Dostanú sa ceny benzínu až k sume 1,4 eura za liter? Jasná odpoveď analytika

2955F37900000578-0-image-m-26_1433374693681.jpg
Zdroj: TASR

Zaujímavý je aj pohľad na medziročné porovnanie cien pohonných hmôt.

Cena benzínu a nafty už niekoľko mesiacov neustále rastie. Len od nového roka stúpli ceny pohonných hmôt v priemere až o 15 centov a hrozilo, že v bohatších regiónoch a na frekventovaných úsekoch vodiči zaplatia za liter benzínu až 1,4 eura.

Situácia sa však počas apríla mení a nebude napokon až taká dramatická, ako by sa mohlo zdať. Dôvodom je podľa odborníka nevýrazný vývoj ceny ropy v rozmedzí 63 až 65 dolárov za barel.

„Kartel OPEC a pridružené štáty budú v najbližších mesiacoch postupne zvyšovať produkciu. Taktiež v USA by v najbližších mesiacoch mala vzrásť ťažba ropy. Spotreba vo svete rastie s ekonomickým zotavovaním. Viac ropy kupujú predovšetkým ázijské štáty," vysvetlil na úvod komoditný analytik investičnej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ani nárast, ani pokles

V praxi to teda znamená, že globálny trh s ropou je dobre zásobený a producenti majú ešte značné voľné ťažobné kapacity. Vodiči sa preto nemusia obávať výrazného zdražovania, ako sme toho boli svedkami v posledných týždňoch.

„Prudký rast cien sa už končí a v druhej polovici apríla môžu slovenskí vodiči očakávať stagnáciu cien na súčasnej úrovni," doplnil Tomčiak s tým, že na druhej strane netreba očakávať ani zlacňovanie, keďže OPEC deklaroval, že sa bude snažiť udržať cenu nad 60 dolármi za barel.

Ceny na čerpacích staniciach by sa tak v priemere mali zastabilizovať na úrovni 1,35 eura za liter benzínu, resp. 1,18 za liter nafty.

Za benzín platíme viac ako pred pandémiou

Zaujímavý je aj pohľad na medziročné porovnanie cien. Z neho vyplýva, že pred pandémiou v roku 2019 sme za benzín začiatkom apríla platili menej ako v súčasnosti, a to aj napriek tomu, že hrozba koronavírusu ešte nie je ani zďaleka zažehnaná. Nafta bola, naopak, lacnejšia.

Apríl 2020, kedy pandémia naberala na obrátkach, bol zasa bezprecedentný a v tomto období sa ceny pohonných hmôt držali na veľmi nízkej úrovni.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.