ANKETA: Veľká noc bude kľúčová. Tu sú odporúčania odborníkov a politikov

Veľkonočná oblievačka s folklórnym súborom Železiar v Košiciach.
Veľkonočná oblievačka s folklórnym súborom Železiar v Košiciach. Zdroj: TASR/František Iván

Odpovedajú Marcinková, Cigániková, Saková, Uhrík, Krčméry, Kulkovský či Krištúfková.

Veľkonočné sviatky budú druhýkrát po sebe v znamení pandémie koronavírusu. Tie tohtoročné prichádzajú po mimoriadne ťažkej zime, počas ktorej na Slovensku zomrelo rekordne veľa ľudí na COVID-19 a niektoré nemocnice boli na pokraji kolapsu.

Situácia sa už niekoľko týždňov zlepšuje a ak sa tento trend udrží aj po Veľkej noci, budeme môcť po troch mesiacoch pristúpiť k miernemu uvoľneniu.

Odborníkov a politikov sme sa v ankete opýtali, aké odporúčania dávajú ľuďom na Veľkú noc a ako oni budú tráviť sviatky.

Politici:

Vladimíra Marcinková (Za ľudí):

Vedec Pavol Čekan v jednom zo svojich rozhovorov spomenul, že ak by pandémiu prirovnal k maratónu, práve bežíme posledných päť kilometrov. Ja dodám, že tie bývajú počas maratónu najťažšie. Človek je na konci so silami, má chuť to vzdať, o cieľovej rovinke len tuší, ale nevidí ju. Ak chceme dobehnúť do cieľa a skoncovať s pandémiou, teraz nesmieme poľaviť. Bežíme posledných päť kilometrov pandémie, musíme vydržať, zaťať zuby, a aj keď všetkých nás láme pekné počasie a túžba vidieť blízkych, nájdime v sebe silu a disciplínu uzavrieť tento ťažký rok za dverami našich domovov alebo bytov, prípadne v prírode, len sa vyvarujme návštevám a obchádzaniu pravidiel. Zaočkovaných je už viac ako pol milióna ľudí, sme blízko konca, vydržme.

Kristián Čekovský (OĽaNO):

Napriek tomu, že to najhoršie už, dúfam, máme za sebou, musíme ešte všetci vydržať a namiesto tradičných veľkonočných sviatkov ich prežiť posledný raz netradične.

Vedci stále odporúčajú čo najviac obmedziť mobilitu, a teda čo najmenej cestovať aj počas sviatkov, respektíve čo najviac obmedziť kontakty. Toto odporúčanie je zvlášť dôležité preto, aby pozitívny trend a klesajúci počet prípadov pokračoval, a aby s prebiehajúcim očkovaním nastalo už čím skôr vytúžené uvoľnenie obmedzení.

Rovnako ako posledných 12 mesiacov, aj tieto sviatky budem tráviť len v tom najužšom kruhu tak, aby som neohrozil svojich blízkych a dodržal všetky nariadenia epidemiológov.
Obzvlášť, keď vieme, že sme v cieľovej rovinke, bolo by mi veľmi ľúto, ak by na prípadnú nezodpovednosť doplatil niekto svojím zdravím.

Sme vo fáze očkovania a v najbližších týždňoch, možno mesiacoch sa môžeme definitívne ochrániť vakcínou a pomaly sa vrátiť do normálneho života.

Jana Bittó Cigániková (SaS):

Veľkú noc budem tráviť doma v lockdowne a to isté odporúčam aj ľuďom, aby sme sa z tejto zlej situácie čím skôr dostali.

Petra Hajšelová (Sme rodina):

Veľkonočné sviatky sú najväčšími sviatkami roka v kresťanskom náboženstve, tak u rímskych katolíkov, gréckokatolíkov, pravoslávnych, židov a evanjelikov, pričom jednotlivé cirkvi a náboženstvá majú určité osobitosti v dodržiavaní a slávení týchto sviatkov.

Jedným  z poslaní je aj stretávanie sa rodín a blízkych priateľov. V dnešnej hektickej dobe, keď vedieme boj so zákerným vírusom, ktorého nevidíme, ale mení náš život zo dňa na deň a šíri smútok medzi ľuďmi, musíme byť veľmi ostražití. Pre ľudí po roku, keď nám pandémia zmenila život, je dodržiavať opatrenia na obmedzenie voľného pohybu skutočne ťažké a náročné. Sebazaprenie, vytrvalosť, disciplína a viera sú najsilnejšie zbrane v boji s týmto nepriateľom. Rozumiem, že ľudia sú už z aktuálnej situácie frustrovaní, avšak je dôležité podotknúť, že epidemiologická situácia sa začína zlepšovať, preto je dôležité, aby sme si to práve cez sviatky nepokazili. Aj z tohto dôvodu chcem poprosiť všetkých, aby boli voči sebe zodpovední, odporúčam  ľuďom a rodinám, aby si vo svojom  okolí odopreli stretnutia s blízkymi, lebo sa môže ľahko stať, že sa budú vidieť poslednýkrát, čo si nikto z nás nepraje.

Ja osobne budem sviatky tráviť v kruhu najbližšej rodiny s dcérou a partnerom. Keďže som poslankyňa NR SR ako aj poslankyňa mestského zastupiteľstva v Prievidzi, som časovo veľmi vyťažená a úprimne, dlhujem svojej najbližšej rodine svoj čas, kde ako matka mám aj povinnosti, ktoré nikto nenahradí. Pre mňa je rodina zdrojom energie pre moju prácu a dcéra je pre mňa slniečkom, ktoré má vždy poteší a zahreje na srdci.

Zároveň verím v to, že už čoskoro budeme môcť žiť opäť normálne a nasledujúcu Veľkú noc si užijeme aj s priateľmi a všetkými tradíciami, ktoré k tomuto sviatku patria.

Denisa Saková (Hlas):

Sviatky budem tráviť doma v kruhu mojej rodiny. Babičky nám odpustia, že ich syn tento rok nepríde vyšibať, s úctou k ich veku a s rešpektom, že ich ešte veľa ďalších rokov chceme na Veľkonočný pondelok navštíviť. Moje odporúčanie - dodržiavať platné opatrenia. A správať sa zodpovedne voči zvyšku spoločnosti.

Richard Takáč (Smer):

Veľkonočné sviatky boli v minulosti o návštevách, už druhýkrát ich s priateľkou strávime doma. Ak bude priať počasie, určite sa pustím do práce v záhrade a vyberiem sa do prírody, na bicykel. Počúvam odporúčania odborníkov na pandémiu a, samozrejme, odporúčam to aj ostatným. Pravdou však je, že osobne nechodím v prírode na frekventované miesta, a preto nevidím dôvod mať v prírode rúško. Ak sa však s niekým stretnem a mali by sme sa rozprávať, nasadím si buffku, ktorú mám po celý čas na krku.

Milan Uhrík (Republika):

Veľkú noc budem tráviť v kruhu rodiny a blízkych. Budeme sa snažiť zachovať všetky tradície, aj napriek obmedzeniam. Občanom odporúčam nenechať si pokaziť najväčší kresťanský sviatok ešte viac, ako nám ho už druhýkrát pokazila vláda a jej nezmyselné nariadenia.

Alojz Hlina (KDH):

Ľudia sú zodpovednejší ako politici, ktorí by mali ísť príkladom. Už sme toľko toho vydržali, tak vydržme ešte tieto Veľkonočné sviatky v maximálnej možnej miere obmedziť mobilitu a dodržiavať opatrenia. Ak to zvládneme, máme šancu to utrpenie s „koronou“ ukončiť o niečo skôr a aj politici sa už nebudú môcť vyhovárať na občanov, ale budú si musieť priznať ich vážne pochybenia. Cez sviatky budeme s manželkou a deťmi doma, nepôjdeme na žiadnu návštevu. Zavoláme svokrovcom, zavoláme mojej mame. Pôjdeme do prírody a na náš salaš. Ak budú môcť byť otvorené kostoly, aspoň na individuálnu modlitbu určite pôjdem. Trikrát ma zastihla Veľká noc v Číne, a aj tam som vedel ísť do kostola, tak dúfam, že aj tu sa bude dať, aspoň v tichosti, osamote. Veľká noc bez kostola je pre mňa veľmi zvláštna Veľká noc.

