Nezaočkovaný Pellegrini kritizuje, že sa málo očkuje. Odborníci majú pre neho štipľavý odkaz

Dievčatko podáva list zdravotníčke počas príchodu na testovanie.
Zdroj: TASR

Líder Hlasu tvrdí, že keby bol premiérom, tak je zaočkovaná aspoň polovica ľudí.

Peter Pellegrini si trúfa. Vraj keby bol predseda vlády, tak už dnes máme zaočkovaných viac ako polovicu dospelej populácie. Odborníci nad jeho slovami len neveriacky krútia hlavou a majú pre neho aj štipľavý odkaz.

Slovensko sa stále trápi s nízkou zaočkovanosťou proti COVID-u. Doteraz sa totiž podarilo zaočkovať prvou vakcínou len 35 percent dospelej populácie. Horšie je, že čakárne sa postupne vyprázdňujú, v niektorých lokalitách dokonca zívajú prázdnotou.

Ministerstvo zdravotníctva preto zvažuje viacero alternatív, ako prilákať ľudí do očkovacích centier. Jednou z nich je aj myšlienka povinného očkovania pre vybrané skupiny obyvateľstva.

„Bolo to jednou z tém stretnutia ústredného krízového štábu a má sa na to pozrieť ministerstvo spravodlivosti, ktoré má povedať, či by to bolo možné zo stránky ľudskoprávnej, našej legislatívy a tak ďalej,“ povedal minister Vladimír Lengvarský v debate Denníka N.

Podľa ministra by šlo o určité povolania a vekové skupiny.

„Tých možností je tam viac. V princípe je to právny problém, či môžeme nariadiť povinné očkovanie v nejakej vekovej kategórii alebo v nejakom zamestnaní,“ uviedol Lengvarský.

Povinné očkovanie je perverzná myšlienka, no v auguste sa Pellegrinimu ešte páčila

Táto myšlienka sa však bridí lídrovi opozície Petrovi Pellegrinimu a nazval ju perverznou.

„Kde sme, aby sme niekoho násilím nútili očkovať? To sme aký demokratický štát, kde má každý svoje ľudské a osobné práva? To neexistuje, aby sme nútili ľudí k očkovaniu v civilizovanej krajine,“ uviedol predseda Hlasu v nedeľnej relácii Na telo.

„Uvedomte si, že prvú a druhú vlnu sme zvládali bez zaočkovania a ako sme to zvládli? No normálne. Ani atómová elektráreň sa nevypla, ani jedna nemocníc neskolabovala a aj autobusy a vlaky chodili. Takže zase nehovorme, že bez očkovania sa nedá nič zvládnuť,“ doplnil.

Mimochodom, v júli minulého roka tvrdil predseda Hlasu úplný opak. V relácii Na telo plus dostal otázku, či by malo byť očkovanie aspoň pre najrizikovejšie skupiny obyvateľstva povinné.

„Ja si myslím, že áno,“ odpovedal vtedy Pellegrini.


Za mojej vlády by sme zaočkovali už viac ako polovicu ľudí

Vráťme sa však späť do súčasnoti. Na margo povedaného totiž Pellegrini ešte dodal, že očkovanie naplno podporuje a nech je jeho miera v populácii čo najvyššia.

„Krajiny okolo nás majú percento zaočkovanosti podstatne vyššie. A keby som bol predseda vlády, tak my už dnes máme zaočkovanosť vyššiu, ako je 50 percent,“ sebavedomo vyhlásil.

Súčasnú vládu kritizuje, že premrhala obdobie, kedy ľudia mali najväčší záujem o očkovanie, lebo na sklade nebolo dostatok vakcín.

„Celé mesiace tu vajatá o podpore a nepodpore očkovania, lebo nevie vyčítať z prieskumov, čo mu uškodí menej. K tomu si v piatok zvolal tlačovku, aby vyvrátil nejakú klebetu, že sa dal tajne zaočkovať. A ešte aj víťazoslávne vyhlasuje, že on by na očkovanie presvedčil viac ľudí,“ vyhlásila na sociálnej sieti šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

„Ak by ste chceli ako premiér dosiahnuť tých 50 či 60 percent, museli by ste sa jasne postaviť za očkovanie a vysvetľovať svojim voličom jeho benefity,“ odkázala poslankyňa SaS bývalému predsedovi vlády.

Kým sa nezaočkuje, jeho slová idú do vetra, odkazuje odborník

Aj odborníci Petrovi Pellegrinimu oponujú a snažia sa mu zložiť ružové okuliare z hlavy.

„Je to blbosť. Vakcín by viac nezohnal. Okrem toho, dnes máme zaočkovanosť 35 percent a on hovorí, že by bola nad 50 percent a to taký veľký rozdiel nie je. Je to nezmysel,“ uviedol dátový analytik z iniciatívy Dáta bez pátosu Ivan Bošňák.

Pridáva sa aj lekár a predseda Lekárskeho odborového zväzu Peter Visolajský. Ten druhému najpopulárnejšiemu politikovi v krajine vytýka, že stále váha s očkovaním.

„V prvom rade, pán Pellegrini nie je zaočkovaný a kým tak neurobí, jeho slovám sa nedá veriť. Čím viac otáľa s očkovaním, tým viac idú jeho slová do vetra. Pri týchto veciach treba ísť osobným príkladom,“ upozornil Visolajský.

Peter Pellegrini v polovici decembra oznámil, že je pozitívny a podľa jeho slov je ešte v 180-dňovej ochrannej lehote. A prečo teda váha s očkovaním?

„Je to môj pocit, ktorý je silnejší ako nejaké fakty. A ľudsky sa vám priznávam, že stále neviem, čo je pre moje zdravie lepšie,“ uviedol ešte v piatok na tlačovej konferencii.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.