Trubač: Princ Philip bol počas návštevy na Slovensku beťár a výmyselník

Britský manželský pár počúva prezidenta Ivana Gašparoviča ako hrá na fujare.
Zdroj: Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Takto si na neho spomína hovorca exprezidenta Gašparoviča, ktorý ho počas návštevy Slovenska sprevádzal.

Marek Trubač je dnes odborník na komunikáciu, protokol a etiketu, ale možno málokto vie, že bol desať rokov hovorcom bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča.

A práve počas jeho pôsobenia v Prezidentskom paláci sa uskutočnila návšteva britskej panovníčky Alžbety II. s manželom, princom Philipom,vojvodom z Edinburghu na Slovensku.

Boli u nás dva dni od 23. do 24. októbra 2008 a kráľovský pár ich strávil v Bratislave, navštívili aj Starý Smokovec, lanovkou sa odviezli na Hrebienok a zavítali aj do Spišskej Soboty.

Zdroj: TASR - František Iván

Záverečnou bodkou bolo slávnostné buly, ktoré vhodila Alžbeta II. na úvod priateľského hokejového stretnutia medzi HK Aquacity ŠKP Poprad a Guildorf Flames Ice Hockey Club.

V rozhovore sa dočítate

Ako si spomína na nedávno zosnulého princa Philipa, ktorý ani na Slovensku nešetril jemu vlastnými vtipnými bonmotmi

Čo si myslel o fujare, ktorú dostal kráľovský pár do daru

Prečo sa princ „stratil“ a nechcel sa fotiť s manželkou a prezidentským párom vo Vysokých Tatrách

Dozviete sa aj dôvod, prečo si nedala Alžbeta II. pri privítaní symbolicky chlieb so soľou

Britský kráľovský pár pozval prezident Ivan Gašparovič na oficiálnu návštevu ešte v roku 2006. Ako dlho ste sa predtým na ňu pripravovali?

Kráľovskú návštevu Alžbety II., historicky prvú na Slovensku, sme pripravovali takmer dva roky. Išlo o dlhú a neustálu komunikáciu slovenskej diplomacie, Kancelárie prezidenta SR, britskej ambasády na Slovensku a ďalších inštitúcií. Vedeli sme len toľko, že Jej Veličenstvo príde do Slovinska a na Slovensko a hľadá vhodný termín. Nakoniec sa to podarilo a historická návšteva najdlhšie vládnucej kráľovnej sa uskutočnila v októbri 2008.

Ako si spomínate na návštevu britského kráľovského páru?

Bola to obrovská udalosť. Jednak pre prezidenta, pre nás i pre celé Slovensko. Kráľovná Alžbeta II. absolvuje jednu až dve zahraničné návštevy ročne. Išlo teda o veľkú prestíž a jej cesty sú ostro sledované nielen britskou, ale aj svetovou tlačou. Z tohto pohľadu to bola obrovská reklama pre Slovensko.

Pán prezident Gašparovič aj s manželkou Silviou sa mimoriadne angažovali v prípravách. Bolo vidieť, že im na tejto návšteve veľmi záleží. Preberali sme s nimi každý detail a nič sme nepodceňovali. Najťažšie bolo vedieť ukorigovať ten obrovský mediálny záujem. Môžem to prirovnať samitu Bush - Putin, ktorý zažila Bratislava vo februári 2005.

TIP: V dokumente s názvom Princ Philip - portrét si zaspomíname na zosnulého princa, ktorý by o pár týždňov oslávil sté narodeniny. Sledujte ho na VOYO.

Aký ste mali prvý dojem, keď vystúpili z auta pred Prezidentským palácom? Čím vás zaujali?

Prišli na čiernom pancierovom Range Roveri v sprievode motorkovej eskorty. Toto terénne auto, na ktoré je kráľovná zvyknutá, si doviezli z Veľkej Británie. Pred Prezidentským palácom boli davy ľudí a polícia mala čo robiť, aby ich držala v bezpečnej vzdialenosti. Všetci chceli byť čo najbližšie k „divadlu“, ktoré sa im naskytlo na nádvorí pri príjazde kráľovského páru.

Alžbeta II. v žiarivo červenom kabáte a klobúku s vojvodom z Edinburghu vystúpili z limuzíny za zvukov fanfár trubačov čestnej stráže a po zvítaní dostala kráľovná od prezidenta kyticu v britkých národných farbách.

