Sexuálne obťažovanie: Ak sú vulgárni politici, tak si ľudia dovolia viac, tvrdí odborníčka

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Tento problém je tu natoľko zakorenený, že sa situácia len tak ľahko nezlepší.

Na našom portáli Tvnoviny.sk prinášame seriál s názvom NIE znamená NIE. Venujeme sa v ňom téme sexuálneho obťažovania či zneužívania žien, ktoré je veľkým problémom spoločnosti. Odborníci stále častejšie a hlasnejšie hovoria o nebezpečenstvách, ktoré na ženy môžu číhať. A to nielen v nočných uliciach, ale prakticky kdekoľvek.

Očami odborníčky sa pozrieme na situácie podobným tej, ktorá na Slovensku rezonovala v ostatnom období. Ide o incident vo vlaku. Lukáš O. (35) z okresu Topoľčany začal na linke do Bratislavy masturbovať pred cestujúcimi. Podarilo sa ho zachytiť na videu a vďaka tomu teraz čelí obvineniu a je stíhaný na slobode.

Ako približuje sexuologička a psychiatrička Dana Šedivá, toto je iba jeden z príkladov, ktoré predstavujú mimoriadne široký problém. Pridáva tomu aj fakt, že v spoločnosti sa takéto správanie vo všeobecnosti bagatelizuje. Je akýmsi podhubím, ktoré je spôsobené nerovnomerným rozdelením moci. „Nejde o feministický postoj, ale historicky zdokumentovaný fakt. Vždy, keď to bolo možné, boli ženy sexualizované," vysvetľuje.

Exhibicionisti sú v skutočnosti plachí

Otázkou je, prečo k podobným situáciám vôbec dochádza. Čo vlastne ženie muža napríklad masturbovať na verejnosti, prečo nemá obavy z prichytenia a čo tým sleduje. Šedivá približuje, že väčšina deviantov toto nerobí.

„Muž, ktorý masturbuje vo vlaku pred cestujúcimi vyššie popísaným spôsobom pravdepodobne netrpí sexuálnou deviáciou. Ide najmä o osoby pod vplyvom alkoholu alebo drog. Okrajovo pripadá do úvahy mentálny postih, akútna fáza duševného ochorenia alebo demencia," opisuje Šedivá.

Stretávame sa aj s prípadmi, kedy na ženy číhajú muži schovaní na odľahlých miestach. Tu môžeme hovoriť najčastejšie o exhibicionistovi. Ten je však vo väčšine prípadov plachý človek, ktorý stojí niekde za kríkom, často ani nechce komunikovať a už vôbec žene nedáva sexuálne návrhy.

Väčšina pravých exhibicionistov je neškodných. Majú nutkanie odhaliť sa pred sexuálne nevyladenou neznámou ženou. Na svoju prítomnosť upozornia napr. písknutím alebo zakašľaním, so ženou inak nekomunikujú, nepribližujú sa. V osobnom živote sú veľmi nenápadní.

„Zväčša ide o plachých jedincov, môžu byť príkladnými otcami rodín a v práci fungujú bez problémov. Toto správanie sa u nich dostaví najmä vtedy, keď prežívajú veľký stres. Napríklad, keď ide manželka rodiť, majú ekonomické či citové problémy. Exhibicionizmus je veľmi kompulzívny, nutkavý a v záťažových obdobiach ho nedokážu ovládať," uvádza odborníčka.

Aj keď je obťažovanie v podobe pokrikov a písknutia nie sú príjemné, väčšina žien nad nimi mávne rukou. „Praví exhibicionisti nie sú nebezpeční, nepokúšajú sa o kontakt so ženou, uspokojí im odhalenie sa. Neskôr sa v mysli k tomu vracajú a majú pocit, že sa to ženám páčilo. Pre ženy ide o nepríjemný zážitok, masturbujúci muž je, samozrejme, vnímaný ako nebezpečenstvo," tvrdí sexuologička s tým, že k sa však masturbujúci muž k žene približuje, dáva jej návrhy, prípadne ju uráža či inak znevažuje, nejde o pravého exhibicionistu. Vtedy je nebezpečenstvo sexuálneho útoku vysoké.

