Banskobystrický vicežupan Lunter: Spúšťame mobilné očkovanie. Kvôli štátu sme polroka pozadu

Podpredseda Banskobystrického kraja Ondrej Lunter.
Zdroj: TASR

Štát sa nepripravil a kvôli tomu zomierajú desiatky ľudí, hovorí podpredseda kraja.

Banskobystrický kraj spúšťa od 26. apríla mobilné očkovanie v okresoch Banská Štiavnica a Revúca. Ide o okresy, ktoré nemajú vlastné očkovacie centrum a župa chce mobilným očkovaním zvýšiť zaočkovanosť medzi seniormi, pre ktorých je nemožné dostať sa do očkovacieho centra. Očkovať budú ľudí nad 60 rokov.

Ak sa projekt osvedčí, rozšíria ho do ďalších okresov v kraji. Imobilných ľudí môžu prísť zaočkovať aj domov. S týmto nápadom prišla banskobystrická župa už v januári, keď videli, že pre niektorých starších ľudí je očkovanie nedostupné. Povolenie od ministerstva zdravotníctva však dostali až teraz.

Podpredseda banskobystrického kraja Ondrej Lunter v rozhovore hovorí, že na ministerstve chýbal líder, ktorý by robil rozhodnutia. Štát je pozadu a doteraz nevymyslel stratégiu, ako zaočkovať najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Banskobystrický región dostal od štátu menej dávok Pfizeru ako Bratislavský kraj a aj to sa podpísalo pod nižšiu zaočkovanosť v kraji.

V rozhovore sa dočítate aj:
Ako bude fungovať mobilné očkovanie
Prečo ho spúšťajú až teraz
Aké sú dopady slabého zaočkovania seniorov
Prečo sa nepodarilo ešte zaočkovať všetkých dôchodcov
Prečo má Banskobystrický kraj zaočkovaných výrazne menej ľudí ako Bratislavský

Od konca januára hovoríte, že chcete očkovať mobilnými očkovacími jednotkami. V akom štádiu sa nachádza tento projekt?

Momentálne máme pripravený autobus a karavan, teda dve jednotky, ktoré sú pripravené na to, aby začali. Do stredy nám ešte chýbalo povolenie od ministerstva zdravotníctva a chýbali tým pádom aj vakcíny a nemohli sme začať ani plánovať aktivitu v teréne so starostami. Ministerstvo nám nakoniec potvrdilo, že poverenie nám dá, no ešte ho stále nemáme. Rezort bude túto aktivitu financovať a zabezpečí vakcíny pre ľudí nad 60 rokov. V priebehu budúceho týždňa spravíme všetky potrebné kroky a od 26. apríla budeme v pilotných okresoch Banská Štiavnica a Revúca očkovať mobilne.

Od decembra sme vedeli, že budeme očkovať a že musíme zaočkovať aj seniorov. Nereaguje štát neskoro?

Sme polroka pozadu. O vakcinácii sme vedeli dávno a mali sme mať pripravenú adresnú stratégiu určenú kritickej vekovej skupine a mali sme k tomu od začiatku pristúpiť profesionálne. Musíme byť schopní osloviť každého jedného občana a vysvetliť mu dôležitosť očkovania a urobiť vakcínu dostupnou. Toto štát doteraz neurobil. Sme pozadu, ale ešte nie je úplne neskoro. Som rád, že štát zareagoval na našu výzvu a odovzdal túto právomoc na naše plecia. My sme pripravení.

Očkujeme už štyri mesiace, no stále nemáme zaočkovaných tých najzraniteľnejších. Nie je to zlyhanie štátu?

Je to zlyhanie ministerstva zdravotníctva, pretože nemali pripravenú stratégiu a plán, ako ju zrealizujú. V porovnaní s inými krajinami sme neurobili aktivity, ktoré by očkovanie priblížili ľuďom, ktorí nemajú finančné prostriedky, alebo nemôžu chodiť do očkovacích centier do okresných miest. Pre nich sme nemali riešenie a mali sme ho mať. Teraz sa to začne meniť.

Máte vypočítané, aké sú dopady, keď nezaočkujeme seniorov včas?

Máme to vypočítané presne s pomocou iniciatívy Veda pomáha. Vypočítali sme, že do dnešného dňa máme pre zlú stratégiu minimálne 40 ľudí, ktorí nemuseli zomrieť a zomreli. Ak nepríde k razantnej zmene, zomrie ďalších 60 ľudí z kritickej skupiny ľudí. Žiaľ, v dôsledku toho, že nedostanú vakcínu, ktorú by mohli dostať, budú zomierať.

Hovoríte, že štát nemal pripravenú stratégiu, ktorú čiastočne pripravili samosprávy. Ministerstvo teda nemuselo vymýšľať nič, stačilo dať súhlas. Kde to viazlo?

Viazlo to na politickej vôli a na tom, že na ministerstve chýbal líder, ktorý by bol schopný prijať rozhodnutie. Teraz došlo k zmene na poste ministra zdravotníctva a komunikácia sa zlepšila. Výsledok je, že nám oznámili, že nám dovolia robiť mobilné očkovanie. To je veľmi pozitívny signál.

Ešte v marci sa v Banskej Bystrici stretli zástupcovia krajov, prezidentka Zuzana Čaputová a Eduard Heger ako zastupujúci minister zdravotníctva. Rozprávali ste sa na tejto úrovni aj o mobilnom očkovaní?

Áno. Bolo to kľúčovou témou stretnutia. Poukázali sme na to, že vďaka iniciatíve samosprávnych krajov máme už dostatočné kapacity pre obyvateľov, ale zlyhávame v očkovaní práve tých ľudí, ktorí sú sociálne vylúčení, alebo sú v kritických vekových skupinách. Už na tom stretnutí sme navrhovali riešenia, ktoré sa dnes stávajú realitou.

Zdroj: TASR

Aký bol postoj Eduarda Hegera? Nemohol to podpísať?

Jeho postoj bol ten, že nám ponúkol termín rokovania, kde sme následne mali možnosť túto tému otvoriť. Po troch týždňov od toho stretnutia máme výsledok.

Viete, aké prekážky majú seniori, pre ktoré sa neočkujú?

Áno, v našej župe máme tú informáciu presnú. V našich zariadeniach sociálnych služieb robíme mobilné očkovanie v spolupráci s nemocnicami od februára. Celonárodný priemer v zariadeniach sociálnych služieb je okolo 40 percent zaočkovaných, u nás je to 80 percent. Na základe tohto rozdielu vieme povedať, kde je problém a čo treba spraviť. Je potrebné prísť priamo k seniorom, aby oni nemuseli cestovať. Po druhé, je potrebné s nimi osobne komunikovať. V zariadeniach, kde sme mali problém s očkovaním sme vyslali špeciálny komunikačný tím zložený z lekárov, ktorí veľmi empaticky vysvetľovali riziká a výhody vakcinácie a vďaka tomu sme na vysokých číslach zaočkovaných v našich zariadeniach. Preto som optimista, že keď túto stratégiu zavedieme celoplošne, budeme úspešní.

Takže, nie je pravda, že seniori sa nechcú očkovať, ale nemajú informácie.

Určite. Seniori potrebujú individuálny prístup, dostupné vakcíny a informácie.

Ako bude prebiehať registrácia na mobilné očkovanie?

Mobilné očkovanie plánujeme realizovať v spolupráci s obcami. V najbližších dňoch zverejníme harmonogram, v ktorých obciach a ktoré dni plánujeme očkovať. Túto informáciu zverejníme aj cez obecný rozhlas a poprosíme obyvateľov, aby sa na obecnom úrade predbežne prihlásili, že majú záujem. Budeme spolupracovať aj s cirkvami a požiadame aj farárov, aby túto informáciu tlmočili priamo na omšiach. Budeme posielať individuálne letáky ľuďom do schránok so všetkými potrebnými informáciami. Chceme zistiť aspoň predbežný záujem. Starostovia budú mať predbežný zoznam ľudí, ktorí sa chcú zaočkovať, nebude to však ešte záväzná registrácia.

Zdroj: TASR

Sú aj prípady dôchodcov, ktorí by sa aj dali zaočkovať, ale sú ovplyvnení príbuznými, ktorí odmietajú očkovanie?

Určite to je problém a je to bežné. Ľudia si najčastejšie vytvárajú postoje na základe ich okolia. Ak nie je nikto, kto by im poskytol informácie, ktoré hoaxy vyvrátia, tak prirodzene sa nenechajú očkovať. Práve preto sa nám v domovoch sociálnych služieb osvedčil komunikačný tím. Na začiatku sa ľudia báli na základe názorov svojich rodinných príslušníkov. Komunikačný tím dokázal zmeniť ich názor, pretože im poskytol pravdivé informácie.

Zaznievajú názory, že by sa už mala zrušiť veková hranica a očkovať by sa malo už len podľa záujmu, pretože očkovanie seniorov ide pomaly. Súhlasíte?

Nesúhlasím. Určite sa môžu registrovať všetci, ale očkovať by sa malo stále podľa veku. Musíme sa začať systematicky zaoberať tým, ako vo vyšších vekových kategóriách zvýšiť zaočkovanosť. Tam by mala ísť naša energia aj za cenu, že budeme očkovať pomalšie. Ak rozdáme vakcíny mladším ľuďom a medzitým presvedčíme starších, môže sa stať, že už pre nich nebudeme mať dostatok vakcín a ľudia budú naďalej zbytočne zomierať.

Takže, stále vidíte zmysel v tom, aby sme sa snažili presviedčať starších, aj keď to dlhšie potrvá.

Určite. My sme sa ešte ani nezačali snažiť. Štát urobil veľmi málo, aby zaočkoval kritické skupiny. Nesmieme na to rezignovať.

Podľa posledných informácií ministerstva zdravotníctva má Banskobystrický kraj zaočkovaných 17,64 percenta obyvateľov a Bratislavský 26,86 percenta. Čo robí ten rozdiel?

Dve základné veci. Jedna je dostupnosť vakcín. Sme jedným z krajov, kde sa najmenej očkuje Pfizerom. Ministerstvo nezriadilo dostatok miest, kde sa očkuje touto vakcínou a preto máme menej vakcín, ktoré sú medzi obyvateľmi najpopulárnejšie. Druhý faktor je o socio-ekonomickej štruktúre obyvateľstva. Vieme, že o očkovanie majú vyšší záujem ľudia s vyšším vzdelaním a zo strednej a vyššej vrstvy. Bratislavský kraj je ekonomicky vyspelejší, preto ich obyvatelia majú aj vyšší záujem o AstraZenecu ako v našom kraji.

Ministerstvo zdravotníctva dodalo vášmu kraju menej vakcín od Pfizeru, aj keď máte viac obyvateľov ako Bratislavský kraj?

Keby ste si prepočítali počet Pfizerov na obyvateľa za jednotlivé kraje, zistíte, že Banskobystrický kraj má jeden z najnižších počtov týchto vakcín. Vysvetlenie je, že ministerstvu sa nepodarilo dohodnúť s toľkými nemocnicami na očkovaní, ako sa im to podarilo v iných krajoch.

Nemôžu dať Pfizer niekomu inému ako nemocniciam?

Môžu. My ako župa o to žiadame. Máme všetky podmienky na to, aby sme mohli očkovať Pfizerom. Ministerstvo na to zatiaľ nereaguje.

Ani keď vidia rozdiely, ktoré sa tvoria medzi krajmi?

Nie som si úplne istý, či poctivo analyzujú tieto problémy.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.