Slovensko trápi „bláznivé“ aprílové počasie. Klimatológ vysvetlil, prečo sa to deje

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR

Dôležitú úlohu zohrávajú aj klimatické zmeny, ktoré ešte viac zvýrazňujú už aj tak veľké výkyvy počasia.

Radikálne zmeny počasia, ktoré môžu prísť aj z hodiny na hodinu, alebo sa do pár minút vystriedajú všetky ročné obdobia. Toto je charakteristické pre „bláznivé" aprílové počasie, ktorého sme svedkami aj v týchto dňoch.

Ľudia si ešte v pondelok užívali teplé, takmer letné počasie, no podvečer prišla taká rýchla teplotná zmena, že na niektorých miestach sa razom ochladilo aj o 15 stupňov a výdatné zrážky sprevádzal silný vietor.

„V tomto čase je na severnej pologuli už výrazný rozdiel v teplotných podmienkach medzi nízkymi a vysokými zemepisnými šírkami. Ak je prúdenie vzduchu v atmosfére meridionálne (pozdĺž poludníkov), tieto teplotne veľmi odlišné vzduchové hmoty sa môžu, za určitý čas, niekoľkokrát vystriedať, napríklad v priestore mierneho podnebného pásma, kde sa nachádza aj Slovensko," vysvetlil na úvod klimatológ zo SHMÚ Pavol Faško jeden z dôvodov, prečo máme takéto počasie zväčša v apríli.

Zároveň dodal, že v tomto období je okrem toho už Slnko pomerne vysoko nad obzorom, takže ak je slnečné počasie, zemský povrch sa môže nerušene ohrievať a od neho aj prízemné vrstvy vzduchu.

„Ak potom do takéhoto priestoru prenikne studený vzduch, čo je v apríli štandardné, môže sa vytvoriť v atmosfére výrazný teplotný gradient, čiže teplota vzduchu s pribúdajúcou nadmorskou výškou rýchlo klesá a ak sa k tomu pridajú aj ďalšie potrebné faktory, tak sa môže vyvíjať oblačnosť väčších vertikálnych rozmerov, vznikajú prehánky, prípadne aj búrky, podobne, ako sa to stalo v tomto roku v týždni po veľkonočných sviatkoch," doplnil.

Klimatické zmeny ešte zvýrazňujú extrém

Treba dodať, že takéto počasie nie je výsadou len apríla a pokojne sa môže a aj sa vyskytuje v iných mesiacoch. No z pohľadu štatistiky „vyhráva" práve štvrtý mesiac v roku.

„Uprostred jari sú teplotné kontrasty, medzi oblasťami pôvodu striedajúcich sa vzduchových hmôt, najväčšie. A v tomto ročnom období je v priemere aj pokles teploty vzduchu v atmosfére s pribúdajúcou nadmorskou výškou najvýraznejší," zvýraznil Faško.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj klimatické zmeny, ktoré ešte viac zvýrazňujú už aj tak veľké výkyvy počasia.

„Pokles maximálnej dennej teploty vzduchu medzi 12. a 13. aprílom na niektorých meteorologických staniciach Slovenska o približne 15 °C je aj v premenlivejšom aprílovom počasí u nás dosť výnimočná udalosť. Bližšie k štandardu by mohla byť zmena o približne 10 °C," uviedol Faško na konkrétnom príklade z posledných dní.

To, ako dlho môže vo všeobecnosti prevládať takéto počasie, sa nedá odhadnúť. Tento rok však ešte potrvá minimálne niekoľko dní.

„V nasledujúcich dňoch bude rozsiahla tlaková výš zasahovať z Britských ostrov cez Škandináviu až do Ruska a v oblasti Stredozemného a Čierneho mora budú pôsobiť tlakové níže. Toto je dosť netypická situácia, a tak v priestore Európy sa môžu v počasí ďalej vytvárať mimoriadne stavy," uzavrel Faško.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti