Zvierací ombudsman: Pes na reťazi trpí. Cíti to isté ako človek, ktorého držia v garsónke

Ilustračná foto.
Zdroj: shutterstock.com / Stanislavskyi

Parlament bude rozhodovať o zákone, ktorý by uväzovanie psa na reťaz zakázal.

Poslanci majú na aktuálnej schôdzi parlamentu rozhodovať o zákaze držať psa na reťazi v domácnostiach a na súkromných pozemkoch. Návrhu legislatívy novelizujúcej niektoré zákony v súvislosti s chovom a držaním psov posunuli do druhého čítania.

Ak by zákon prijali, po novom by bolo dovolené uviazať psa iba počas jeho kŕmenia či ošetrovania. V prípade definitívneho schválenia má byť nová legislatíva účinná od 1. júla. Išlo by o veľmi doležitú zmenu, ktorá mala podľa odborníkov prísť už dávno.

To, aký veľký problém by sa touto zmenou vyriešil a čo presne pre psa znamená, keď je na dvore priviazaný reťazou, vysvetľuje ombudsmanka pre zvieratá Zuzana Stanová.

„Takto priviazaný pes pociťuje presne to isté ako človek, ktorý je zavretý v malej garsónke a nemôže z nej nikam vyjsť. Pri chove všetkých zvierat, nielen psa, musíme brať do úvahy jeho potreby, vek, temperament, sociálne vzťahy či rozvoj daností. Toto všetko nie je možné rozvíjať reťazou,“ hovorí.

Po tom, ako je pes dlhodobo uviazaný na krátkej reťazi, z ktorej sa nevie vymaniť, môže mať až nezvratné stavy. V lepšom prípade sa z nich dokáže postupne dostať a naučiť sa človeku opäť veriť.

Nedokáže si ani ľahnúť

Týmto si prešiel aj pes Bast, ktorého náhodne zazreli pri chatrči v osade na strednom Slovensku pracovníci Československého kastračného programu.

„Na Slovensku sú stovky osád, v nich desaťtisíce týraných zvierat, o mnohých sa nikdy nikto nedozvie a umrú tam. Taký mal byť aj osud nenápadného, čierneho psíka. Roky by si ho nikto nevšimol, RVPS tam na kontrolu nezavíta, ako je rok dlhý, jeho trápenie nikto nevidí a vidieť nechce,“ píšu na sociálnej sieti.

Keď Basta našli, stál v blate a bol priviazaný na reťaz zabitú klincom o strom. Znamenalo to, že si nemôže ani len poriadne ľahnúť do beztak nepríjemného blata. Celý čas musel stáť na nohách.

„O búdke alebo inom prístrešku mohol len snívať, ak by sme ho nevzali, žil by takto, až kým by to jeho telo nevzdalo,“ uvádza organizácia. Vďaka nej sa Bast dostal do bezpečia a učí sa znova veriť ľuďom. Mal šťatie, ktoré však nemajú stovky iných psov.

Zdroj: Zvierací ombudsman

„Projekt vzniká aj ako reakcia na pandemickú situáciu, počas ktorej, vzhľadom na platné opatrenia, nie je pre všetkých záujemcov o zviera možné osobne navštíviť útulky. Ale vzniká aj pre ľudí, pre ktorých je návšteva útulku napríklad smutným zážitkom a osobne by sa na ňu neodhodlali,“ vysvetľuje Stanová.

Do procesu tvorby aplikácie sa zapojilo aj niekoľko útulkov, ktoré prispeli svojimi skúsenosťami, potrebami, aj dlhodobou znalosťou adopčného procesu. Práve vďaka tejto spolupráci bolo možné aplikáciu vytvoriť tak, aby bola pre budúcich používateľov čo najjednoduchšia a transparentná.

„Vďaka webovej aplikácii získajú jej používatelia presné údaje o zvieratách, dá im možnosť priamo kontaktovať útulok a zaslať žiadosť o dočasnú opateru či adopciu. Používatelia tak nájdu na jednom mieste všetky potrebné a hlavne aktuálne informácie,“ dodáva Stanová.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.