Od balerínok až po majsterku Slovenska. Prečítajte si príbeh dievčaťa, ktorého fotka dojala celú krajinu

Annamária.
Annamária vtedy a dnes Zdroj: TVNOVINY.sk/FB/CVČ CVrČek (koláž)

Rozprávali sme sa s riaditeľkou Centra voľného času, ktoré jej našlo sponzora a zabezpečilo pravidelný tréning.

Balerínkový príbeh pokračuje. Annamária, ktorá pred tromi rokmi vyhrala bežeckú súťaž len v balerínkach, sa dnes teší z veľkého úspechu. Rómske dievča, ktoré pochádza z veľmi chudobnej rodiny, sa vďaka možnosti pravidelného trénovania totiž stala majsterkou Slovenska.

Príbeh vtedy 13-ročného rómskeho dievčatka, ktoré svoje súperky predbehlo aj o kolo len v obyčajných balerínkach, obletelo celé Slovensko. Mnohí chceli Annemárii pomôcť, keďže pochádza z veľmi chudobných pomerov. Dievčaťu k úspechu dokonca zagratuloval aj vtedajší prezident Andrej Kiska.

„CVrČkovi sa podarilo opäť nájsť sponzora, ktorý tomuto nadanému dievčatku zakúpil bežecké topánky. Je ním Patrik Tóth! Ďakujeme! Bežecké topánky dostane bežkyňa počas slávnostného otvorenia školského roka, 3. septembra 2018, z rúk pani riaditeľky CVrČka. Centrum voľného času CVrČek jej vytvorí od septembra možnosť trénovať pod dohľadom skvelého trénera a zlepšovať sa vo výkonoch,“ napísalo Centrum voľného času CVrČek z Moldavy nad Bodvou na sociálnej sieti.

Radosť z nových tenisiek neskrývala ani nádejná bežkyňa.

„Tešila som sa, že si vyskúšam tenisky a zabehám si, lebo ma to baví. Som šťastná, sú výborné. Chcem behať ešte rýchlejšie a víťaziť,“ prezradilo vtedy skromné dievča Novému Času.

Zdroj: FB/CVČ CVrČek

Annamária je skromná, nespyšnie

Zdá sa, že Annamáriu tento úspech posmelil a začala sa behu naplno venovať. Centrum voľného času jej zabezpečilo trénera a už sa dostavil aj prvý veľký úspech.

„Dnes, 20. júna 2021, Annamária súťažila na Majstrovstvách SR dorastencov a dorasteniek v Košiciach. V behu na 1500 m dorasteniek zvíťazila!“ oznámilo centrum na svojej stránke aj napriek tomu, že v posledných mesiacov s ňou stratilo kontakt.

„CVČ malo prerušenú prevádzku od októbra 2020 do mája 2021. Stratili sme možnosť kontaktovať sa s Annamáriou. Sem tam sme jej odovzdali vecné dary od darcov a to bolo z našej strany všetko,“ uviedla pre tvnoviny.sk riaditeľka centra Mária Tóthová.

Riaditeľka za jej úspechom vidí to, že dostala možnosť pravidelne trénovať a chodiť na preteky. Podľa nej však skromné dievča teraz určite nespyšnie.

„Ona mi pripadá veľmi skromná, z veľmi biednych, skromných pomerov. Svoj úspech vnímala práve tak,“ myslí si Tóthová.

Dnes sa s nami v CVrČkovi bola o svoju veľkú radosť zo zlatej medaily podeliť naša bežkyňa Annamária - čerstvá Majsterka...

Uverejnil používateľ Centrum voľného času CVrČek Pondelok 21. júna 2021

V boji s chudobou sa toho veľa nespravilo

Aj tento príbeh poukázal na extrémnu chudobu, ktorou trpia hlavne deti. Síce sa k nemu vyjadrovalo viacero kompetentných, no v prípade Annamárie, ale ani vo všeobecnosti sa veľa toho nezmenilo.

„Pokiaľ viem, jej životné podmienky sa nezmenili. Naďalej žije v rómskej osade,“ podotkla Tóthová.

Okrem tohto príbehu zažila riaditeľka centra za 20 rokov aj mnohé ďalšie, ktoré mali napokon dobrý koniec.

„Nedávno (máj 2021) sa mladý zápasník z moldavského klubu stal reprezentantom Slovenska. Začínal u nás, nie na žinenke, prispôsobili sme pódium bábkovej sály, aby mali chlapci kde trénovať, kým si nenašli lepšie miesto,“ uviedla a pokračovala:

„Odchovali sme brejkerov, ktorí dosahovali medzinárodné úspechy. Neboli v meste obľúbení, boli onálepkovaní, my sme im však verili. Skupina už neexistuje, ale jej členovia sú uznávaní porotcovia na tanečných súťažiach na Slovensku aj v zahraničí,“ uzavrela ešte jedným pozitívnym príbehom.

MOLDAVA NAD BODVOU/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.