ANKETA o návšteve pápeža: Dať dokopy masu ľudí na vrchole tretej vlny je definícia šialenstva

Pápež František zdraví veriacich vo Vatikáne.
Zdroj: TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino

Bude jesenná návšteva Františka z hľadiska epidémie bezpečná? Odpovedá niekoľko odborníkov.

Už o pár týždňov zavíta na Slovensko pápež František. Stretnúť ho budú chcieť počas trojdňovej návštevy desaťtisíce až státisíce ľudí. Účasť na hromadných podujatiach je pritom v súčasnosti obmedzená iba na tisíc prítomných, no v tomto prípade pôjde o udalosť, ktorá dostala výnimku.

Zúčastniť sa na programe s hlavou katolíckej cirkvi bude povolené pre oveľa viac ľudí. Jedinou podmienkou je, aby boli plne zaočkovaní.

Epidemiologickú situáciu však zároveň zhoršuje agresívny delta variant a niektorí odborníci upozorňujú, že tretia vlna sa už na Slovensku začala. V ankete sme sa preto expertov opýtali, ako vnímajú zavedené opatrenia počas náveštevy Františka a či bude organizácia podobného podujatia vzhľadom a koronavírus bezpečná.

Alexandra Bražinová, epidemiologička:

Hromadné podujatia s takouto veľkou účasťou predstavujú vysoké riziko šírenia infekcie, pokiaľ sa nezabezpečia čo najlepšie. Jedno z možných opatrení je limitácia účastníkov, ale dajú sa urobiť aj iné kroky. V tomto prípade ide o kompromis medzi tým, že desaťtisíce ľudí sa chcú na stretnutí zúčastniť a zároveň sa organizátori a štátni predstavitelia snažia nastaviť pravidlá tak, aby to bolo čo najbezpečnejšie.

Tým kompromisom, aspoň ja to tak vidím, je práve tá podmienka, že budú všetci plne zaočkovaní. Vieme, že očkovanie je účinný nástroj, ktorý spomaľuje šírenie infekcie v populácii a každého jedného človeka do vysokej miery chráni pred závažným priebehom a takmer úplne pred úmrtím. Považujem to za rozumný krok založený na faktoch a dôkazoch, ktoré máme k dispozícii. Tie svedčia o tom, že očkovanie je práve ten prostriedok, ktorým sa ochráni každý sám a v rámci takéhoto veľkého podujatia zabezpečí čo najvyššiu mieru bezpečnosti.

Martin Pavelka, epidemiológ:

Vítam, že na program s pápežom budú mať povolenie iba plne očkovaní ľudia. No už teraz máme reprodukčné číslo nad jedna dlhšie ako dva týždne, tretia vlna sa teda už oficiálne začala. Povoliť hromadnú akciu v tomto rozmere bude problém. Ľudia budú cestovať z rôznych kútov Slovenska, presúvať sa tam a naspäť domov a možnú nákazu šíriť ďalej. Vakcíny sú vynikajúce, no táto generácia ešte nemá perfektnú (stopercentnú) učinnosť. Očkovaný má výhodu, že keď sa aj nakazí, takmer s istotou sa vyhne vážnemu priebehu ochorenia a hospitalizácii. Môže sa však stať, že vírus bude šíriť na niekoho, kto v sebe vakcínu nemá. Návštevu pápeža by som pre tento dôvod odporúčal úplne zrušiť, keďže bude predstavovať mimoriadne veľké riziko. Dať dokopy 350-tisíc ľudí na vrchole tretej vlny je definícia šialenstva.

Fedor Čiampor, virológ:

To, že je na návštevu pápeža Františka povolený vstup len pre plne zaočkovaných, považujem za mimoriadne dobrý nápad a veľmi správne rozhodnutie. Na druhej strane, nemyslím si, že je celkom v poriadku organizovať takého zhromaždenia na jeseň. Ide totiž o obdobie, kedy podľa pandemickej krivky začína narastať počet prípadov, koniec koncov, narastajú už teraz. Samozrejme, že po tejto udalosti hrozí rapídny nárast pozitívnych, keďže Slovensko je na chvoste zaočkovanosti, máme vyše dva milióny nezaočkovaných ľudí. Delta variant koronavírusu je oveľa infekčnejší ako britská mutácia, takže september môže byť v tomto smere dosť kritický.

Vladimír Leksa, biochemik a imunológ:

Je bohumilé a kresťanské brať na seba navzájom ohľad, preto by malo byť samozrejmosťou, že na stretnutie s pápežom prídu len zaočkovaní veriaci. Nariadenie preto hodnotím veľmi pozitívne, aj keď skutoční kresťania na zaočkovanie iste nepotrebujú nariadenie vlády.

Otázkou je, kedy už bude ten bezpečný čas na stretnutie nielen s pápežom, ale aj s hercami, spevákmi, obrazmi či učiteľmi a spolužiakmi. Inými slovami, kedy už budeme môcť normálne žiť. Vírus tu už s nami bude navždy a skôr alebo neskôr ho chytí každý. Rozdiel je len v tom, že zaočkovaní ľudia majú omnoho menšie riziko ochorenia a aj prenosu nákazy v porovnaní s nezaočkovanými. A to je zásadný rozdiel. Ak chceme normálne žiť, treba sa zaočkovať a potom nie je návšteva pápeža žiadny problém.

Milan Kulkovský, primár interného oddelenia:

Hneď ako Vatikán potvrdil návštevu Slovenska, vyzval som váhajúcich občanov, ktorí by sa chceli zúčastniť na stretnutí s pápežom, aby sa dali zaočkovať. Už vtedy som predpokladal, že môžu nastať len dve možnosti. Buď sa návšteva pre zhoršenie pandemickej situácie zruší, čo nikto nechce, alebo bude vstup na omše povolený len plne očkovaným. Preto s touto podmienkou plne súhlasím a dúfam, že jej dodržiavanie bude prísne kontrolované. Oceňujem, že informácia prišla s dostatočným predstihom, aby sa každý, kto o to má záujem, stihol zaočkovať. Ja sa čudujem tým, ktorých toto opatrenie zaskočilo. Ak by táto podmienka nebola, návšteva pápeža by mala katastrofálne následky. Viera je okrem iného aj o úcte a láske k blížnemu. Ak niekto nie je ochotný akceptovať to, o čom samotný pápež hovorí ako o etickom konaní s cieľom chrániť ostatných, pravdepodobne ani po stretnutí s ním netúži.

Klamal by som, keby som tvrdil, že taká udalosť, akou je návšteva pápaža a s ňou spojené podujatia, nenesie riziko zhoršenia pandemickej situácie. Objektívne musíme povedať, že z epidemiologického hľadiska je riziko veľmi vysoké. Práve preto dodržanie nastavených pravidiel a ich prísna kontrola sú nevyhnutnosťou. Pravdaže, nemožno porovnávať takúto duchovnú odalosť so športovým podujatím, koncertom alebo hudobným festivalom. Napriek tomu si myslím, že nie je dobré robiť medzi nimi extrémne rozdiely. Za rovnakých podmienok, teda plné zaočkovanie, by mohli byť povolené vyššie návštevy aj inde. V tomto smere je kritika oprávnená. Je mi ľúto, že z udalosti, ktorá má našu spoločnosť posilniť a zjednotiť, sa stáva dôvod pre hádky a nenávisť. Ešte horšie je to, že o kastovaní občanov hovoria aj niektorí kňazi, ktorí očividne nepochopili a nechcú pochopiť dôvody prísnych opatrení. Úprimne, nečudoval by som sa, keby na poslednú chvíľu došlo k zmenám programu.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.