Denisa Baránková: Lukostreľba je pre mňa ideálny šport, našla som sa v ňom a baví ma

Denisa Baránková počas tréningu.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Čerstvá maturantka porozprávala, koľko driny bolo za miestenkou do Tokia a čo ju milovaný šport stojí.

Bude našou najmladšou športovkyňou. Devätnásťročná Denisa Baránková vybojovala olympijskú miestenku pre Slovensko skoro na poslednú chvíľu. Dva dni na to získala pre Slovensko historicky prvú medailu na ME v terčovej lukostreľbe s bronzovým leskom.

Mladá Bratislavčanka bude len druhou lukostrelkyňou pod piatimi kruhmi v histórii našej samostatnosti. Rozhovor pre tvnoviny.sk poskytla iba pár dní predtým, ako zloží sľub do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej. Členka Team Slovakia sa predstaví v disciplíne terčová lukostreľba. Vo svetovom rankingu je na 49. mieste.

V rozhovore sa dočítate aj

Kto ju priviedol k lukostreľbe a prečo tento šport miluje
Ako sa dá naraz zvládnuť maturita a príprava na OH
Čo rozhodlo, že získala miestenku do Tokia
Prezradila i to, prečo má rada kondičnú prípravu, ale nie beh

Terčová lukostreľba nepatrí u nás medzi najznámejšie športy. Mohli by ste ho čitateľom predstaviť?

V lukostreľbe sa dá súťažiť v štyroch disciplínach - halová, terčová, 3D a terénna, pričom posledné dve spomínané sa robia v prírode, mimo bežných športovísk. V 3D strieľate na makety zvierat v životnej veľkosti a počas terénnej lukostreľby strieľate na dvojfarebné terče, spoločné v 3D a terénnej lukostreľbe je to, že chodíte po lese a strieľate na rôzne aj neznáme vzdialenosti, do kopca i z kopca, aby to pripomínalo pôvodný účel lukostreľby - lov.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Súťaž v terčovej lukostreľbe sa skladá z kvalifikácie a eliminácie. V kvalifikácii strieľate 72 šípov, ktoré určia poradie strelcov do pavúka pre eliminácie. Strieľate 12 sád po šesť šípov, pričom na vystrelenie 6 šípov máte 4 minúty, teda 40 sekúnd na šíp. Ak to nestihnete, šíp sa nepočíta.

So súperom v eliminačných súbojoch strieľate po tri šípy v jednej sade. Tieto sady sa v prípade olympijského luku volajú sety. Za zásahy v jednom sete môžete mať najviac 30 bodov, pretože najvyššia hodnota v terči je desať bodov. Pri eliminácii máte na streľbu iba dve minúty, pretože sa strieľajú iba tri šípy.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Na olympijských hrách je tento systém ešte upravený, aby bol príťažlivejší pre divákov. Šíp strieľate striedavo s vaším súperom a na vystrelenie šípu máte iba 20 sekúnd. Ak z troch šípov získate viac bodov ako súper, vyhrávate set. Za výhru setu sú dva body, za remízu bod a prehru nula. Cieľom je získať čo najskôr šesť set bodov.

Čo by mali urobiť ľudia, ktorých osloví lukostreľba?

Myslím si, že na Slovensku máme celkom slušnú základňu. Najideálnejšie je navštíviť webovú stránku Slovenského lukostreleckého zväzu a nájsť si klub, ktorý je najbližšie k vášmu domovu. Poskytnú vám potrebné informácie, prípadne požičajú aj luk. A ostatné už bude závisieť od záujmu.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Po tréningu a škole som sa už večer nevedela sústrediť na učenie. Takže som vstávala ráno o pol piatej, kedy som sa učila, išla do školy a nasledoval tréning. Som zástankyňa toho, že ako si človek zorganizuje čas, tak to bude mať.

Hovorí sa, že šport je rehoľa. Musíte aj vy dodržiavať okrem streleckej prípravy tréningový plán? Ako vyzerá deň lukostrelkyne?