Odborníci:

Vladimír Krčméry, infektológ, Univerzitná nemocnica v Bratislave:

Pôjdem na krížovú cestu na Kolibu a potom možno aj do Marianky, tam je ďalšia krížová cesta. Cesty do prírody máme nielenže dovolené, ale aj odporúčané. Pán Boh nám požehnal slnečné dni, aby sme oslávili sviatky vzkriesenia a zdravým pohybom v prírode si posilnili imunitu, naberieme vitamín D a na tri dni vypnem mobil a emaily. S výnimkou mobilu pre pacientov. Každý pacient sa mi dovolá a ak bude treba očkovať, budeme očkovať, ak bude treba testovať, budeme testovať. Myslím si, že sa zopakuje scenár z minulého roka. Toto nie je žiadna tretia vlna. Toto je nová epidémia. Prvá vlna novej epidémie britského vírusu, ktorý je trošku prešpikovaný exotickými variantmi. Teraz sme vo fáze poklesu prvej vlny a pokiaľ budeme disciplinovaní, tak počty pôjdu prirodzene celkom dole. Myslím si, že nastane normálny život, ako sme to videli pri Zike v roku 2006, pri Ebole v roku 2007, pri žltej zimnici v roku 2008 a tak isto to bude aj teraz pri COVID-e a pri iných epidémiách. Sme v božích rukách a Pán Boh nás nikdy nedovolí skúšať nad naše sily.

Milan Kulkovský, primár Interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica:

Uvedomujem si veľmi dobre, že mnohí občania sú už na prosby o trpezlivosť a dodržiavanie odporúčaní vyslovene alergickí, no ak chceme, aby súčasný trend zlepšovania pandemickej situácie na Slovensku pokračoval, iná možnosť nie je. Podarilo sa nám spoločným úsilím zlomiť krivku a na rozdiel od niektorých iných krajín, vrátane našich susedov, Poľska, Maďarska, Rakúska, Ukrajiny a ďalších európskych štátov, kde dochádza k nárastu prípadov a úmrtí, sa situácia u nás pomaly zlepšuje.

Bola by škoda, keby sme si to uvoľnením ostražitosti a chvíľkovou radosťou z posedenia s rodinou pokazili. Pri mojej poslednej službe som prijal viacerých COVID pozitívnych pacientov. Dve z nich boli matky, ktoré nakazili ich synovia. Jedna z nich do pár hodín zomrela. Druhá je tiež vo veľmi zlom stave. Čo by ich synovia dali za to, keby ich rozhodnutia boli iné. Prosím teda spoluobčanov, aby zostali doma, vytvorili si svoje veľkonočné bubliny zložené maximálne z dvoch domácností a ak by ich aj niekto prišiel navštíviť a v pondelok vyšibať, slušne ho odmietli.

Prosím ich, aby dodržiavali R-O-R a ak sú v príslušnej vekovej kategórii, zaregistrovali sa na očkovanie. Denne prijímame množstvo rozhodnutí, niektoré sú veľmi ťažké, musíme však myslieť na to, že niektoré zlé rozhodnutia môžeme následne zvyšok života ľutovať.

Zodpovednosťou nechránime len seba, ale predovšetkým všetkých okolo, svoju rodinu. A tej určite nechceme ublížiť. V prípade, že veľa ľudí nebude odporúčania dodržiavať a na rodinných stretnutiach sa zúčastnia aj navrátilci zo zahraničia, okrem ohrozenia seba a svojich blízkych môžu narušiť súčasný trend klesajúceho počtu nových prípadov, vrátane hospitalizovaných pacientov a oddialiť tak uvoľňovanie opatrení. Som presvedčený o tom, že ak cez sviatky vydržíme, v druhej polovici apríla nebude dôvod na to, aby sa opatrenia nemohli uvoľňovať. A na to všetci čakáme.

Martin Pavelka, epidemiológ, Inštitút zdravotných analýz:

Situácia sa zlepšuje, máme dobrý trend. Musíme však dbať na to, že máme 100-percentnú prevalenciu britského variantu. Akékoľvek uvoľnenie ostražitosti nás veľmi rýchlo dostane do vysokých čísel. Teraz máme hodnotu reprodukčného čísla 0,8. Sme pod úrovňou 1, ale preto, lebo máme striktné opatrenia a masové testovanie. Pozrime sa napríklad na Maďarsko, kde nemajú opatrenia okrem zákazu vychádzania po ôsmej večer, inak majú otvorené všetko. Tam sa zhoršuje situácia z týždňa na týždeň. Pozrime sa na na Poľsko, kde mali na chvíľu otvorené vleky a v Zakopanom bola lyžovačka.

Epidémia sa im každé dva až tri týždne zdvojnásobuje. Rakúšania? Kritizovala ich aj Angela Merkelová, lebo začali otvárať a tiež im to tam rastie. V stredoeurópskom regióne je na tom najlepšie Slovensko, máme najnižšiu infekčnosť. Musíme si uvedomiť, že tri mesiace sme ťažko bojovali, aby sme dosiahli tento stav, ktorý je veľmi krehký. Vie sa ľahko rozbiť. Prečo by sme to riskovali, keď sme tri mesiace trpeli dosť tvrdý lockdown. Iba blázon by premrhal tri mesiace trápenia, veľkého množstva obetí a preplnených nemocníc. Od ľudí počas sviatkov pritom ani nežiadame veľa.

Chceme len, aby dodržiavali aktuálne opatrenia: nestretávať sa s nikým mimo našej domácnosti a chodiť sa testovať každý týždeň. Nič iné, len aby neboli chaty a párty. Stačí udržať to, čo máme, pretože to funguje. Ak vydržíme, tesne po Veľkej noci budeme matematicky spĺňať kritériá pre bordovú fázu, no trend sa musí ešte potvrdiť dva týždne, aby sme COVID automat mohli prepnúť. V polovici mája by sme mohli byť v červenej fáze. Posledná míľa sa vždy najťažšie kráča, ale už sme skoro tam.

Peter Visolajský, lekár, Fakultná nemocnica Nitra:

Hoci počty infikovaných aj hospitalizovaných klesajú a máme na Slovensku obraz, že táto vlna je pravdepodobne za nami, neznamená to, že nemôže prísť opäť k vzostupu infekcií a že sa naše nemocnice opäť nezačnú plniť. Práve v tomto pohľade sú prichádzajúce Veľkonočné sviatky rizikové. Ak počas nich dôjde k významnému stretávaniu a premiešavaniu ľudí, môžu spôsobiť opätovný nárast infekcií a to by nás čakal podobný obraz ako sme videli po vianočných sviatkoch.

Preto je stále potrebné aby sme doporučené opatrenia dodržiavali. Je potrebné aby sa ľudia nestretávali, aby sme sviatky strávili v kruhu najbližšej rodiny, nenavštevovali sa, pri kontakte s inými, či v obchode nosili dobre tesniaci respirátor. Dodržiavali hygienu rúk a vnútorné priestory dobre vetrali. Ale najdôležitejšie a najefektívnejšie je, aby sme sa všetci pričinili k tomu, aby sme mali čím skôr zaočkovaných tých najzraniteľnejších - chorých a starších ľudí. K tomu môže pomôcť každý jeden z nás a je to jediná cesta k uvoľňovaniu a aj k otváraniu prevádzok, kín, divadiel, kostolov. Vysvetlujme benefity očkovania tým, ktorí už mali byť zaočkovaní a stále váhajú. Pomôžme svojim starším príbuzným, známym, či susedovom prihlásiť sa na očkovanie. Každým jedným zaočkovaným sme bližšie ku koncu obmedzení. Tu naozaj môže pomôcť každý jeden z nás, bez ohľadu na profesiu.

Zuzana Krištúfková, epidemiologička, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti:

Musíme vychádzať z desatora, ktoré odporúča Pandemická komisia. Som presvedčená, že ľudia si uvedomia, že ak sa nebudeme správať zodpovedne, tak sa situácia znova zvráti a keď začneme po Veľkej noci stúpať, nebudeme môcť uvoľňovať. Čím viac budeme počas Veľkej noci zodpovednejší, tým skôr budeme môcť uvoľňovať a vracať sa k normálnemu životu.

Zdroj: TVNOVINY.sk

BRATISLAVA/Katarína Kiššová, Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.