Má 25 rokov a za sebou štyri porážky. Na kúpele sa mu museli poskladať starí rodičia a príbuzní

Čierny pasažier z lietadla dopadol vedľa muža do záhrady v Londýne
Čierny pasažier z lietadla dopadol vedľa muža do záhrady v Londýne Zdroj: Archív Michal Nociar

Zdravotná poisťovňa hovorí, že opakované porážky nie sú dôvodom na plné preplatenie kúpeľov.

Michal Nociar z Poltára má 25 rokov a za sebou štyri porážky. Jeho nezvyčajnú diagnózu spôsobuje zmutovaný gén, ktorý kedykoľvek môže „ožiť“ a spôsobiť mozgovú príhodu. Pracoval v mäsokombináte, no po čase začal cítiť bolesti a zoslabol. Aktuálne dostáva mesačne dôchodok 160 eur. Jeho príbeh sme vám priniesli v lete v roku 2019. Odvtedy mal jednu porážku a ďalšie problémy s úradmi.

Okrem liekov mu pomáhajú aj kúpele, ktoré mu každý rok odporúča jeho lekár. Naposledy mu ich však zdravotná poisťovňa odmietla preplatiť v plnej výške. Michalovi, ktorý žije len s mamou, pomohli starí rodičia a príbuzní, aby si mohol za kúpeľnú starostlivosť doplatiť 700 eur.

Opakované porážky nie sú dôvodom na kúpele

Poisťovne môžu schváliť kúpeľnú liečbu v dvoch variantoch. Pri tom prvom prepláca poisťovňa všetko vrátane procedúr, ubytovania a stravy. Pacient platí len miestnu daň, čo je zhruba 30 eur za trojtýždňový pobyt.

Druhý variant spočíva v tom, že poisťovňa uhradí pacientovi len procedúry a ubytovanie a stravu si už musí platiť sám. To je aj Michalov prípad. Aké bolo odôvodnenie poisťovne?

Union odpovedal, že Michal mal nárok na plne hradenú kúpeľnú starostlivosť len jeden rok od vzniku choroby. Prvú porážku prekonal v auguste 2019. Poisťovňa preto argumentuje, že nárok na kompletné preplatenie liečby mu uplynul v auguste 2020. Napriek tomu mu ešte druhýkrát preplatili kúpele. Podľa Michala pomohla medializácia jeho prípadu.

Poisťovňa Union vysvetľuje, že opakované mozgové príhody sú kontraindikáciou kúpeľnej starostlivosti. Pacientovi s opakovanými porážkami teda kúpele nepreplácajú. Michal tomu nerozumie, keďže kúpele navrhuje lekár s cieľom, aby sa pacientovi zlepšil stav. Po prvej návšteve kúpeľov sa cítil lepšie, a práve preto mu ich lekár znova odporučil.

Michal sa nakoniec do kúpeľov v Dudinciach dostal, no bez pomoci rodiny by to nešlo. Dostáva 160-eurový dôchodok, z ktorého si platí aj lieky. Denne berie šesť rôznych druhov a k tomu ampulky na imunitu. Mesačne ho to vyjde na 60 eur.

Zdroj: Archív M.N.

Platil som zdravotné odvody, nepýtam si cudzie peniaze

Finančne je závislý od svojich najbližších, najmä mamy a starých rodičov. Verí však, že sa mu zdravotný stav zlepší a bude môcť aj pracovať a vrátiť sa k futbalu, ktorému sa venuje odmalička. Do pätnástich rokov sa mu venoval aj súťažne. Neskôr sa rozhodol ísť rozhodcovskou cestou. Práve po jednom zo zápasov dostal prvú mozgovú príhodu.

Odvtedy viackrát podstúpil magnetickú rezonanciu, odber kostnej drene a každé dva mesiace chodí na krv. Napriek tomu sa lekárom nepodarilo zistiť, ako zabrániť ďalším porážkam. „Mám 25 rokov a štyri porážky. Chcel by som sa vrátiť k normálnemu životu. Teraz je to stereotyp. Ráno vstanem a ďalej nemôžem nič robiť. Nerobí mi to dobre,“ hovorí Michal.

Mrzí ho aj postoj zdravotnej poisťovne, ktorá podľa neho prepláca liečby pacientom s menej závažnými diagnózami, ako je tá jeho. „Keď som pracoval, tak som platil zdravotné odvody. Každý, kto pracuje, platí zdravotné odvody. Nepýtam si ich peniaze, ale peniaze z verejného zdravotníctva,“ dodáva Michal.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.