Stiahne sa Matovič z politiky? Líder OĽaNO už načrtol scenár svojho odchodu, odborník je skeptický

Na snímke líder OĽaNO Igor Matovič
Na snímke líder OĽaNO Igor Matovič Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nie je to po prvý raz, čo Igor Matovič hovorí o odchode z politiky.

Odíde Igor Matovič z politiky? Líder OĽaNO hovorí, že je to veľmi pravdepodobné. Politológ tomu až tak veľmi neverí, skôr sa prikláňa k verzii, že ide len o krátke citové rozpoloženie spôsobené vládnou krízou.

Igor Matovič sa už niekoľko mesiacov vyhýba médiám a aj keď zvolá tlačovku, tak informuje len o ním zvolenej téme. Pred pár dňami spravil výnimku a poskytol veľký rozhovor portálu Aktuality.sk, v ktorom hovoril o roku jeho vlády, situácii v koalícii, ale aj o osobných vzťahoch medzi ním a jednotlivými koaličnými partnermi.

Priznal, že po koaličnej kríze je sklamaný a zatrpknutý a na dianie v koalícii sa snaží pozerať zboku. Aj tieto udalosti ho podľa jeho slov primäli k tomu, že vážne uvažuje nad tým, že nebude v najbližších voľbách kandidovať do parlamentu.

„Úprimne, vôbec nie som rozhodnutý, ale momentálne tomu dávam jedna k jednej. Je dosť možné, že za tých 15 rokov (v čase konania riadnych parlamentných volieb, pozn. red.) boja za očistu Slovenska proti mafii, a veľakrát s holými rukami a sám, budem mať už naozaj toho dosť. Takže dnes si viem predstaviť, že aj kandidovať nebudem,“ povedal Matovič.

Následne sa zamyslel a uviedol, že možno aj kandidovať bude, ale po voľbách nadobro odíde z politiky.

„Tak trochu sa aj samého seba obávam, že keď zistím, že má mafia reálnu šancu vrátiť sa k moci, tak mi to nedá a budem sa snažiť aspoň zabojovať, ale s veľmi veľkou pravdepodobnosťou by som si po tých voľbách tie kufre zbalil,“ doplnil.

Politológ jeho rečiam o odchode neverí

Aj keď sa často skloňujú predčasné voľby, tak do tých riadnych je ešte viac ako dva a pol roka. Dovtedy sa podľa politológa môže situácia zmeniť.

„Igor Matovič mal zrejme slabú chvíľku, možno bol opäť rozcitlivený a v tom momente mu z úst ušla veta o možnom odchode z politiky. Ale keďže v politike sa nikdy nehovorí nikdy, treba tento výrok zatiaľ brať s rezervou,“ uviedol Radoslav Štefančík.

Mimochodom, nejde o prvý raz, kedy Igor Matovič hovorí o svojom odchode z politiky. Tesne po svojom konci na premiérskej stoličke hovoril, že „svoj boj“ vzdá.

„Som bojovník a nerád sa vzdávam. Je však možné, že sa im to podarí. Ich sú zástupy a ja sám. Ak sa to však stane, budem sa na rozdiel od nich do zrkadla vždy rovno môcť pozrieť... lebo som nikdy, na rozdiel od nich, nikdy neslúžil oligarchom či mafii, ktorí vlastnia väčšinu slovenských médií,“ napísal líder OĽaNO 16. apríla vo svojom statuse.

NENÁVISŤ Vyhrali sme voľby, hoci nás neúnavne odpisovali a iných mali vopred vybratých. Pokazili sme im plán. Napriek...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 16. apríla 2021

Aj keď bol v opozícii, konkrétne v roku 2017, sa na niekoľko mesiacov stiahol. Vtedy odmietol chodiť do parlamentu, kým ho bude viesť vtedajší predseda NR SR Andrej Danko. Problémom bolo údajné otváranie pošty opozičným poslancom.

Aj na základe tejto historickej skúsenosti sa politológovi nepozdáva súčasný výrok Matoviča.

„Igor Matovič je rád v svetle reflektorov, rád sa ukazuje pred kamerami a rád provokuje svojich oponentov i kolegov. Musel by to byť skutočne poriadny dôvod, ktorý by ho donútil z politiky odísť. Igor Matovič sa nevzdával, ani keď sa OĽaNO pohybovalo na úrovni piatich percent, je teda možné, že to ani tentoraz nemyslí vážne,“ zdôraznil Štefančík.

Bez Matoviča by skončilo aj OĽaNO

Z politologického pohľadu napokon nejde len o samotného Matoviča, ale aj o budúcnosť OĽaNO. Keďže strana má len pár straníkov, žiadne regióny, v podstate všetko stojí a padá práve na lídrovi hnutia.

„OĽaNO je Matovič a Matovič je OĽaNO. Podobne ako každý iný politický subjekt, aj tento je príliš naviazaný na svojho otca zakladateľa. S jeho odchodom padá aj strana a takto to bude aj v prípade OĽaNO,“ vysvetlil Štefančík.

Aj prieskumy verejnej mienky ukazujú veľkú súvislosť medzi dôveryhodnosťou Igora Matoviča a preferenciami OĽaNO. Kým predseda hnutia požíval vysokú popularitu, tak aj hnutie sa držalo nad 20 percentami.


Neskôr začala, pre pandémiu, ale aj komunikačné chyby, Matovičova dôveryhodnosť rýchlo padať, čím začal na dno ťahať aj svoje hnutie.

V súčasnosti sa dôvera Matoviča drží niekde na úrovni 10 až 15 percent, čo je najmenej zo všetkých lídrov parlamentných strán a OĽaNO z volebných 25 percent, kleslo na súčasných osem.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti