informoval hovorca strany Ján Mažgút.

„V prvom rade si počkáme na zdôvodnenie k tomuto návrhu, ale vo všeobecnosti platí, že na takýto núdzový stav nie je aktuálne dôvod a všetko, čo vláda potrebuje realizovať by sa dalo zvládnuť aj v inom režime. Sme presvedčení, že vláda potrebuje núdzový stav len preto, aby zabránila občanom stretávať sa a demonštrovať svoju nespokojnosť v uliciach," uviedla zas hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.