Politológ o Matovičových podmienkach: Najprv on, po ňom strana, dlho nič a až potom Slovensko

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: TASR

Vládna kríza sa vyhlásením premiéra neskončila. Ak strany nechcú voľby, opäť ich čakajú rokovania.

Vládna kríza trvá už tretí týždeň a stále nevidno jej jasný záver. Na nedeľu (21. 3.) večer zvolal premiér Igor Matovič koaličnú radu, po ktorej predstúpil pred novinárov s vyhlásením za hnutie OĽaNO. Všetci jeho ministri stáli za ním.

Kto čakal, že padne definitivne rozhodnutie o jeho odstúpení, bol na omyle. Premiér namiesto toho predstavil ďalšie podmienky, ktoré majú koaliční partneri zvážiť. A až po tom, ako budú naplnené, je ochotný vzdať sa svojho kresla. Avšak v exekutíve mieni zostať.

(text pokračuje pod grafikou)

Zdroj: TASR - Dano Veselský

Medzi jednu z podmienok Matoviča patrí aj odstúpenie spomínanej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Tá sa prednedávnom vyjadrila, že ona by netrvala na svojom poste aj v prípade, ak by odstúpil aj predseda vlády.

„Problém je v tom, že ministerka spravodlivosti je výraznou osobnosťou strany, navyše je mimoriadne pozitívne hodnotená aj odborníkmi. Jej odchod z funkcie by bolo na škodu aj celému Slovensku. Ale aspoň vidieť, ako uvažuje premiér Matovič. Najskôr on, potom strana, potom dlho dlho nič a až potom prichádza na rad Slovensko,“ približuje Štefančík.

Voľby stále nechcú

Vládne strany však dlhodobo odmietajú predčasné parlamentné voľby. Tento postoj zopakoval Suík aj v nedeľu v relácii Na telo na Markíze. Vyhlásil, že je presvedčený o tom, že voliči prídu k urnám až o tri roky a štvorkoalícia sa obnoví.

„Pokiaľ všetky strany svorne tvrdia, že predčasné voľby nechcú, priestor si musia nájsť. Aj keď si začínam myslieť, že predčasné voľby by boli jediným východiskom, ako z tejto prekérnej situácie von,“ myslí si politológ.

Všetko tak nasvedčuje tomu, že vládna kríza bude minimálne v najbližších hodinách pokračovať a koalícia si bude musieť vyhradiť čas na ďalšie rokovania.

Vyčkať si na riešenia plánuje aj prezidentka Zuzana Čaputová. Tá sa vyjadrila, že s takýmto vývojom nerátala. „Predovšetkým som očakávala, že budú nasledovať informácie, ktoré budú znamenať dohodu, nie nové podmienky,“ povedala hlava štátu. Počkať chce na stanoviská ďalších koaličných strán počas dňa, následne bude podľa vlastných slov reagovať.

„Hovorí sa, že každá krajina má takú vládu, akú si zaslúži. Ale mám pocit, že toto si Slovensko fakt nezaslúži,“ uzavrel Štefančík.

Situáciu komentovali aj politici z koalície či opozície. Ich reakcie nájdete TU.
BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková, Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.