Súvisiaci obsah

Ak hovoríme o iných formách obťažovania až zneužívania, ide o správanie, ktoré v mužoch vzbudzujú rôzne faktory. Pôvod majú často už v detstve.

„Nie každý má to šťastie, že dostane správne postoje od rodičov. V rodinách je veľa agresivity, všeobecne je tu vysoký prah pre domáce násilie. Väčšina mužov, ktorí sa správajú neúctivo k ženám, vyšli práve z disfunkčnej rodiny," približuje odborníčka.

Neúctivým a sexistickým správaním si často kompenzujú nízke sebavedomie a cítia sa dôležitejší. Ide aj o mužov, ktorí nedosiahnu na reálne ženy a cítia frustráciu. Tú si vybíjajú neprimeraným správaním. Inokedy ide o sebavedomých agresívnych jedincov, ktorých ego prevyšuje ich skutočné možnosti.

Každý spracuje traumu inak

Ak žena zažije od takéhoto muža obťažovanie, zanechá to na nej stopy. O to väčšie, ak ide o malé dievča alebo dospievajúcu tínedžerku.

Ak napríklad malé dieťa uvidí v električke muža, ktorý odhalí penis, môže to ním zatriasť a zájsť do úzkostných porúch, ktoré sa neskôr rozvinú. „Pri dospelých ženách to závisí najmä od povahy ženy, ako tento zážitok spracuje. Niektorá sa môže nahnevať, muža okríknuť, citlivejšia a ustráchanejšia povaha skôr mlčí," hovorí Šedivá.

„Nedá sa to zovšeobecňovať, každý človek je iný a spracuje zážitky rozdielne. Našťastie, my ľudia sme vyzbrojení na to, aby sme čelili stresovým situáciám," uvádza.

Sexuálny útok, kedy muž ženu niekam ťahá, pokúša sa o znásilnenie alebo jej silou ubližuje, zanechá, pochopiteľne, stopy na každej jednej žene, bez ohľadu na jej osobnosť.

Chýba nám sexuálna výchova

Šedivá vysvetľuje aj to, prečo väčšinou obťažujú muži ženy a nie naopak. Podľa jej slov to súvisí s biologickými základmi sexuality. Muži majú snahu dominovať a zvádzať ženy. Ich sexualita je silnejšia.

„Mužská sexualita je naliehavejšia, dominantnejšia,“ tvrdí sexuologička. Sexuálne obťažovanie ženami je raritné. Ak by aj bolo prípadov viac, podľa Šedivej by muži obťažovanie ženami ani nehlásili v takej miere ako ženy. „ Máloktorého muža urazí, ak sa žena pred ním odhalí alebo ho priamo vyzýva k sexu,“ opisuje.

Súvisiaci obsah

Sexuálna výchova na školách by mohla pomôcť mladým ľuďom zorientovať sa vo vlastných pocitoch, pochopiť súvislosti a predchádzať sexuálnemu zneužívaniu. Zatiaľ čo sa zavedeniu sexuálnej výchovy do škôl iracionálne bránime, učebnicou sexuality je pornografia. „Opakujeme to neustále, no nikoho to nezaujíma. Deti je potrebné poučiť o sexualite, lebo to, čo sa deje, je ‚divočina‘," približuje.

Nedeviantné správanie sa odráža od kultúrnej úrovne spoločnosti. Tá naša sa podľa sexuologičky dosť dekultivuje, elegancia sa nenosí a slušné správanie je na smiech. Všetko sa začína prejavovať aj v tejto oblasti. Je to ale len špička ľadovca.

„Nekultúrnosť je cítiť všade. Odráža sa to aj od správania niektorých politikov, ktoré je vulgárne a hulvátske. Širšie masy si takéto správanie s radosťou osvoja a prijímajú. K atmosfére v spoločnosti nepridáva ani spochybňovanie autorít, relativizovanie všetkého a nekritické prezentovanie suterénnych názorov. To sa, samozrejme, premieta do medziľudských vzťahov a užšom ponímaní aj správania sa mužov voči ženám," dodáva.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti