ANKETA: Tlačenica v Tatrách tiež nie je cesta. Politici a odborníci dali odporúčania na pandemické leto

Pavol Čekan, Andrea Kalavská, Tomáš Valášek a Ondrej Dostál.
Zdroj: TVNOVINY.sk/TASR

Pýtali sme sa aj na ich letné plány.

Pred nami je už druhé leto, ktoré ovplyvní celosvetová pandémia koronavírusu. Cestovanie počas prázdnin je preto opäť komplikovanejšie a plné povinných opatrení. V niektorých obľúbených destináciách sa navyše rýchlo šíri delta variant, ktorý je aktuálne najväčšou hrozbou v boji s vírusom.

V porovnaní s minulým rokom sa naplno očkuje a prechod cez hranice tak môže byť práve pre ľudí s vakcínou jednoduchší. Tento nástroj v boji s koronavírusom vyzdvihli aj odborníci a politici v ankete. Pýtali sme sa ich, aké plány majú na letnú sezónu oni a čo by odporučili ľuďom, aby zvládli leto s čo najmenším rizikom nákazy.

Pavol Čekan (biochemik):

Ako posledné tri letá, aj toto strávime s rodinou na Slovensku, do zahraničia sa nechystáme. Zatiaľ máme naplánovaný jeden týždeň na lazoch v Zaježovej pri Zvolene v krásnej starej chate. Hneď potom ideme do Tatier taktiež na chalupu do Starej Lesnej. Neskôr už budeme vychytávať predĺžené výlety, možno do Banskej Štiavnice alebo Košarísk. Deti čakajú aj futbalové kempy, a tým pádom je to už koniec dovolenky.

V prípade, že sa niekto vyberie do zahraničia, odporučil by som mu, nech ide na cesty zaočkovaný, alebo sa poctivo otestuje pred odchodom a aj po príchode. Takíto ľudia nech trocha sledujú situáciu v danej krajine, do ktorej cestujú. Delta variant už dorazil aj na Slovensko, nachádza sa tu v ojedinelých prípadoch. Jeho šírenie by sme mohli spomaliť tým, že nebudeme cestovať do krajín, kde je vysoko rozšírený. Dnes je to napríklad Portugalsko alebo Veľká Británia. Samozrejme, odporúčam dovolenku na Slovensku. A to najmä preto, aby sme pomohli našim podnikateľom v cestovnom ruchu, reštauráciám, prevádzkarom hotelov, chalúp, penziónov a tak ďalej. Takto si môžeme pomôcť.

Katarína Dostálová (pneumologička):

Chcela by som byť úprimná k sebe aj k ostatným, ktorí toto čítajú. Všetci vyzývame ľudí, aby sa očkovali a mali za odmenu väčšiu mieru slobody. Pandémia a izolácia frustruje nielen občanov všeobecne, ale aj lekárov, sestry a ďalší zdravotný personál. Osobne po minulom lete, kedy som nebola takmer nikde a nebola som pri mori, vnímam potrebu seba aj rodiny ísť k moru. Z našej štvorčlennej rodiny, s ktorou plánujem ísť do Chorvátska na ubytovanie v prenajatom byte, sme už ja aj s manželom zaočkovaní kompletne a náš 13-ročný syn už bude v tom čase po druhej dávke vakcíny.

Veľmi sa tam tešíme, napriek tomu, že počítame s respirátormi v obchodoch a väčšinou s individuálnym stravovaním. Mierne otázniky mám okolo augusta, na kedy sme si naplánovali dovolenku na gréckom ostrove s priamym letom z Bratislavy. Vybrali sme si hotel, kde nie sú animácie ani žiadne spoločenské aktivity a nachádza sa v menej frekventovanej lokalite.

Musím však povedať, že minulý rok bolo heslo „dovolenka na Slovensku“ a keď si spomeniem na davy ľudí v Tatrách, nemám pocit, že to bola cesta, ako sa nenakaziť. Keďže pri delta variante je už evidentné, že aj plneočkovaní sa vedia v menšej miere nakaziť, ale majú väčšinou mierny priebeh ochorenia, objednáme sa celá rodina po návrate na komerčné PCR testy.

Všetkým ešte nerozhodnutým, ktorí majú v pláne cestovať, odporúčam očkovanie proti covidu. Ak budete cestovať dva až tri týždne po druhej dávke, budete vysoko pravdepodobne cestovať s naozaj vysokými hladinami protilátok a šanca, že ochoriete alebo budete prenášať ochorenie, je minimálna. Máme k dispozícii vakcíny, ku ktorým sa v rozvojovým krajinám ľudia možno v živote nedostanú, tak to treba využiť.

Cestovanie u ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, alebo nemajú namerané vysoké hladiny protilátok po prekonaní považujem za nezodpovednosť. Predstavujú riziko pre seba aj celú spoločnosť. Na dovolenkách odporúčam zdržovať sa hlavne v exteriéroch, nevyhľadávať animačné programy, diskotéky ani skupinové výlety s dlhými jazdami autobusmi. A neodpustím si aj jedno upozornenie, ktoré s covidom veľmi nesúvisí, ale každý rok ošetrujeme v lete veľa navrátilcov, ktorí nepríjemne ochoreli z klimatizácie. Používajte klímu s rozumom a pozor na veľké teplotné rozdiely medzi interiérom a exteriérom.

Andrea Kalavská (lekárka, exministerka zdravotníctva):

Aj napriek tom, že veľmi rada cestujem, toto leto opäť strávim na Slovensku. Hoci tu máme obdobie uvoľnených opatrení, nemôžeme sa správať, akoby koronavírus neexistoval. Ak chceme prežiť letné mesiace čo najbezpečnejšie, základným predpokladom je byť zaočkovaný, alebo sa dať zaočkovať čím skôr.

Podľa mňa najvhodnejším obdobím na cestovanie je začiatok prázdnin, pretože v priebehu letných mesiacov predpokladáme výrazne šírenie delta mutácie koronavírusu a epidemiologická situácia sa bude zhoršovať. Najbezpečnejšie je cestovať vlastným autom, doporučujem uprednostniť ubytovanie v súkromí pred veľkými hotelmi, respektíve rezortmi, vlastnú stravu pred spoločne podávanou hotelovou stravou a najmä vyhýbanie sa nočnému životu a veľkým spoločenským akciám. Pravidlo R-O-R (rúška, odstupy a ruky) platí stále.

Matúš Vallo (primátor Bratislavy):

Chcem byť zodpovedný, a preto som sa dal zaočkovať. Dnes to už nie je len individuálne osobné rozhodnutie, ale aj rozhodnutie pre bezpečnú Bratislavu, pre bezpečné Slovensko. Som rád, že aj Bratislavčanky a Bratislavčania sú zodpovední a podľa aktuálnych dát Ministerstva zdravotníctva SR je v Bratislave 52 percent obyvateľov zaočkovaných prvou dávkou a 38 percent druhou dávkou vakcíny. Hranicu kolektívnej imunity v Bratislave sme s odborníkmi stanovili na úrovni 75 percent zaočkovaného obyvateľstva a chceme sa pokúsiť tento cieľ dosiahnuť. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa vírus v Bratislave nebezpečne rozšíri a budeme si tak vedieť užiť leto a dovolenkové obdobie v hlavnom meste slobodne a bez zásadných obmedzení.

Čo teda odporúčam ľuďom? Aby sa určite prihlásili na dnes už dostupné očkovanie a aby hovorili s tými, ktorí majú pochybnosti, čo je ľudské. Očkovanie proti COVID-19 je bezpečné a účinné a výskumy potvrdzujú, že vakcíny sú účinné aj proti novým variantom vírusu. Ak ľudia majú plán cestovať do zahraničia, jednoznačne odporúčam krajiny, ktoré sú na epidemiologickej mape zelené. Máme však krásne Slovensko a stať sa turistami doma v tejto situácii by nemal byť problém pre udržanie bezpečnosti nás aj našich blízkych.

Tomáš Valášek (poslanec NR SR, nezaradený):

Minulý rok sme dovolenkovali na Slovensku, tento rok sme voľno predbežne rozdelili na dve časti, niečo v slovenských horách a niečo pri mori, ale ešte uvidíme - ak sa pandemická situácia zhorší, ostaneme na Slovensku.

To úplne najdôležitejšie, čo vieme pre ochranu seba a blízkych urobiť, je dať sa očkovať. Vakcíny fungujú aj na nové varianty vírusu. Žiadne obmedzenie či iné opatrenie by nám tak rýchlo nepomohlo zastaviť pandémiu ako preočkovanie minimálne 60 percent ľudí. Ja už očkovaný som a skúsme k tomu prispieť, prosím, všetci.

Ondrej Dostál (poslanec NR SR, klub SaS):

Keďže sa pre pandémiu ani tento rok nekoná festival Pohoda, ktorý od roku 2006 tvorí neodmysliteľnú súčasť môjho júlového kalendára, čaká ma v júli len niekoľko menších osobných i pracovných stretnutí a zrejme aj nejaké tie parlamentné schôdze. K plánovaniu dovolenky sa ako správny prokrastinátor prepracujem zrejme až niekedy koncom júla alebo začiatkom augusta.

Všetkým ľuďom by som odporúčal, aby sa čo najskôr dali zaočkovať, ak tak ešte neurobili. A aby o potrebe očkovania presvedčili svojich blízkych a známych, ktorí majú pochybnosti, alebo ktorí to z akéhokoľvek dôvodu odkladajú. Prokrastinovať s očkovaním nie je dobrý nápad. Očkovanie je cesta k návratu normálneho života.

Romana Tabák (poslankyňa NR SR, klub OĽaNO):

Plánovanie dovolenky tentoraz nechávam na poslednú chvíľu. Rada by som si našla cez leto čas aj na šport. Ľuďom, ktorí plánujú cestovať mimo Slovenska odporúčam, aby sa dali zaočkovať a dodržiavali platné pandemické opatrenia.

Vladimíra Marcinková (poslankyňa NR SR, Za ľudí):

S rodinou sa snažíme objavovať Slovensko a Česko. Minulý víkend sme boli v Tatrách, víkend predtým na Morave. Chystáme sa ešte do Trenčianských Teplíc a Banskej Štiavnice. Myslím si, že podporovať slovenský cestovný ruch je jednou z ciest ako si plnohodnotne oddýchnuť, ale tiež pomôcť ťažko skúšaným podnikateľom a živnostníkom po pandémii.

Epidemiologická situácia na Slovensku je zatiaľ priaznivá, preto sú slovenské destinácie aj bezpečnou cestou oddychu. Ak by som mala dať za seba tip vašim čitateľom, čo na Slovensku nevynechať, bol by to Spiš. Slovenský raj, Spišský hrad, rozhľadňa v Spišskom Hrhove, Levoča a skvelý obed v Spišskej Novej Vsi, kde máme vynikajúce reštaurácie.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.