Heger sa postavil na očkovanie do radu s bežnými ľuďmi. Veľavravný odkaz sociológa

Eduard Heger.
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Premiér si na vakcínu AstraZeneca počkal v registračnom systéme.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa v sobotu (1.5.) zaočkoval prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy. Pridelili mu ju na základe veku po tom, ako sa minulý týždeň prihlásil ako bežný občan do Čakárne na očkovanie.

Zavítal do veľkokapacitného centra v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave. „Očkovanie považuje predseda vlády SR za najúčinnejšiu zbraň proti pandémii, preto svojím príkladom chce podporiť zaočkovanie čo najväčšieho počtu ľudí na Slovensku,“ uviedol úrad vlády.

Jeho kolegovia ministri, prezidentka Zuzana Čaputová či podpredsedovia parlamentu dostali ešte koncom decembra vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Išlo vtedy o štart kampane. Cieľom bolo, aby dostali politici a odborníci vakcínu medzi prvými a vyslali tak signál o tom, ako dôležité je očkovanie v boji s pandémiou. Treba dodať, že v tom čase iné vakcíny ešte k dispozícii neboli.

Eduard Heger bol počas vianočných sviatkov po pozitívnom teste na Covid, preto sa očkovať nemohol. Teraz sa premiér pripája k spomínaným politikom a keďže chce povzbudiť verejnosť aj on, nechá sa zaočkovať pred kamerami.

Hegerovo očkovanie bez „cibulkovej“ efektu

Keďže sa stratégia očkovania od konca roka na Slovensku zmenila, vakcínu Pfizer mu už v čakárni prideliť nemohli. Dostávajú ju ľudia výhradne starší ako 60 rokov a po novom už aj 16 a 17-roční tínedžeri.

Rovnaký dôvod, prečo vynechal očkovanie s kolegami z vlády, mal aj minister obrany Jaroslav Naď. Na rozdiel od Hegera sa ale do Čakárne nehlásil, no očkovanie už má napriek tomu za sebou. A hoci je štyridsiatnik, dostal vakcínu Pfizer, čo uviedol v relácii Na telo.

Minister mal podľa súčasnej stratégie vzhľadom na jeho vek taktiež dostať vakcínu AstraZeneca. Argument rezortu znel, že Naď dostal výnimku, pretože je člen vlády a ústavní činitelia sú očkovaní Pfizerom. Rozhodnúť sa o tom malo ešte koncom minulého roka.

Čítajte o tejto téme viac: Mladí ministri sa môžu očkovať Pfizerom. Podľa odborníkov by mali radšej propagovať AstraZenecu

Ak prihliadame na toto vyhlásenie, možnosť očkovať sa Pfizerom teda mal mať aj predseda vlády. No zvolil si cestu, ktorou sa dostane k vakcíne väčšina občanov. Ako komentuje sociológ Ľubomír Šottník, premiér Heger týmto krokom ukázal, že vakcínu AstraZeneca považuje za bezpečnú a nebojí sa jej. Na rozdiel od konania ministra Naďa hodnotí toto rozhodnutie kladne.

„Nepoznám bližšie súvislosti zdravotného stavu ministra obrany, ktoré by ho oprávňovali na túto vakcínu, no v čase, keď je vo verejnom záujme, aby sa očkovalo podľa pravidiel a podľa poradia, mal nasledovať príklad svojich kolegov z vlády. Vzniká tu ‚cibulkovej‘ efekt, a teda, že ľudia by po vzore verejne známych osôb sami hľadali cestičky, ako sa dostať skôr k očkovaniu,“ uvádza.

Do Čakárne sa okrem Eduarda Hegera prihlásila aj ministerka investícií Veronika Remišová alebo šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík.

Šottník pripomína, že práve to by politici mali brať obzvlášť na vedomie. Negatívne konanie má spoločnosť tendenciu osvojiť si viac než konanie priaznivé, ako napríklad očkovanie premiéra AstraZenecou.

Politický zápas nepustí

Otázkou je, či bude mať krok Eduarda Hegera želaný efekt a premiér priláka ľudí na očkovanie dobrou vakcínou so zlou PR. Podľa sociológa s tým nemožno príliš rátať. „Nespochybňujem čestnosť jeho úmyslov, nerátal by som však s výrazným efektom na spoločnosť vo forme nárastu záujmu o očkovanie AstraZenecou,“ hovorí.

Reputáciu vakcíny alebo nejakého lieku vie podľa Šottníka zvýšiť verejne dôveryhodná osoba. Avšak v tomto prípade je to sporné, keďže AstraZeneca má až prekvapivo poškodenú reputáciu, a posledné prieskumy dôveryhodnosti neukazujú, že by premiér Heger požíval nadštandardnú dôveru, ktorú by mohol využiť na formovanie verejnej mienky.

Podľa posledného prieskumy agentúry Focus pre TV Markíza je Eduard Heger s výraznejším odstupom tretím najdôveryhodnejším politikom za Zuzanou Čaputovou a Petrom Pellegrinim. Naopak, iba málo ho delí od výsledku Borisa Kollára a Richarda Sulíka. Celý prieskum nájdete TU.

Prieskumy už dlhodobo ukazujú, že najvyšší dosah na ľudí majú prezidentka a líder strany Hlas. Zuzana Čaputová sa očkovať nechala, Peter Pellegrini s očkovaním zatiaľ čaká. „Ako človek mám právo prijať rozhodnutie. A to som zatiaľ neprijal,” vyhlásil pred týždňom v relácii Na telo.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa sociológa je očkovanie citlivá téma, pri ktorej by sa malo dbať na verejný záujem. Avšak pravidlá politického zápasu nepustia, aj keď prejavy bývalého premiéra sú v téme vakcín o niečo subtílnejšie. Skôr ako politici by mali očkovanie priblížiť ľuďom odborníci.

„Lavírovanie s vyjadrením názoru na očkovanie môžeme vnímať ako snahu osloviť voličov s odmietavým postojom k očkovaniu a tvrdohlavé presadzovanie jednej vakcíny zasa snahu osloviť ľudí, viac sympatizujúcich s východom. Preto by popularizácia očkovania mala byť riadená inštitúciami (ministerstvo zdravotníctva, SAV, výskumné inštitúcie), aby téma nebola unesená osobnými politickými cieľmi,“ vysvetľuje.

Šottník dodáva, že nanešťastie inštitúciám, obzvlášť tým zdravotníckym, ľudia príliš nedôverujú. „A takisto po každých voľbách podliehajú výrazným zmenám, čím sa narušuje ich kontinuita,“ uzatvára.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.