Odborníci zareagovali na správy o silnej menštruácii po vakcíne či kontakte so zaočkovanou osobou

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/goffkein.pro

Cyklus môže byť ovplyvnený stresom alebo liekmi na tíšenie teploty.

Sociálnymi sieťami kolujú informácie, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 negatívne ovplyvňuje menštruačný cyklus. Jednou z propagátoriek tejto teórie je aj influencerka Alex Wortex, ktorá na Instagrame zverejnila sériu správ, že ženy, ktoré boli zaočkované alebo boli v úzkom kontakte so zaočkovanou osobou, mali problémy s menštruáciou. Buď prišla príliš skoro, alebo vôbec, prípadne bola veľmi silná alebo sprevádzaná veľkými krvnými zrazeninami. Spomína aj spontánne potraty či menštruáciu po menopauze.

Vo svojich príspevkoch sa dokonca odvolávala na klinickú štúdiu z testovania vakcíny od spoločnosti Pfizer. Podľa Wortex Pfizer priznal, že vakcína alebo prítomnosť pri zaočkovanej osobe môže ovplyvniť cyklus.

Priamy súvis medzi vakcínou a cyklom nebol dokázaný. Vplyv môže mať stres

Molekulárny imunológ Vladimír Leksa hovorí, že nepozná žiaden mechanizmus, ktorým by vakcína mohla narušiť hormonálny cyklus žien. „Nehovorím, že také niečo nie je možné, len to neviem vysvetliť na úrovni fyziológie,“ hovorí Leksa.

Priamu súvislosť medzi vakcínou a zmenou menštruácie vo vedeckej literatúre popísanú nenašiel.

„Ak by to bolo naozaj vyvolané vakcínou, tak by ten problém malo podľa mňa oveľa viac žien a určite by to bolo popísané v klinickej štúdii. Pfizer skúmal vakcínu na niekoľkých desiatkach tisíc ľudí, z toho polovicu tvorili ženy. Veľká skupina žien bola v plodnom veku, teda vo veku, keď majú menštruáciu a nič také nebolo pozorované,“ hovorí Leksa. Informácia, ktorú šíri Wortex, že Pfizer priznáva problémy s menštruáciou, nie je pravdivá.

Podľa Leksu mohol ženy trápiť stres, ktorý ovplyvnil menštruáciu, čo sa môže týkať aj nezaočkovaných žien.

„Môžu pociťovať stres a ten im môže ovplyvniť cyklus. Stres má priamy efekt na fyziológiu človeka vrátane menštruačného cyklu. Vplyv na cyklus však môže mať aj acylpyrín, ktorý si ľudia môžu dať na zníženie teploty po podaní vakcíny. To by tiež bola sekundárna príčina,“ vysvetľuje imunológ.

Ak aj nezaočkovaný človek vplýva na zaočkovaného, podľa Leksu sa to deje skôr v pozitívnom smere.

„Napríklad dojčiace ženy majú protilátky v materskom mlieku a chránia ním aj svoje dojčené nezaočkované deti. Teoreticky sa môže stať, že aj pri bozkávaní sa dostanú protilátky z očkovaného na neočkovaného. Nie je to však potvrdené,“ dodáva Leksa.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv dostáva hlásenia nežiaducich účinkov po aplikovaní vakcíny. Hovorkyňa ŠÚKL-u Magdaléna Jurkemíková uviedla, že evidujú dve hlásenia na zmenu intenzity menštruácie, jedno hlásenie sa týkalo slabšieho menštruačného cyklu a v jednom bola uvedená silná menštruácia. Evidujú aj vynechanie menštruácie, predčasnú menštruáciu, predĺžené trvanie, krvácanie mimo cyklu aj počas menopauzy.

Uvedené hlásenia nie sú evidované medzi častými.

Menštruácia závisí od ovulácie a tá závisí od veľmi veľa faktorov

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský sa s týmto problémom tiež nestretol. Ani v literatúre, ani v praxi. „Vakcíny neobsahujú žiadne látky, ktoré by priamo zasahovali do menštruačného cyklu ženy,“ hovorí Záhumenský.

Prednosta prvej gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Miroslav Borovský súhlasí, že šírené informácie nemajú dokázaný racionálny základ. Pripúšťať však, že očkovanie, ktoré pôsobí na imunitu a tá pôsobí na organizmus, môže mať vplyv aj na menštruačný cyklus, ktoré je nesmierne citlivý na akékoľvek zmeny.

„Menštruačný cyklus závisí od ovulácie. Hneď ako ovplyvníte ovuláciu a tá pokojne môže byť ovplyvnená očkovaním, tak môže byť ovplyvnený aj cyklus. Nevidím v tom veľký problém, pretože menštruačný cyklus je ovplyvnený čímkoľvek. Keď sa nevyspíte, opijete sa, ste šťastná, nešťastná - nemusíte ovulovať. Takže ja v tom problém nevidím. Menštruácia je proces, ktorý je ovplyvnený nesmierne veľa vecami,“ hovorí Borovský.

Navyše, menštruačné krvácanie závisí od toho, či žena mala alebo nemala ovuláciu. Po ovulácii je sliznica maternice iná a to ovplyvňuje aj intenzitu krvácania.

Očkovanie je bezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy

Neexistujú ani dôkazy, že vakcíny proti covidu-19 ohrozujú tehotné ženy a spôsobujú potrat. Spoločnosť Pfizer skúmala očkovanie aj na tehotných ženách a odporúča im ho. Lekár Peter Sabaka navyše pripomína, že riziko, že tehotná žena bude mať vážny priebeh ochorenia COVID-19, je rovnaká ako u 60-ročného muža. Viac by sa preto tehotné ženy mali báť nákazy ako očkovania.

Výskum na tehotných ženách ukázal, že mRNA vakcíny (Pfizer, Moderna) neohrozujú ani ženu, ani jej dieťa. Nezvyšujú riziko predčasného pôrodu ani neovplyvňujú vývoj dieťaťa.

Očkovanie by tehotná žena mala konzultovať so svojím lekárom. Odporúča sa aj očkovanie dojčiacich žien, pretože vďaka protilátkam v materskom mlieku chránia aj svoje dieťa.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má preto podľa odborníkov stále viac výhod ako rizík.

Týmito informáciami sa už zaoberala aj polícia na svojej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR. Dodali, že Alex Wortex šíri „totálne bludy“.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.