ANKETA: Čo hovoria odborníci na nový COVID automat? Nezvýši zaočkovanosť, je prísny aj riskantný

Ilustračná snímka.
Zdroj: Nattakorn_Maneerat/shutterstock.com

Niektoré opatrenia sú vraj príliš prísne a ľudí nemotivuje dať sa zaočkovať.

Vláda prijala nový COVID automat, ktorý nastavuje pravidlá v okresoch. Hlavnou zmenou je, že berie do úvahy zaočkovanosť a krajinu delí už len do piatich farieb.

Opýtali sme sa odborníkov, či je nový automat dobre nastavený na infekčnejší delta variant, či motivuje ľudí dať sa zaočkovať a či nie je riziko, že nezohľadňuje počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach.

Milan Kulkovský, primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici:

Zmena COVID automatu bola nevyhnutná. Musel reflektovať aktuálnu situáciu a to najmä mieru zaočkovanosti, čo je pozitívny faktor a vysokú infekčnosť dominantného variantu SARS-CoV-2, čo je negatívny faktor. Očkovanie by teda malo viesť k zmierňovaniu opatrení a vedomosť o tom, že delta je vysoko infekčná, by mala viesť k tomu, aby mal štát možnosť rýchlejšie reagovať na zhoršujúcu sa situáciu. Diskusie vyvolá zvýhodnenie očkovaných, no z môjho pohľadu sú zbytočné, keďže od začiatku očkovania sa o zvýhodňovaní očkovaných hovorí nahlas a bol to tiež dôvod, prečo sa mnohí zaočkovať dali.

Je to zároveň cesta, ako nezatvárať reštaurácie a vyhnúť sa lockdownu so všetkými jeho obmedzeniami. Nemám problém s tým, že sa prestane zohľadňovať počet hospitalizovaných pacientov. Nie každý okres má nemocnicu, v ktorej boli hospitalizovaní pacienti s COVID-19. Niektoré okresy tak boli znevýhodnené len preto, lebo v ich okresnom meste ležali pacienti s touto diagnózou a zmierňovanie opatrení bolo v nich pomalšie. Pravdaže, riziko šírenia infekcie v oblasti, kde sa títo pacienti kumulujú je vyššie, no nemyslím si, že by to mal byť dôvod na to, aby boli v danej oblasti obmedzovaní všetci obyvatelia. Máme skúsenosti, že príliš prísne opatrenia viedli k vzostupu odporu časti obyvateľstva voči všetkému, čo zvyšovalo riziko šírenia infekcie. Myslím si, že tento Covid automat je dobrým kompromisom.

Ivan Bošňák, Dáta bez pátosu:

Vítame, že zaviedli regionálny princíp a znížil sa počet pásiem a farieb na päť. Problém je, že hranice troch najnižších pásiem sa nezmenili. Pri incidencii nad 50 (na 100-tisíc obyvateľov za 7 dní) sa už okres dostáva do červenej. Takže, parametre sú veľmi prísne. Ďalším problémom je, že automat už pozerá len na infikovaných. Zatiaľ máme dobré čísla, ale na incidenciu 150 sa dostaneme veľmi rýchlo a to je už bordová fáza. Krajiny ako Veľká Británia, Španielsko, Cyprus, Malta, v ktorých sa rozšírila delta mali aj stonásobne vyššie čísla ako my v júli. Podľa nášho COVID automatu by boli na komplet v čiernej farbe takmer bez pohybu.

V Európe však nevidíme žiadne veľké obmedzenia, krajiny robia monitoring, testujú, kontrolujú zavedené opatrenia. My máme v žltej farbe obmedzenie, že v obchode môže byť len jeden človek na 15 metrov štvorcových. Je veľa obchodov a prevádzok, ktoré sú malé, aj pošty sú veľmi malé a v žltých okresoch tam môže byť len jeden človek, ale oni majú aj dve-tri pokladnice a okienka.

Od pondelka bude týchto okresov už deväť. My by sme navrhli, aby sa deti do 15, možno do 18 rokov vôbec nerátali medzi infikovaných. Treba sa pripraviť na to, že keď sa otvoria školy, mnohí žiaci sa dajú po zistení prvého infikovaného pretestovať a je možné, že bude veľmi veľa pozitívnych a budeme čierni? Skôr ako infikovaných, by sme mali brať do úvahy hospitalizovaných alebo prítok nových pacientov. Tento parameter COVID automat neberie vôbec do úvahy. Mal by sa merať prítok pacientov.

Za júl bolo COVID príjmov 134, za prvý týždeň augusta 30. Mohli by sme sa pozrieť kde sú tí pacienti, aký majú vek a či sa v ich regióne niečo deje. Pri delte bude príjem pacientov veľmi dôležitý parameter. Môže sa stať, že veľa sa testuje v Bratislave a v Košiciach, ale na Kysuciach sa netestujú. Bratislava a Košice majú horšie čísla infikovaných, ale Kysuce ostávajú zelené, hoci tam už budú pribúdať pacienti.

Niekto by mohol povedať, že covid automat má záchrannú brzdu pre zaočkovaného okresy, ktoré sa môžu posunúť do lepšej fázy, ak majú zaočkovaných aspoň 65 percent ľudí nad 50 rokov. Lenže tých okresov je dnes veľmi málo. Niektoré, ktoré majú zaočkovanosť seniorov 50 percent sa k tejto hranici ani nepribližujú a nie je to pre nich motivujúce, pretože vedia, že sa na 65 percent nikdy nedostanú. Župani a ani primátori a starostovia neurobia žiadne navyše aktivity, lebo vedia, že nemajú šancu to stihnúť, ale naopak, do horších farieb sa dostanú veľmi rýchlo.

Lepšie by bolo, keby ten parameter rátal zaočkovaných nad 60 rokov, nie nad 50 rokov. V kategórii nad 60 rokov bolo 90 percent úmrtí. Prípadne navrhujeme znížiť hranicu zo 65 na 60 percent u 50 a viac ročných. V takom prípade by to mohlo byť viac motivujúce.

Zvýšenie veku dáva z praktického hľadiska väčší zmysel. Keď si starosta povie, že potrebuje 65 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, musí si spraviť zoznam veľkého množstva ľudí. Stačí, aby sa hranica posunula na 60 rokov a hneď je pre neho ľahšie vyhľadať týchto občanov a prísť za nimi s mobilnou jednotkou. Tri štvrtiny pacientov sme mali nad 60 rokov. Tak sa poďme zamerať na túto skupinu. Riaďme sa tzv. Paretovým pravidlom: vynaložte 20 percent úsilia na to, aby ste vyriešili 80 percent problémov. Keby ste chceli vyriešiť 100 percent problémov, vynaložíte veľa energie a nikdy sa to nepodarí.

Ocenili by sme, ak by sa diskusia viedla v širšej skupine odborníkov. Očakával by som, že návrh COVID automatu predložia odborníkom z ekonómie, sociológie či psychológie či dátovým analytikom. Máme čas na diskusiu, delta vlna je len v začiatkoch. Nie je potrebný stres. Namiesto toho máme dnes nový COVID automat prijatý politikmi. Nám už len ostáva vyjadrovať sa k nemu cez médiá. Osobne som z toho smutný, až nešťastný. Mnohých to mrzí, nie som sám.

Peter Visolajský, lekár, Fakultná nemocnica v Nitre, predseda Lekárskeho odborového združenia:

Určite je dobré, že berie do úvahy zaočkovanosť regiónu. Problémom však môže byť miešanie očkovaných a tých, čo ochorenie prekonali s otestovanými bez imunity. Nikto nemôže zaručiť, že otestovaní nebudú pri takomto miešaní infikovaní. Teda testovanie neočkovaných nechráni. Základná myšlienka materiálu je dobrá, ale keby sme mali vyššiu zaočkovanosť starších ľudí, tak by sme nemuseli vymýšľať žiadne nové postupy a covid automaty. Vidíme to na Veľkej Británii, ktorá napriek nárastu delta vlny vzhľadom na vysokú zaočkovanosť mohla zrušiť väčšinu protiepidemických opatrení.

Skôr by som si prial, aby si ministerstvo zdravotníctva plnilo svoju úlohu očkovať, najmä starších ľudí. To by ma potešilo viac, pretože vakcína ľudí chráni viac ako COVID automat. Púšťanie neočkovaných ľudí do prevádzok pri nových mutáciách nemusí byť pre nich bezpečné. Otázne je, ako sa budú opatrenia kontrolovať. Pri poslednej vlne sme videli, že úrady nevedeli skontrolovať ani domácu karanténu, či medziokresné cestovanie, preto je otázne nakoľko vieme kontrolovať prevádzky, či sú tam len očkovaní alebo ľudia s COVID pasmi. Nové opatrenia isté percento ľudí môžu presvedčí dať sa zaočkovať, ale obávam sa, že práve tých rizikových to nebude motivovať. To sú starší ľudia, ktorí sú väčšinou doma a majú problém cestovať za vakcínou. Ich COVID automat nebude motivovať dať sa očkovať. A práve na nich sa nich sa treba teraz zamerať.

Za veľké negatívnum nových opatrení považujem ich zložitosť.

Richard Rybníček, prezident Únie miest Slovenska, primátor Trenčína:

Vítame predloženie a schválenie nového COVID automatu a najmä jeho regionálny rozmer. Prenesenie kompetencií prijímať rozhodnutia v regiónoch na regionálne úrady verejného zdravotníctva, považujem za pozitívne, vzájomná komunikácia v regiónoch je vždy jednoduchšia. Doterajšie riešenia, ktoré boli prijímané celoplošne, vyvolávali v regiónoch rozčarovanie, keď kvôli kritickej epidemiologickej situácii, napríklad na severnej Orave, boli zatvárené reštaurácie vo Veľkom Krtíši. Za prínos považujem tiež prepojenie pravidiel COVID automatu na mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne. Verím, že tento nový COVID automat bude v boji s delta variantou prospešný.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.