Zdroj: Ján Koller/Kancelária prezidenta SR

Krojovaný pár ich počastoval chlebom a soľou a kráľovná sa úklonom tomuto slovanskému zvyku poďakovala. Médiá vtedy veľmi polemizovali o tom, že to bol trapas, pretože odmietla chlieb so soľou ochutnať. Pravda je však taká, že Briti dopodrobna poznali program svojej kráľovnej a tá i napriek tomu, že na verejnosti nemôže konzumovať jedlo a piť, napriek tomu si priala zachovať túto našu tradíciu.

Je známe, že prezidenti dávajú svojim partnerom rôzne dary. Čo to bolo v prípade Ivana Gašparoviča? O ňom je známe, že dával každému fujaru.

Nádhernú zdobenú fujaru ako svetové kultúrne dedičstvo UNESCO dostali prezidenti Vladimir Putin i George Bush, a preto prezident ako milovník folklóru neváhal a fujarou obdaroval aj princa Philipa, ktorý dostal aj veľkú encyklopédiu Slovenska. Kráľovná si zo Slovenska odniesla krásnu sklenenú šperkovnicu od Gordany Turuk a drevenú plastiku, ktorú zdobilo osem jednorožcov a Pegasov z rýdzeho striebra. Základ plastiky tvorilo 100-ročné drevo z orecha pochádzajúceho z Banskej Štiavnice. Vedeli sme, že kone sú jej vášeň.

Zdroj: Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Prezident dostal sošku Spirit of Extasy od renomovaného britského sochára Charlesa Sykesa, ktorá je symbolom svetoznámej britskej automobilky Rolls-Royce. A prvá dáma, pani Silvia, rovnako striebornú šperkovnicu s kráľovským emblémom.

Ako reagoval princ Philip na fujaru, páčila sa mu?

Pri výmene darov som bol v Prijímacom salóne. Jeho kráľovská výsosť sa s údivom pozerala na toto „čudo“ a myslím, že s humorom jemu vlastným princ Philip povedal niečo v zmysle, že „či sa s tým bijeme“. Od prezidenta Ivana Gašparoviča teda dostal jednoduché vysvetlenie. Fujaru zobral do rúk a vydal pár typických folklórnych tónov. To ste mali vidieť kráľovský pár! Nezabudnem na ten ich úžas v tvári. Určite si tento moment zapamätali do konca života.

Dostala kráľovná Alžbeta II. ešte nejaké prekvapenie?

Áno. Pán prezident vedel o jej obrovskej láske ku koňom, a preto pre ňu pripravil ešte jedno prekvapenie. Počas štátneho banketu, slávnostnej večere, ktorý bol v bratislavskej Redute, jej slovenský prezident „podaroval“ ešte jeden osobný dar - päťročného elitného žrebca lipicana.

Zdroj: Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Žrebec, ktorý pochádza z línie Maestoso založenej v roku 1773, sa narodil v Národnom žrebčíne Topoľčianky, ktorého tradícia chovu siaha do prvej polovice minulého storočia. Symbolický dar - lipicana dostala britská panovníčka v podobe fotoalbumu s certifikátom o jeho vlastníctve. Kôň zostal aj naďalej v chove národného žrebčína a kráľovná Alžbeta II. dostáva pravidelne správy o tom, ako sa jej koníkovi darí.

Po Bratislave bol britský kráľovský pár aj na Hrebienku. Viaže sa k ich pobytu nejaká vtipná príhoda? Spomínate si na ňu?

Kráľovná Alžbeta II. všetkých ohúrila svojou charizmou, noblesou a, hlavne, neuveriteľnou pokorou a skromnosťou. Princ Philip bol, ak to môžem povedať, „beťár a výmyselník“. Vtipný a pritom naozaj šarmantný človek. Cítil som z neho, že sa aj na tejto ceste vyrovnával s tým, že ako muž hrá celý život len druhé husle popri svojej významnejšej polovičke.

Zdroj: Ján Koller/Kancelária prezidenta SR

V druhý deň návštevy sme sa s našimi významnými hosťami presunuli do Vysokých Tatier. Na Hrebienku bolo v ten októbrový deň veľmi oblačno a tatranské končiare sa skrývali za veľkými mrakmi. V čase nášho príchodu na Hrebienok bola stále hmla. Čakali nás však hore Tatranci - lesníci, lyžiari v dobových kostýmoch, horskí záchranári, vodcovia, vysokohorskí nosiči, ale aj sánkari.

Kráľovský pár zaujali nosiči. Princ Philip sa ich vtedy opýtal, či náklad, ktorý mali pri sebe, je skutočný, pretože ho pôvodne považoval za atrapu.

Kráľovský pár sa potom ďalej predieral so svojimi hostiteľmi davom nadšených zvedavcov a turistov, keď sa zrazu na chvíľu, akoby na objednávku, roztiahla obloha a bolo nádherne medzi mrakmi vidieť majestátny Lomnický aj Slavkovský štít.

Zdroj: Ján Koller/Kancelária prezidenta SR

Vtedy sa chcela kráľovná Alžbeta II. odfotiť s prezidentom a jeho manželkou. Lenže princ Philip sa „zabudol“ o pár desiatok metrov nižšie. Tak som sa rozbehol ho pohľadať a povedal som mu, že ho hľadá Jej Veličenstvo a budú sa fotiť. On mi na to s humorom jemu vlastným povedal: „Why they want to take pictures with me? I didn't change since last night!“ (slov. preklad: Prečo sa chcú so mnou odfotiť, veď som sa odvčera nezmenil!)

Pamätáte si na nejaké faux pas alebo všetko šlo podľa protokolu?

Slovenský protokol bol na návštevu dokonalo pripravený, nasadili sme všetkých ľudí, aby návšteva od nás odchádzala maximálne spokojná. No predsa len počas privítacieho ceremoniálu pred Prezidentským palácom došlo k malému „incidentu“.

Zdroj: Ján Koller/Kancelária prezidenta SR

Jeho kráľovská výsosť, princ Philip, sa počas štátnej hymny nenápadne cúvajúc vzďaľoval od pomyselnej línie, na ktorej vedľa seba stáli prezident a kráľovná so svojimi polovičkami. Princ šibalsky z tejto „línie“ vždy cúvol o pár krokov dozadu. Potom ho kráľovský protokolista posúval späť po boku kráľovnej a toto počas hymny urobil aspoň trikrát s potmehúdskym úsmevom.

Aké pocity ste si vy osobne odniesli z ich návštevy?

Stretnúť kráľa či kráľovnú nie je v našich končinách všedná záležitosť. Navyše britská kráľovná je vo svetovom meradle jednou z najuznávanejších príslušníčok monarchie vôbec. Na Alžbete II. i vojvodovi z Edinburghu som obdivoval ich trpezlivosť, skromnosť a veľkú charizmu, ktorá z oboch vyžarovala. Davy ľudí, záujem médií a neustály humbug okolo nich a oni ostávali stále príjemní a ľudskí. Trpezlivo počúvali a sledovali davy zvedavých Slovákov, obdivovali krásy Bratislavy a Tatier.

Do konca života si zapamätám tú obrovskú trpezlivosť a láskavosť, s akou Jej Veličenstvo zvládalo náročný a do minúty nabitý program na Slovensku. Vedela, že ju ľudia chcú aspoň chvíľu vidieť, obdivovať či dotknúť sa jej.

Zdroj: Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Pri osobnom predstavovaní pred štátnym banketom musela byť už po celom dni naozaj unavená. Stála tam v lodičkách a dlhej slávnostnej róbe v jej veku 82 rokov asi 30 minút v predsálí. Osobne však podala ruku každému z takmer 200 hostí, ktorí s ňou v Redute mali večerať. Bol som vtedy asi 185. v poradí, napriek tomu mi venovala príjemný, láskavý a ľudský úsmev. Jednoducho, je to naozaj kráľovná!

Dodržiavali ste protokol v obliekaní? Musel sa pán Gašparovič, ako aj prvá dáma, cez deň niekoľkokrát prezliecť?

Protokol sme nielen museli, ale aj chceli dodržať. Našťastie, my muži sme si cez deň vystačili s tmavým oblekom a na bankete sme mali smoking. Naša prvá dáma, pani Silvia Gašparovičová, sa však nenechala zahanbiť. Z garderóby vytiahla nádherné kostýmy doplnené elegantnými a štýlovými klobúkmi.

Mali ste aj nejakú odozvu, ako sa páčila návšteva na Slovensku Jej Veličenstvu?

Len o pár dní po návšteve pánovi prezidentovi kráľovná Alžbeta II. poslala ďakovný list. Písala v ňom, ako veľmi sa jej na Slovensku páčilo, že sa cítila príjemne a šťastne. Dokonca sa pochválila, že pri odlete jej špeciálu z popradského letiska dala pokyn na mimoriadny oblet Vysokých Tatier, aby si pokojne zhora mohla poprezerať krásu slovenských veľhôr.

Pozrite reportáž, ktorú sme o návšteve kráľovského páru odvysielali v Televíznych novinách.

Sledujte naživo Rozlúčku s princom Philipom. Smútočnou udalosťou na anglickom hrade Windsor sprevádza v sobotu 17. apríla zo štúdia TV Markíza od 15.25 h moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová v spoločnosti zaujímavých hostí.


PEZINOK/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti