Zakladajú pracovný portál pre matky: Ženy potrebujú flexibilnú pracovnú dobu a vyššie sebavedomie

Terézia Miháliková a Patrícia Hirschnerová.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Aj počas materskej je dôležité sa vzdelávať a udržiavať kontakt s kolegami.

Patrícia Hirschnerová a Terézia Miháliková sú mamy, ktoré zažili na vlastnej koži odlišné prístupy zamestnávateľov. Kým Patrícia nemala problém realizovať sa aj popri materskej a zamestnávateľ jej vytvoril flexibilné miesto, Terézia narazila na presný opak. Po šiestich rokoch na materskej bola šokovaná, ako málo príležitostí majú matky malých detí.

Spolu založili projekt Pracujúce mamy, ktorý ponúka ženám aj firmám workshopy, ako zladiť rodinné a pracovné povinnosti. V rozhovore hovoria, že často je najťažšou prácou dvihnúť ženám po materskej sebavedomie. Na to, aby bola žena na pohovore sebaistá, však musí poznať svoje silné stránky a aj počas materskej sa musí vzdelávať.

Je možné, že ženám svitá na lepšie časy aj vďaka pandémii, ktorá mnohým firmám ukázala, že fungovať sa dá aj na home officoch a nie je už potrebné mať svojich zamestnancov osem hodín na očiach. Onedlho chcú spustiť unikátny pracovný portál, ktorý spojí firmy a ženy po materskej.

V rozhovore sa dočítate aj:
Aké prekážky majú ženy na pracovnom trhu
Čo by ženám pomohlo
Ako by sa mali ženy pripraviť na pracovný pohovor po materskej
Ako zvýšiť sebavedomie uchádzačov
Či zmenila pandémia spôsob práce
Či by rodinám pomohol vyšší prídavok na dieťa
Ako bude fungovať pracovný portál pre ženy po materskej

Zamestnanosť žien je na Slovensku podľa Eurostatu na úrovni 70,4 percenta, čo je pod priemerom Európskej únie. Aké majú prekážky na pracovnom trhu?

Terézia: Veľa žien sa stáva matkami a idú na materskú. Situácia na Slovensku je taká, že je ťažké zladiť rodinný a pracovný život a nastaviť si rodinné a pracovné priority. Keď sa rozhodnú, že by sa už aj chceli vrátiť do práce a majú vzdelanie a kvalifikáciu, často ostávajú doma, pretože to nevedia zladiť. Keď sa pozrieme na štatistiky, podľa Eurostatu v roku 2019 pracovalo na Slovensku na polovičný úväzok necelých 7 percent žien a priemer Únie je 30 percent. V Holandsku je to až 75 percent. To je zrkadlom toho, že u nás chýba flexibilita a prispôsobovanie úväzkov ženám podľa ich potrieb.

Na Slovensku máme oproti Západu dlhšiu rodičovskú dovolenku, až trojročnú. Neostanú ženy radšej doma, akoby mali ísť pracovať na polovičný úväzok?

Patrícia: Materská je luxus, ktorý na Slovensku máme. Nemyslím si, že by sa niečo zlepšilo, keby sme ju skrátili. My máme dobrú legislatívu, ktorá umožňuje flexibilné pracovné miesta, ale chýba ešte prax. V Rakúsku je úplne bežné, že popri materskej máte osempercentný úväzok. Poviem vám na svojom príklade, ako to funguje na Slovensku. Mám dve deti, medzi ktorými je rozdiel 1,5 roka, takže som na reťazovej materskej. Materskú dávku vám vypočítajú z platu, ktorý ste mali pred materskou. Keby som pred druhým dieťaťom išla na čiastočný úväzok do práce, dostanem aj nižší plat a materskú mi vypočítajú z tohto nižšieho platu. Veľa ženám sa to neoplatí. Druhá vec je, že firmy nedávajú ženám flexibilné pracovné miesta, pretože v tom nevidia dlhodobý prínos.

Čo presne by teda ženám pomohlo?