Príprava pred olympiádou vrcholí. Teraz vstávam o siedmej, nasledujú raňajky. Podarilo sa nám vybaviť 70-metrovú halu na tréning s lukom. Nasleduje obed, popoludní trénujem vonku v dúbravskom Športovom klube polície a deň končím kondičným tréningom. Nie je to iba o rukách a chrbte, chcem mať totiž pevné telo. V mojom športe zohráva veľkú úlohu aj kondička. Veľa ľudí si povie, že mi stačia iba pevné ruky a chrbát. Nie je to pravda. Na čiare musím byť pevná celá.

Čo máte a čo nemáte rada na kondičnej príprave?

Nemám neobľúbený cvik. Beriem to tak, že mi kondičná príprava má pomôcť a robím pre ňu maximum. Nájdu sa cviky, ktoré sa mi nepodaria na prvýkrát, ale chcem ju robiť. Musím sa však priznať, že asi jediný neznášam beh. Je to moja achillova pätička. Nevidím v ňom podstatný zmysel, aby som ho robila. Chvalabohu, kondičný tréner Viliam Németh mi vždy naloží iba silový tréning. No nič ťažké s činkami, zameriavame sa skôr na vnútornú stabilitu tela. Luk má asi tri kilogramy, ale natiahnutím tetivy mám v prstoch ďalších 20, tak sa záťaž vykompenzuje.

Podľa rankingu ste na 49. mieste. Máte bronz z ME v Turecku, porazili ste repre kolegyňu Alexandru Longovú. Aké sú medzi vami vzťahy?

Každá si ideme vlastnou cestou, máme individuálny plán, ktorého sa držíme. Stretávame sa iba na súťažiach, kde nie je veľa času na porozprávanie sa. Pobaviť sa pobavíme. Myslím si, že Alex je veľmi dobrá strelkyňa.

Miestenku ste si vybojovali, ako sa povie, o chlp. Aj s ňou ste o Tokio bojovali v dueli.

Vedela som, že do súboja s Alex môžem ísť s tým, že miestenka by mohla na Slovensko prísť. Vzájomný duel som si užila, vystrieľala som to, čo som mala a vedela som, že nemám čo stratiť.

Čo rozhodlo, že ju máte vy a nie ona?

Dostala som sa o kolo súťaže ďalej ako Alex. Skončila som vyššie v celkovom poradí. Strieľala som ďalší súboj, v ktorom som síce prehrala, ale skončila som na celkovom 7. mieste. Predo mnou boli dve Francúzky a dve Španielky a pre krajinu mohla byť iba jedna miestenka, tak miestenka išla na Slovensko. Dôležité je, že som ju vôbec vybojovala. Veď máme miestenku v lukostreľbe hneď dve olympiády po sebe a to je veľký úspech.

Spomínali ste, že lukostreľbu robíte vďaka otcovi. Komu sa splnil sen štartovať na olympiáde - vám alebo otcovi?

Asi obom. Do Antalye sme išli s cieľom vybojovať miestenku, pretože sme mali reálnu šancu. Podporoval ma, sám strieľal z pištole, zo vzduchovky a potom sa dostal k luku. Bol to aj jeho splnený sen.

Miestenka do Tokia ale pre tím nevyšla. Ako to vnímali reprezentačné kolegyne, že idete na olympiádu sama?

Na tréningu sme strieľali ako tím veľmi dobre. Išli sme do súboja so silným tímom z Mexika, ktorý nakoniec skončil v turnaji na prvom mieste. Mrzelo nás, že sme to nedali, pretože sme do toho dali všetko.

Táto olympiáda bude vďaka pandémii iná ako doterajšie. S akými cieľmi cestujete do Tokia a v čom vám pomohlo, že ju o rok posunuli?

Keby boli letné olympijské hry vlani, Slovensko by pravdepodobne nemalo žiadne zastúpenie v terčovej lukostreľbe. Idem tam s cieľom dostať sa do tretej eliminácie, teda dostať sa medzi 16 najlepších lukostrelkýň. Uvidíme, ako sa to podarí. Je to moja prvá olympiáda. Veľmi sa na ňu teším, pretože naberiem nové skúsenosti. Ale hlavne, budem sa snažiť zastrieľať čo najlepšie.

BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.