Ak si prinesieme variant delta, hrozí nám situácia ako v zime. Britov už stihol vystrašiť

Ilustračný záber.
Zdroj: shutterstock.com/Chaz Bharj

Epidemiológ upozorňuje, že dostať obe dávky vakcíny je mimoriadne dôležité.

Zlepšujúca sa epidemiologická situácia, nárast počtu zaočkovaných a čoraz menej infikovaných. Spojené kráľovstvo sa tešilo priaznivým týždňom, kedy postupne zmierňovalo opatrenia a opatrne sa vracalo do bežného života. V júni sa však situácia začala meniť a denne opäť pribúdajú tisíce nových prípadov nákazy. Môže za to variant delta, teda mutácia koronavírusu, ktorú po prvý raz identifikovali v Indii a rozšíril sa najmä tam.

Krajina je na našej cestovateľskej mape momentálne v čiernej zóne. Odborníci odporúčajú do nej necestovať vôbec, keďže riziko nákazy je mimoriadne vysoké. Letné výlety do Londýna alebo iných turisticky obľúbených miest teda nie sú najvhodnejším nápadom.

Epidemiológ Martin Pavelka hovorí, že krajina v týchto dňoch začína tretiu vlnu. Delta variant je totiž infekčnejší, šíri sa rýchlejšie ako pôvodný vírus z Číny alebo britský variant. Predikcie preto nie sú priaznivé.

„V priebehu jedného mesiaca sa z nulového výskytu stal delta variant dominantným. Koncom mája predstavoval celkom 75 percent všetkých pozitívnych vzoriek. Ďalšie odhady naznačujú, že je ich už 96 percent,“ vysvetľuje situáciu v Británii.

Riziko horšieho priebehu

Najkritickejším spomedzi posledných dní bol 17. jún. Británia za ten deň zaznamenala viac ako 11 000 prípadov. Desaťtisícovú hranicu prekročila aj dva nasledujúce dni. Takéto počty odhalených prípadov evidovali Briti začiatkom októbra pri nástupe druhej vlny či na jej konci vo februári.

Zdroj: worldometers.info

Epidemiológ pripomína, že očkovanie je tou najúčinnejšou formou ochrany a funguje aj proti delta variantu. Avšak iba prvá dávka vakcíny nestačí. Druhú dávku má za sebou už viac ako 47 percent dospelých. Najnovšia štúdia z predminulého týždňa ukazuje, že osem z desiatich ľudí v Británii majú proti COVID-u protilátky, ktoré sú detekovateľné z krvi.

Hlavná implikácia výsledkov tejto štúdie podľa Pavelku je, že nie sú protilátky ako protilátky. Protilátky vytvorené iba jednou dávkou vakcíny sú nedostatočné. Protilátky vytvorené prekonaním ochorenia COVID-19 sú zase viariabilnej kvalite. Len druhá dávka vakcíny dokáže vytvoriť robustné protilátky.

„Aj napriek tomu sa tento delta variant násobí. Ak hovoríme o regiónoch, kde je dominantný, tam sa znásobuje počet prípadov aj dvakrát za jeden týždeň, čo je na konci týždňa štvornásobok prípadov,“ vysvetľuje.

Prečítajte si tiež:

Štvrtina zo všetkých pacientov v nemocniciach s delta variantom bola očkovaná len prvou dávkou. Síce sú pacienti, ktorí skončili v nemocnici aj po druhej dávke vakcíny, je ich omnoho menej. Prvá dávka ochráni na 30 percent, druhá je preto podľa odborníka nevyhnutná.

Škótsky úrad verejného zdravotníctva nedávno uviedol, že dve dávky vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech sú proti symptomatickému priebehu COVID-u pri indickej mutácii, teda delta variantu, účinné na 88 percent a od firmy AstraZeneca na 60 percent.

Británia bez objatí, Slovensko bez opatrení

Pavelka upozorňuje, že sa na Slovensku musíme mať na veľkom pozore. Toľko ľudí, koľko majú Briti zaočkovaných druhou dávkou, nie je u nás ani po prvej dávke. „Za každú cenu musíme tlačiť na to, aby sa ľudia išli zaočkovať a dostali sa k druhej dávke,“ pripomína.

Situácia sa vo Veľkej Británii zhoršuje, niektoré opatrenia pritom od zimy nezrušili. Hromadné podujatia sú aktuálne zakázané, na svadbu môže prísť maximálne 30 ľudí. Zakázané je objímať sa či podávať si ruky.

Epidemiológ upozorňuje, že v našej krajine prakticky obmedzenia neplatia. „Na Slovensku momentálne nemáme žiadne ochranné pravidlá. Vidíme, že napriek ťažkým opatreniam, ktoré Briti majú, u nich vírus silnie. A to je nebezpečné,“ tvrdí.

V spomínanej súvislosti je podľa Pavelku mimoriadne dôležité dávať si pozor nielen smerom dovnútra krajiny, ale chrániť aj situáciu na hraniciach a zvážiť cestovanie.

„Zaočkujme sa a cestujme do zaočkovaných krajín. Osoby, ktoré nie sú očkované a neprekonali COVID, sú tá najrizikovejšia skupina. Títo ľudia nemajú žiadnu imunitnú ochranu a ľahko sa vedia nakaziť,“ hovorí Pavelka.

Vyhnúť sa karanténe je chyba

Keďže je Británia na našom cestovateľskom semafore čierna, platí povinnosť ísť do karantény na 14 dní. Podľa aktuálnych pravidiel sa ale karanténa nevzťahuje na zaočkované osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v čiernej krajine a naopak, (tzv. pendleri, ktorých sú len v UK desaťtisíce). A to ako pri čiernych, tak pri červených krajinách.

„Konzílium trvá na tom, aby sa karanténe nedalo vyhnúť ani v prípade pendlerov a ani po 8. dni negatívneho PCR testu. Správne by bolo zostať v karanténe 14 dní a byť mimoriadne opatrný,“ vysvetľuje odborník.

Test tri dni pred návratom na Slovensko podľa neho tiež nestačí. Vznikne totiž takzvané slepé okno. „Keď sa niekto nakazí v nedeľu, test ho neodhalí najbližšie dva dni, na tretí je šanca odhalenia polovičná. Nakaziť sa môže aj po testovaní a ak po príchode na Slovensko neabsolvuje ďalší test ani karanténu, koronavírus môže nevedomky šíriť ďalej. Musíme si na to dať pozor,“ dodáva.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.