Terézia: V prvom rade spomínané flexibilné úväzky. To ženy naozaj potrebujú, keď sa vracajú z materskej a takých pracovných ponúk je veľmi málo. Dostupnosť miest v škôlkach a jasličkách tiež ovplyvňuje, kedy sa žena vráti do práce. Výrazne im škodia aj predsudky zo strany zamestnávateľa. Keď si môže vybrať medzi matkou a ženou, ktorá nemá dieťa, tak si vyberie radšej bezdetnú, pretože matka bude ostávať doma s chorým dieťaťom a myslí si, že bude zanedbávať robotu.

Patrícia: Ja si myslím, že na obidvoch stranách je čo robiť. Áno, predsudky tu sú, ale väčšinou vznikajú na základe nejakých skúseností. To, čo sa snažíme robiť my, je pomáhať ženám, aby získali sebavedomie, ale aby boli pripravené vrátiť sa do pracovného procesu, pretože trh sa mení a už je iný, ako keď pracovali pred materskou. Neustále sa potrebujú vzdelávať. To je cesta, ktorú aj ženy musia spraviť.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Fakt je ten, že ženy väčšinou ostávajú doma s chorými deťmi, nie v každej rodine si to rodičia striedajú. Prečo by mal zamestnávateľ zamestnať matku malých detí, keď vie, že na jeseň bude veľa dní doma?

Terézia: Musí sa na to pozerať z dlhodobého hľadiska. Síce teraz zamestná bezdetných kandidátov, ale tí možno o pár rokov budú mať dieťa, takže bude tam, kde nechcel byť. Vždy sa dá nájsť riešenie aj pre mamu. Keď bude mať choré dieťa, môže byť na home office, aj keď, samozrejme, nie vždy sa dá pracovať na home office popri starostlivosti o choré dieťa. Ide o to, aby sa otvorene rozprávali o svojich očakávaniach a hľadali, ako by to mohlo fungovať. Keď dáme šancu aj ženám mamám, strategicky sa to oplatí.

Patrícia: Netvárime sa, že máme super schopnosti a že vždy dokážeme na 100 percent zladiť prácu a rodinu. Áno, keď mi ochorie dieťa, tak sa môže stať, že nestihnem dokončiť všetko. Zamestnávateľom však potrebujeme pripomínať, že stopercentná efektivita je mýtus. Len za to, že máte zamestnancov v kancelárii od deviatej do piatej, ešte neznamená, že robia osem hodín. Otázka znie, či ešte stále chceme mať ten pohľad, že ako manažér mám kontrolu nad ľuďmi, keď sú fyzicky v práci, budú robiť osem hodín, alebo sa presunieme k tomu, že dôverujeme svojmu tímu, nastavíme mu ciele už na základe odpracovaných výsledkov a na základe toho vieme zamestnať aj mamu a bude plnohodnotný člen tímu. Možno si niečo dokončí neskôr, ale hodnota jej práce je rovnaká ako ostatných. Mnohí, ktorí chodia do officeov, si dávajú počas pracovnej doby kávu s kolegami, odbehnú na cigaretu, riešia, čo si dajú na obed. Netvárme sa, že tu problém s efektivitou nie je.

Spomínate, že samostatný problém je sebavedomie žien. Ako sa s tým dá pracovať?

Terézia: Keď zažijú viaceré odmietnutia po materskej, na sebavedomí im to nepridá. My hovoríme, že to, čo ženám pomôže, je, aby si od začiatku materskej nechali čas pre seba a aby sa vzdelávali. Aby sa venovali niečomu, čo ich baví, čo ich motivuje a posúva dopredu. Keď sa budú vracať do práce, môžu povedať, že sa nevenovali len „mamičkovským" veciam a budú si aj viac veriť. Keď si to nenechávajú na poslednú chvíľu, vytvoria si plán, ako si prácu predstavujú a vďaka tomu majú aj vyššie sebavedomie, lebo sú pripravené. To sa odzrkadlí aj na tom, ako bude vyzerať ich životopis a či tam môžu dať niečo, čo zamestnávateľa zaujme. Nemali by prijať predsudok o sebe, že na materskej niečo stratili.

Patrícia: Pre mnohé ženy je materská úplne mŕtvy čas. Niektoré ženy, naopak, hovoria, že je to čas, keď mohli prísť na to, v čom sú dobré. Sú ženy, ktoré si popri materskej dokážu urobiť PhD. titul. Stačí však, keď máte voľných 10 minút, ktoré nevyužijete na to, že budete čítať diskusné fóra na internete, ale si napríklad na sociálnej sieti LinkedIn pozriete, čo je nové vo vašom odbore. Alebo si namiesto dopravného servisu v rádiu počas varenia pustíte podcast, ktorý sa venuje vášmu odboru. Potom to aj inak vyzerá na pohovore. Žena môže byť aj desať rokov na materskej, ale keď príde na pohovor pripravená a poukáže na najnovšie zistenia a dáta z daného odboru, môže uspieť na pohovore.

Robíte workshopy pre ženy aj firmy. Čo najčastejšie trápi ženy?

Terézia: Najviac sa pýtajú, ako si nájdu prácu, kto ich zamestná a čo ich čaká, keď sa vrátia do práce. Majú obavy, ako sa vrátia do pracovného procesu. Našou odpoveďou je, že vieme, že situácia nie je ľahká, ale vieme s tým niečo robiť. Robíme webináre, pracujeme s nimi, aby si uvedomili, v čom sú dobré a aby to aj vedeli odprezentovať.

Patrícia: Ženy sa nás často pýtajú, kto ich zamestná. My ich skôr vedieme k otázke, v čom sú dobré, čo ich dovedie k tomu správnemu zamestnávateľovi. Ženy nám často píšu, či nevieme o nejakej flexibilnej práci, lebo o tretej potrebujú ísť po deti do škôlky. Ich pohovory sa často končia neúspešne. Pýtame sa ich, či si niekedy vypýtali spätnú väzbu po pohovore. Skoro žiadnej to nenapadlo, a pritom je to drobnosť, ktorá im môže pomôcť. Sú ženy, ktoré majú problém zamestnať sa, a pritom nemusia byť na materskej. Podstatné je nebyť v pozícii obete, ktorú nikto nechce zamestnať.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

To je asi bežné, že rodičia musia stihnúť vyzdvihnúť dieťa zo škôlky o tretej alebo v iný čas ešte pred skončením pracovnej doby. Čo takým ženám viete poradiť?

Terézia: Aby to otvorene komunikovali. Boja sa, že ich ani nepozvú na pohovor, keď to priznajú. Áno, môže sa to stať, ale je to aspoň prvá selekcia. Keď to zamestnávateľ neakceptuje pri preberaní životopisov, tak to nebude akceptovať ani neskôr. Aj pre uchádzačky je najlepšie vedieť hneď od začiatku, ako je na tom ten zamestnávateľ. Ženám sa tiež snažíme vysvetliť, aby na pohovoroch nepôsobili tak, že ony potrebujú výnimky. Mali by sa prezentovať spôsobom, že síce potrebujú flexibilitu, ale naučili sa veľa iných zručností a budú prínosom pre zamestnávateľa. Je dobré, keď ponúknu aj riešenie svojej situácie. Napríklad budú pracovať skôr a skôr skončia, alebo časť práce dokončia z domu a podobne. Ľahko sa to hovorí a ťažšie sa to realizuje, ale úprimnosť je najlepší štart do každého vzťahu vrátane pracovného. To sa odrazí aj na sebavedomí uchádzačky. Je rozdiel, keď žena ide na pohovor s tým, že vie, čo môže ponúknuť, ako keď ide so sklopenou hlavou ospravedlňujúc sa, že bola na materskej.

Patrícia: Základom je byť transparentný, ale od začiatku prezentovať svoju hodnotu. Netancovať okolo horúcej kaše a priznať: „Áno, mám v životopise kariérnu pauzu, pretože som mama, ale som dobrá v týchto veciach a vy máte možnosť to vidieť a môžem vám to dokázať. Potom sa môžeme dohodnúť na presných podmienkach."

Odprezentovať sa sebavedomo a asertívne má asi problém veľa ľudí, nemusia to byť ani ženy po materskej. Ako sa dá pracovať na sebavedomí?

Patrícia: Ja som presvedčená o tom, že sebavedomie vychádza z toho, že sme si vedomí našich silných stránok a menej sa hanbíme za tie slabé. Ak žena bola tri roky na materskej, pracovný svet sa za ten čas veľmi výrazne zmenil. Vzdelávať sa však musia aj ľudia, ktorí neboli na materskej. Schopnosť učiť sa je dnes už rozhodujúcejšia ako to, koľko hodín človek strávil v práci.

Terézia: Je to opäť o tom, čomu sa žena venuje. Keď je doma tri roky a vôbec sa nezamýšľa nad témami, ktoré by ju posúvali dopredu, tak je pochopiteľné, že nemá sebavedomie. Keď sa nad tým zamýšľa v dostatočnom predstihu, tak si môže urobiť kurzy, zaujímať sa o danú tému a je aj lepšie pripravená na pohovor.

Patrícia: Veľa žien sa po materskej vracia k pôvodnému zamestnávateľovi. Zabúdajú na jednu úplne jednoduchú vec: ostať v kontakte s kolegami. Stačí ísť s nimi na kávu a opýtať sa, čo je tam nové. Aj to je podstatné pre sebavedomie aj pre psychohygienu. Ľudia majú tendenciu zabúdať na všetko, v čom sú dobrí a stále o sebe pochybovať. Otázka je, kedy to ukázať a kedy nie.

Robíte workshopy aj pre firmy. Čo radíte im?

Patrícia: Túto sféru ešte len rozbiehame. Spolupracujeme s jednou firmou, ktorej pomáhame vymýšľať riešenia na rôzne problémy, ktorými čelia. Mnohé riešenia pritom nestoja ani cent. Napríklad veľmi pomôže, keď si do vizitky v maile napíšete vašu pracovnú dobu. To sa zíde najmä mamám, ktoré pracujú na part-time a niektorí jej kolegovia sa môžu sťažovať, že sa nevedia zladiť a dohodnúť na nejakom termíne. Keby hneď všetci vedeli, akú má pracovnú dobu, tak sa aj skôr dohodnú. Sú aj komplexnejšie veci, ktoré sa týkajú väčších firiem. Ide o seniorské stáže returnship.

Tereza: Z názvu vyplýva, že ide o stáž pre ľudí, ktorí sa vracajú do pracovného sveta, najmä ženy po materskej. Funguje to tak, že ženy prídu do firmy na stáž, ktorá trvá tri až šesť mesiacov a dostávajú mentoring a pracovné úlohy. Na konci stáže, keď je obojstranná spokojnosť, jej zamestnávateľ ponúkne trvalý pracovný pomer. Zamestnávateľ si vyskúša, ako stážistka pracuje a zároveň je to pre nich zdroj kvalifikovanej pracovnej sily. Veľa firiem sa sťažuje, že nevedia nájsť ľudí v nejakej oblasti, ale úplne sa zabudlo na ženy, ktoré sú vzdelané, majú odbornosť, ale sú na materskej. Je to veľká skupina žien a je to nový zdroj, ktorý vie pomôcť aj firmám. Toto je ideálny nástroj na vtiahnutie žien do pracovného procesu. Je to postupné a firmy vedia, čo od nej môžu očakávať.

Patrícia: Aj v menších firmách riešili to, ako začleniť mamy po materskej. My sme im pomohli pomenovať niektoré problémy a ukázali im riešenia zo zahraničia, ktoré sa hodili na ich situáciu.

Nie sú niektoré mamy efektívnejšie ako bezdetní kolegovia, keď vedia, že musia viac vecí stihnúť a neflákajú sa?

Patrícia: Nemáme na to jasné dáta, ale skúsenosť zamestnávateľov, ktorí do toho idú, presne hovoria o tom, že vidia, že tímy s mamami majú dobré výsledky, aj keď majú alternatívne podmienky.

Pandémia výrazne zmenila spôsob fungovania v práci, veľa zamestnancov prešlo na home office. Ukázala nám pandémia, že aj takto sa dá fungovať a pomôže to aj pracujúcim mamám do budúcnosti?

Terézia: Áno, v tomto pandémia ukázala, že home office sa dá zvládnuť. Veľa firiem malo dovtedy predstavu, že to nebude fungovať a zrazu na to museli zo dňa na deň naskočiť. Predpoklad je, že sa nastaví hybridný systém a niektoré firmy ostanú na čiastočnom home office aj po skončení pandémie. Samozrejme, nie je to liek na všetko. V správnej kombinácii vie byť home office veľmi nápomocný a pre všetkých, ktorí potrebujú flexibilitu, svitá na lepšie časy. Argument, že sa to dá, už majú.

Zdroj: shutterstock.com/VGstockstudio

V posledných dňoch sa veľa hovorí o rodinnej politike a o tom, ako motivovať mladých, aby mali viac detí. Minister financií Igor Matovič prišiel s nápadom zvýšiť detské prídavky. Postačí to?

Terézia: Ženy, s ktorými sa stretávame, potrebujú flexibilitu. Tá im pomôže zladiť pracovný a rodinný život.

Patrícia: Rozhodnutie o počte detí je kombinácia viacerých faktorov a finančný je jeden z nich, ale určite nie je jediný. K takémuto politickému kroku sa budú skôr vedieť vyjadriť ekonómovia, ale ak vychádzame z našej skúsenosti, tak skutočne viac počúvame o nedostatku flexibilných pracovných miest.

TIP: Neviete sa na home office sústrediť? Tieto rady stopercentne zlepšia váš výkon

Aké osobné skúsenosti máte vy so zamestnávateľmi?

Patrícia: Môj zamestnávateľ bol pred nástupom na materskú veľmi flexibilný. Mala som pocit, že je to tak všade, ale nie je a veľmi by som dopriala iným ženám mať vedomie, že zamestnávateľ sa na nich pozerá ako na človeka. Druhá vec, ktorá je podľa mňa na škodu veci, je tá, že na pohovoroch sa viac rieši status uchádzača ako jeho schopnosti. Mám dvojročnú dcéru a chcem, aby sa v budúcnosti zamestnávatelia pozerali na jej schopnosti a nie na to, či pôjde na materskú.

Terézia: Ja som mala inú skúsenosť. Bola som šesť rokov na materskej, a keď som sa chcela vrátiť do práce, bola som prekvapená, koľko málo flexibility je na pracovnom trhu pre ženy, ako som ja. Videla som, že nie som sama a ženy okolo mňa riešia to isté. Začala som sa tomu viac venovať, študovať, ako to funguje v zahraničí a do toho som stretla Patríciu. Po pár stretnutiach sme sa rozhodli založiť projekt Pracujúce mamy. Moja motivácia bola, že by som chcela prispieť k zmene. A aj to, aby moje dcéry už túto tému nemuseli vôbec riešiť.

Aké máte plány s projektom Pracujúce mamy?

Patrícia: Presné slovenské dáta nemáme, ale napríklad v Spojených štátoch zistili, že 83 percent žien je ochotných odísť ku konkurenčnému zamestnávateľovi, ak im ponúkne flexibilitu. To je veľmi silné. Zamestnávatelia si uvedomujú, že potrebujú prijímať talenty, ktoré sú lojálne. My sme sa preto rozhodli vytvoriť unikátny pracovný portál, kde budú flexibilné pracovné ponuky. Už teraz sa nám ozývajú firmy, že chcú zamestnať matky po materskej. Tieto dva svety chceme lepšie prepojiť. Paradoxne dnes už máme viac práce so sebavedomím žien.

Terézia: Plánujeme rozbehnúť aj vzdelávací semester pre mamy, ktorý by zahŕňal napríklad zlepšenie soft skills aj hard skills. Získajú certifikát a budú lepšie pripravené na pracovný trh.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.