Známy reťazec spôsobil zľavami ošiaľ, ľudia zabudli na opatrenia. ÚVZ dvíha varovný prst

Situácia pred predajňou reťazca.
Zdroj: Facebook / seničan.sk

Nie len na predajniach, ale aj pred nimi je nutné dodržiavať opatrenia, hlavne dostatočné rozostupy.

Reťazce sa na pondelkové opätovné otvorenie pripravovali niekoľko dní a mnohé oznámili aj otváracie akcie na sortiment, čo spôsobilo zvýšený záujem u ľudí a rady pred vstupom do predajní. Na sociálnych sieťach boli v pondelok virálne hlavne fotografie spred predajní reťazca KIK. Davy ľudí prilákal výpredaj. Zákazníci stáli v tesnom zoskupení pred predajňami, bez dvojmetrových odporúčaných rozostupov. Zverejnené snímky zo Skalice a Štúrova pobúrili verejnosť aj podnikateľov, ktorí vlastnia zatvorené gastro prevádzky.

Podobná situácia sa opakovala na celom Slovensku. Kontaktovali sme preto obchodného riaditeľa reťazca Kik na Slovensku Radoslava Straku, odborníka na marketing Róberta Slováka a Úrad verejného zdravotníctva SR. Zaujímali sme sa o ich pohľad a odôvodnenie vzniknutej situácie.

Prečítajte si aj: Počet hospitalizovaných po nedeli stúpol, pribudli desiatky obetí

Otvorenie predajní a výpredajové ceny

Predajne sa otvorili a zákazníci sa tešili. Po mnohých mesiacoch už nie je tovar dostupný len na internete, ale aj v kamenných predajniach. „Už samotný fakt, že sa predajne otvorili je dostatočným motivátorom k tomu, aby sa predajne zaplnili zákazníkmi," myslí si odborník na marketing Róbert Slovák. Niektoré reťazce si otvárací deň chceli „poistiť" a ľudí lákali aj na cenové akcie v rôznych percentách či konkrétne výpredajové sumy.

Druhú stratégiu zvolil aj vyššie spomínaný reťazec. Ponúkaný sortiment za jedno a dve eurá spôsobil nával zákazníkov a chaos pred predajňami. „Vyvolaný záujem u zákazníkov bol cieľom našej otváracej kampane. V predajniach a na skladoch máme veľa tovaru, počas štyroch mesiacoch, kedy boli prevádzky zatvorené, reťazce tovar aj tak prijímali, preto sme pristúpili k tomuto kroku. Na zvýšený záujem sme sa však pripravili," tvrdí obchodný riaditeľ reťazca Kik na Slovensku Radoslav Straka.

„Na každej predajni máme maximálny počet zamestnancov, aký môžeme mať. Z toho jeden zamestnanec iba kontroluje a zabezpečuje opatrenia ako aj obmedzený vstup zákazníkov na predajňu v prepočte jeden zákazník na 15 metrov štvorcových. Pri pokladniach stoja zákazníci v radoch v dvojmetrových rozostupoch a zabezpečili sme na predajných plochách aj zvyšné opatrenia, ktoré nám prikazuje zákon," opisuje jednotlivé kroky a situáciu na predajni Straka.

Od Vás: Štúrovo dnes.

Uverejnil používateľ Nekŕmte nás odpadom Pondelok 19. apríla 2021

Problém však nenastal na predajniach, ale pred nimi. Záujem o vstup bol pre avizované akcie vysoký a čakajúci dav ľudí opatrenia nedodržiaval. Ľudia stáli tesne pri sebe bez rozostupov. „Za správanie zákazníkov a situáciu pred vstupom do predajní nezodpovedáme. To nevieme ovplyvniť," bráni sa reťazec. Odborníci to však vidia inak.

Práve spomínané výpredajové ceny spôsobili ošiaľ a ten môže súčasné uvoľňovanie aj úplne zvrátiť. „Takýto typ akcie považujem za nezodpovedný a svojím spôsobom aj kontraproduktívny. Napokon možno kompetentní zistia, že otváranie kamenných predajní nebol dobrý nápad a zodpovedných úradníkov to bude motivovať k tomu, aby sa obmedzenia obnovili," varuje sa marketér Slovák.

Na zvýšenú pozornosť upozorňuje aj úrad verejného zdravotníctva. Uvoľňovanie opatrení je závislé od aktuálnej situácie na Slovensku. „K uvoľňovaniu opatrení sa pristúpilo, pretože epidemiologická situácia sa zlepšuje. Treba však zároveň uviesť, že uvoľňovanie opatrení so sebou prináša zvýšenú mobilitu ľudí, a s tým je, prirodzene, spojené riziko, i keď aj počas uvoľňovania sú nastavené patričné protiepidemické opatrenia. Stále musíme byť opatrní a zodpovední. Epidemiológovia situáciu pozorne monitorujú," upozorňuje hovorkyňa úradu Dáša Račková.

LIVE OD VÁS Kik Skalica

Uverejnil používateľ Seničan.sk Pondelok 19. apríla 2021

Solidarita a zodpovednosť

Obchodníci si podľa Slováka musia uvedomiť svoju výhodnú pozíciu a byť vďační za to, že vôbec môžu mať otvorené a byť súdržní. „Myslím, že ľudia prejavovali solidaritu s obchodníkmi či reštauráciami aj počas pandémie a lockdownu. Mnohí nakupovali v internetových obchodoch a objednávali si jedlo cez kuriérov, aby im pomohli. To, že je vôbec možné ísť do obchodov, považujem za dostatočný argument a určitý „ťahák" pre obchodníkov. Myslím si, že v tomto prípade by nemali obchodníci siahať k manipulatívnym praktikám a radšej by mali držať spolu a spoločnými silami prekonať pandémiu a jej následky na svoj biznis," odporúča marketingový odborník.

Práve vhodne namierený marketing je v aktuálnej situácií kľúčový. „Viete na každom fronte sú dve skupiny. My ponúkame dlhodobo nízke ceny, je to u nás bežné. Je pravda, že sú aktuálne ešte nižšie ako býva zvykom, ale nie je to prvýkrát. Pred otvorením sme sledovali kroky konkurencie, ako sa oni pripravujú na dnešný deň a porovnávali sme naše kroky. Aj iné reťazce, ktoré ponúkajú podobný sortiment, ohlásili veľké 50-percentné akcie, rozdiel je len v tom, že náš marketing bol úspešnejší," myslí si obchodný riaditeľ sieťe Kik na Slovensku.

„Náš reťazec dodržal všetko, čo káže zákon. Samozrejme, vždy sa dá urobiť niečo lepšie, ale urobili sme maximum, aby bola situácia na plochách predajní v poriadku," dodáva.

Na vstup do maloobchodnej predajne je potrebný negatívny najviac sedemdňový test alebo potvrdenie o prekonaní covidu či zaočkovaní. Vo vnútri prevádzok môže byť maximálne jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Viac sa o aktuálnych opatreniach dočítate tu.

Za svoje správanie v prevádzkach, ale aj pred nimi, zodpovedajú hlavne zákazníci. „Prosíme verejnosť, aby nastavené protiepidemické opatrenia dodržiavala a rovnako prosíme prevádzkovateľov, aby dohliadali na dodržiavanie stanovených pravidiel v prevádzkach, pretože ich dodržiavaním znižujeme riziko prenosu nákazy. Dodržiavanie nastavených opatrení je veľmi dôležité, ak sa tak nedeje, prispieva to k nepriaznivému vývoju," žiada ÚVZ.

Podmienky pre prevádzky počas pandémie upravuje vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR. Aktuálne platnú vyhlášku si môžete prečítať tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.