Sulík mieni ísť na referendum, ktoré môže povaliť vládu. Ide o schizofrenické vývrtky, tvrdí politológ

Na snímke predseda SaS Richard Sulík
Na snímke predseda SaS Richard Sulík Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Argumentuje dôvodom, ktorý pri poslednom referende sám poprel.

Opozícia už mesiace búši do vlády a pokúša sa odvolávať jedného ministra za druhým. Dokonca už vyzbierala aj státisíce podpisov, aby mohlo byť vypísané referendum o predčasných voľbách. Ak ho odobrí ústavný súd, plebiscit by sa mal konať niekedy na jeseň.

Napriek tomu, že by úspešné referendum (teoreticky) znamenalo koniec súčasnej vlády, predseda koaličnej SaS Richard Sulík sa ho plánuje zúčastniť.

„Ja určite k referendu pôjdem, lebo je to nástroj priamej demokracie, ktorý sme vždy podporovali, vyhlásil Sulík v diskusnej relácii Na telo. Neskôr nám to potvrdilo aj komunikačné oddelenie strany.

„Ukáže sa, že tam nepríde ani polovica ľudí a som pripravený sa o to aj staviť. No ja som politik a člen vlády a preto svojou neúčasťou nechcem dávať najavo a vysielať signál, že by som nesúhlasil s referendom ako nástrojom," doplnil.

Sulík v minulosti konal inak

Aj keď bude líder SaS v referende hlasovať proti vypísaniu predčasných volieb, tak by sa jeho hlas rátal do účasti. A tá je pri posudzovaní jeho úspešnosti kľúčová. Referendum je totiž platné, keď k urnám príde viac ako 50 percent všetkých voličov, bez ohľadu na to, či s referendovou otázkou súhlasia alebo nie.

To, prečo líder SaS mieni (ne)priamo podporiť cestu k predčasným voľbách, už presnejšie nevysvetlil. A argument, že nechce dať ľuďom signál, že nesúhlasí s referendom ako nástrojom, zas nesedí s jeho konaním v minulosti.

Pred šiestimi rokmi sa totiž na Slovensku uskutočnilo doposiaľ posledné referendum, ktoré organizovala Aliancia za rodinu a Richard Sulík sa ho nezúčastnil. Nepodporil tak spomínaný inštitút priamej demokracie, teda to, čo dnes považuje za najsilnejší argument, prečo ísť k referendovej urne. Dokonca tento plebiscit označil za úplne zbytočný.

Na otázku, prečo sa ho teda nezúčastnil a svoj nesúhlas s ním nevyjadril priamo v ňom, nám už z tlačového oddelenia strany neodpísali.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Medzi politikmi sa šíri politická schizofrénia

Podľa politológa ide zo strany Sulíka o politickú schizofréniu. Zároveň však dodáva, že nie je jediný, ktorý chce takto uloviť čo najviac voličov.

Toto sú také tie schizofrenické vývrtky niektorých politikov. Aj Peter Pellegrini s Igorom Matovičom každému odporúčajú, aby sa dali zaočkovať, ale sami na očkovanie nejdú. Ako keby, vrátane Richarda Sulíka, chceli osloviť aj rybu, aj raka, prísť na stretnutie aj oblečení aj nahí. Niekde v rozprávke to možno funguje, ale v reálnom živote by bolo na mieste sa za niektorú vec postaviť jasne a rozhodne," ozrejmil Radoslav Štefančík.

A práve pre jeho postoj pri poslednom referende nepovažuje odborník jeho konanie za úprimné. Predseda SaS by totiž nemal prezentovať len konzistentný postoj k priamej demokracii, ale rovnako sa podľa neho aj správať.

„Práve v referende za rodinu mal Richard Sulík stáť na liberálnej barikáde a prezentovať jasný postoj, referenda sa zúčastniť a hlasovať proti. Práve pre jeho správanie v minulosti sa teraz jeho postoj možno vnímať mimoriadne neúprimne," dodal Štefančík.

Remišová krúti hlavou, ostatní partneri to nekomentujú

Nad úmyslom koaličného partnera krúti hlavou predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Tá vo svojej reakcii uviedla, že sa referendam ktoré organizuje Smer s Hlasom, nemieni za žiadnych okolností zúčastniť.

„Referendum o predčasných voľbách je iba výsledkom pokrytectva Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Keď sa skrátenie volebného obdobia malo týkať ich po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, označovali takéto pokusy priam za štátny prevrat. Naopak, vždy keď prehrali voľby a neboli vo vláde, ich hlavná náplň práce v opozícii bola organizácia alebo podpora referenda o predčasných voľbách," uviedla Remišová k samotnému referendu.

„Ak Ústavný súd náhodou rozhodne o ústavnosti referenda o predčasných voľbách, takúto politiku a pokrytectvo nebudem podporovať, a preto sa ich referenda na rozdiel od mojich koaličných partnerov nezúčastním," dodala.

Koaličné hnutie Sme rodina nám odpísalo, že je to vecou pána Sulíka a preto to ďalej nebudú komentovať. Najsilnejšie koaličné hnutie OĽaNO na Richarda Sulíka síce priamo nereagovalo, ale v podstate rešpektuje jeho názor.

„Je slobodným rozhodnutím každého dospelého občana, či sa chce referenda zúčastniť a nevidíme dôvod to komentovať. Hoci túto iniciatívu Fica a Pellegriniho vnímame ako pokus o zneužitie ľudí na zvrátenie nástupu spravodlivosti a právneho štátu, na rozdiel od spomínaných pánov naše hnutie inštitút referenda dlhodobo podporuje a myslíme si, že ľudia podpísaní v petícii majú na jeho uskutočnenie plné občianske právo," uviedol hovorca hnutia Peter Dojčan.

Sulík nemusí byť jediný z SaS

Richard Sulík napokon nemusí byť jediný zo strany, ktorý sa na možnom plebiscite zúčastní. Liberáli majú v tomto smere voľnú ruku.

„Čo sa týka vašej ďalšej otázky, či sa ho zúčastnia aj ostatní poslanci, tak v tejto otázke je to legitímne právo každého poslanca slobodne sa rozhodnúť," uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.

O predmete navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia momentálne rozhoduje ústavný súd. Opoziční politici však začínajú naznačovať, že súd referendovú otázku o skrátení volebného obdobia súčasnej vlády označí za protiústavnú. V taktom prípade by sa žiaden plebicit nekonal.

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585-tisíc ľudí. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridali sa aj SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.