Zvýši finančná odmena zaočkovanosť? Zisťovali sme, čo si o tomto nápade myslia odborníci

Ilustračná foto.
Zdroj: Shutterstock.com/Anishka Rozhkova

Zaočkovať potrebujeme ešte viac ako milión ľudí.

Slovensko už takmer sedem mesiacov očkuje proti COVID-u, no ani zďaleka sa neblížime k potrebnej hranici 70 percent zaočkovaných ľudí v populácii. Toľko potrebujeme na vytvorenie kolektívnej imunity. Bez nej sa bude vírus naďalej šíriť a je možné, že na jeseň spôsobí ďalšiu výraznejšiu vlnu a ekonomika sa bude opäť čiastočne zatvárať.

Štát spustil aj očkovanie neregistrovanou vakcínou Sputnik V, no ani o ňu nie je nakoniec dramatický záujem.

Aktuálne evidujeme 1 921 294 zaočkovaných ľudí aspoň prvou dávkou. V čakárni je zaregistrovaných okolo 70-tisíc ľudí. Aj keď ich všetkých zaočkujeme, stále nedosiahneme ani dva milióny zaočkovaných občanov. Zaočkovať potrebujeme aspoň tri milióny ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva tak prichádza s ďalšou novinkou. Ľudí chce motivovať peniazmi. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský prezradil, že vláda rokuje o forme finančnej pomoci pre zaočkovaných ľudí. Buď by dostali peniaze priamo, alebo by spustili lotériu, ktorá by náhodne vyberala výhercov spomedzi zaočkovaných ľudí.

Pomohlo to v USA, môže aj u nás

Matematik Richard Kollár nie je proti. Hovorí, že sú skupiny ľudí, ktoré motivuje len finančná odmena alebo darček. Motivácia lotériou podľa neho pomohla aj v niektorých štátoch USA. Dosiahnuť kolektívnu imunitu sa USA podarí zrejme do začiatku júla.

Kollár však pripomína, že okrem motivácie je potrebné priblížiť vakcínu čo najviac k ľuďom. Mali by očkovať všeobecní lekári vo svojich ambulanciách, v kultúrnych domoch a na miestach, kde bolo doteraz testovanie, ktoré bolo takmer každému dostupné. Rovnako dostupné by malo byť aj očkovanie.

Epidemiologička Mária Štefkovičová nemá jasnú odpoveď, či peniaze pomôžu. Podporuje však každú aktivitu, ktorá vedie k ochrane zdravia pred nákazou koronavírusom.

„Pandémia sa totiž ešte ani zďaleka neskončila. Výsledkom všetkých opatrení, ktoré dodržiavame, je momentálny bodový moment ochrany pred prenosom infekcie. Očkovanie je jediný nástroj, ktorý nás chráni dlhodobo. Jedine očkovanie umožní bezpečnú prevádzku nemocníc, škôl, športu, kultúry alebo cestovania. Je treba jasne povedať, že bez zaočkovania dostatočného počtu obyvateľov sa nemôžeme považovať za pripravených na tretiu vlnu,“ varuje odborníčka.

Chrániť sa by malo byť prirodzené rozhodnutie

Kritický voči novému nápadu ministerstva je lekár a primár interného oddelenia nemocnici v Považskej Bystrici Milan Kulkovský. Je presvedčený, že záujem dať sa zaočkovať by mal vychádzať z vôle ľudí chrániť seba a ostatných.

„Nie som presvedčený o tom, že by mali byť ľudia za ochotu zaočkovať sa, ergo, chrániť sa, finančne odmenení. Malo by to byť prirodzené rozhodnutie. Naopak, myslím si, že ‚kupovanie ramien‘ by mohlo viesť k pravému opaku, teda zvýšeniu nedôvery voči úprimnej snahe občanov chrániť. Prirovnanie to bude hlúpe, no budeme takto v budúcnosti finančne motivovať aj tých, ktorí pijú alkohol, fajčia, sú obézni, nehýbu sa, aby zmenili svoj životný štýl?“ vysvetľuje Kulkovský.

Motivovať by štát podľa neho mal tak, že ak príde ďalšia vlna, pre zaočkovaných by neplatili niektoré obmedzenia.

„Nemuseli by chodiť na testy, ich pohyb by nebol obmedzený, mohli by chodiť do reštaurácií, barov, divadiel, kín, na kultúrne, spoločenské a športové podujatia bez obmedzení. Keďže by šlo o státisíce ľudí, podniky by mohli zostať otvorené. Motivovať k očkovaniu by mali aj firmy. Vytvorením kolektívnej imunity v ‚podnikovej bubline‘ firmám zabezpečí ich nerušený chod, a tak konkurenčnú výhodu,“ hovorí Kulkovský.

Zaočkovanosť je na Slovensku veľmi nerovnomerná. Kým v Bratislave dosahuje už vyše 50 percent, v okrese Čadca je zaočkovaných len 21 percent občanov. Podobne nízky záujem je aj v niektorých častiach Banskobystrického kraja. Hoci župy spustili aj mobilné očkovanie, výrazne to zaočkovanosť zatiaľ nezvýšilo.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Vicežupan Banskobystrickej župy Ondrej Lunter preto víta, že štát chce ľudí motivovať aj peniazmi.

„Musíme nájsť akékoľvek spôsoby, ako zvýšiť zaočkovanosť populácie. Potrebujeme dosiahnuť kolektívnu imunitu. Verím, že ministerstvo zdravotníctva príde s ďalšími nápadmi. Zaostávame za zvyškom Európskej únie a musíme nachádzať nové a aj overené spôsoby, ktoré používajú v iných krajinách, aby sa zaočkovanosť zvýšila,“ dodal Lunter.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.