Matoviča už kritizujú vlastní. OĽaNO môže padnúť aj pod päť percent, tvrdí politológ

Minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič .
Minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič . Zdroj: TASR

Hnutie predbehol v najnovšom prieskume už aj Smer.

Z vrcholu smerom ku dnu. Takto to momentálne vyzerá s preferenciami hnutia OĽaNO, ktoré pred vyše rokom ovládlo s 25 percentami parlamentné voľby. Po mesiacoch pandémie a Igora Matoviča v premiérskom kresle Obyčajní ľudia padajú výrazne nadol. Momentálne sú niekde na polceste. Otázka je, či sú schopní obrátiť trend alebo skončia hlboko v poli porazených.

Najnovší prieskum agentúry Focus pre TV Markíza poodhalil nálady ľudí po mesiac trvajúcej vládnej kríze. Pokles zaznamenali všetky vládne strany okrem hnutia Sme rodina, ktoré sa v podstate po celý čas držalo bokom.


Z hnutia sa ozývajú prví kritici

Po prvý raz sa však OĽaNO prepadlo až za Smer, ktorý sa po rozkole dlhodobo drží v okolí desiatich percent. A aj to bol impulz pre niektorých poslancov hnutia, aby začali volať po sebareflexii.

„Dnešný prieskum ukázal, že sa musíme konečne pozrieť pravde do očí. Nebudem riešiť, ktorá prieskumná agentúra je aká, no Focusu dôverujem určite viac ako pokútnym internetovým prieskumom s neznámym autorom. Argument o vyhraní volieb totiž navždy stačiť nebude, pretože ak bude výsledkom návrat Smeru s fašistami na najbližšie roky, ďalšie generácie nám to nezabudnú," napísal v nedeľu na sociálnej sieti poslanec OĽaNO Andrej Stančík.

Poslanec pomenoval, kde vidí zásadný problém. A z jeho slov je zrejmé, že naráža na štýl politiky vlastného lídra Igora Matoviča.

„Máme nového premiéra, ktorý vystupuje zmierlivo, nechodí do konfliktov, je dobrým manažérom a snaží sa hľadať riešenia. Má moju plnú dôveru. Cesta vpred však určite nevedie cez osočovanie koaličných partnerov či spochybňovanie vedeckých autorít a inštitúcií. To sú chyby, ktoré treba otvorene pomenovať," uviedol Stančík.

„Nastal teda čas na hlbokú a úprimnú sebareflexiu, nie zakrývanie očí pred realitou, ktorá nás skôr alebo neskôr dobehne a tá zrážka bude len tvrdšia a tvrdšia," doplnil.

K svojmu kolegovi v klube sa pridal aj poslanec Tomáš Šudík, ktorý síce uznáva, že pandémia a s ňou spojené nepopulárne rozhodnutia uškodili hnutiu, no chyby vidí aj vo vlastných radoch.

„V hnutí si musíme nahlas povedať, prečo sa to deje a nastaviť si zrkadlo. Dôvera ľudí sa bude budovať ťažšie, napriek tomu verím, že nasledujúce tri roky presvedčíme ľudí o tom, že s našou krajinou sme vždy mali a vždy budeme mať len tie najlepšie úmysly," napísal Šudík.

OĽaNO bude padať naďalej

Aj politológ Radoslav Štefančík tvrdí, že ak chce OĽaNO zastaviť prepad, tak v hnutí musí nastať výrazná zmena. Či to je aj reálne, ohľadom toho je už skeptický.

„Musí prejsť pandémia, ľudia sa musia pozbierať zo svojich existenčných problémov a Igor Matovič sa musí stiahnuť z politiky. Kombinácia týchto troch faktorov ťahá OĽaNO smerom nadol. Problém je, že koniec pandémie ešte nevidíme, ľudia postihnutí pandémiou potrebujú na rozbeh viac času a Igor Matovič sa z politiky nestiahne. Možnosti rastu v prípade OĽaNO teda nevidím," zhodnotil Štefančík.

V súčasnosti sa OĽaNO drží na deviatich percentách. Podľa odborníka padne ešte nižšie a pokojne sa môže prepadnúť aj pod hranicu piatich percent.

„Myslím, že okolo troch percent," takto odpovedal Štefančík na otázku, kde je preferenčné dno hnutia.

Otázne je, či pri ďalšom poklese a neprichádzajúcej sebareflexii nepríde na rad aj možné štiepenie.

„Musíme hovoriť o poslaneckom klube, lebo my dodnes netušíme, kto z poslaneckého klubu OĽaNO je aj v strane a kto nie. Poslanecký klub OĽaNO je zostavený z nezávislých kandidátov, presne podľa predstáv Igora Matoviča. Títo budú časom rozmýšľať, ako sa dostať po ďalších voľbách do parlamentu znovu. Ak sa voličský potenciál OĽaNO bude zmenšovať, budú dnešní poslanci hľadať možnosti niekde inde," uzavrel Štefančík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.