Sprievod pri pôrode? Rodičky v Rimavskej Sobote sú zmätené. Nemocnica jedno tvrdí im, druhé úradom

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Po novinárskych otázkach nemocnica zmenila stanovisko.

Majú ženy povolenú sprevádzajúcu osobu pri pôrode? Každá nemocnica má právo sa rozhodnúť, či sprievod povolí alebo nie. Ženy, ktoré chcú rodiť v Nemocnici Rimavská Sobota sú však zmätené. Nemocnica poskytla redakcii tvnoviny.sk iné stanovisko ako žene, ktorá sa ich na túto otázku pýtala. Iné stanovisko dostala aj banskobystrická župa či regionálna hygienička.

Nemocnice pristúpili k zákazu návštev a sprievodov v nemocniciach po vypuknutí pandémie koronavírusu. Už počas prvej vlny hlavný hygienik Ján Mikas sprevádzajúcu osobu pri pôrode povolil, ak má negatívny test.

Viaceré organizácie aj experti poukázali na to, že počas pandémie utrpeli práva žien pri pôrode ešte výraznejšie.

Situáciu prešetrila aj župa

Keď sa Silvia, ktorá si želala ostať v anonymite, dozvedela, že v Rimavskej Sobote nepovoľujú sprevádzajúcu osobu, obrátila sa na nemocnicu s prosbou o vysvetlenie. Nemocnica jej informáciu potvrdila a dodala, že sprievod pri pôrode nie je povolený až do odvolania. Obrátila sa aj na Banskobystrický kraj, regionálnu hygieničku a verejnú ochrankyňu práv.

Banskobystrická župa pre tvnoviny.sk potvrdila, že im prišla žiadosť o prešetrenie situácie v rimavskosobotskej nemocnici.

Kraj v odpovedi uviedol, že nemocnica má právo obmedziť alebo pozastaviť návštevy z dôvodu bezpečnosti a ochrany pracovníkov či pacientov. Úradníci oslovili aj priamo nemocnicu. Tá odpovedala, že ženám nikdy nezakázali sprievod. Je to však v rozpore s tým, čo napísali Silvii mailom.

„Doteraz sme nezaznamenali v tejto oblasti žiadnu sťažnosť, či už zo strany pacientky alebo príbuzného,“ odpovedala nemocnica kraju.

Nemocnicu Rimavská Sobota sme oslovili s otázkou, či povoľujú sprievodnú osobu rodiacim ženám. V oficiálnom stanovisku nemocnica píše opak toho, čo odpísala Silvii.

„Nemocnica v Rimavskej Sobote umožňuje prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu je však potrebné, aby budúci otecko priniesol negatívny antigénový alebo PCR test nie starší ako 24 hodín a je vhodné, aby bolo pracovisko informované vopred.“

Pýtali sme sa, prečo došlo k rozporu medzi tým, čo nemocnica hovorí médiám a tým, čo pracovníčka nemocnice poslala Silvii. Hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková, pod ktorú spadá aj rimavskosobotská nemocnica uviedla, že došlo ku komunikačnému nedorozumeniu.

„Naše zariadenia aj počas druhej vlny robili maximum pre zachovanie štandardného priebehu pôrodu v našich zariadeniach,“ dodáva Fedáková.


Hygienikom napísali, že povolené sú výnimky

Silvia sa obrátila aj na regionálnu hygieničku. Rimavská Sobota je podľa COVID automatu vo fáze monitoringu. Podľa aktuálnych vyhlášok môžu pacientov navštevovať zaočkovaní ľudia bez obmedzenia. Povolenie majú aj nezaočkovaní, ak sa preukážu testom alebo prekonaním ochorenia COVID-19.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Silvii v odpovedi potvrdil, že COVID automat nezakazuje sprievodné osoby pri pôrode ani návštevy vo fáze monitoringu. Hygienička sa obrátila na aj na nemocnicu, ktorá potvrdila, že má svoj pandemický plán, podľa ktorého sprievod nepovoľujú, ale je umožnený v individuálnych prípadoch. Čo to presne znamená, nevysvetlili.

Na situáciu reagovala aj ombudsmanka Mária Patakyová. Odpísala, že hoci téma nespadá pod jej pôsobnosť, obráti sa na ministerstvo zdravotníctva, aby vec prešetrilo.

Ministerstvo pre tvnoviny.sk odpovedalo, že návštevy v nemocniciach sa aktuálne riadia metodickými usmerneniami, epidemiologickou situáciou podľa platného COVID automatu a vyhláškami úradu verejného zdravotníctva. „Následne si režim určuje aj poskytovateľ daného zdravotníckeho zariadenia. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne na jednotnej metodike pre nemocnice s príchodom tretej vlny pracuje,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Odborníčka: Nemocnice porušujú práva žien

Právam žien pri pôrode sa dlhodobo venujú viaceré organizácie.

Združenie Občan, demokracia a zodpovednosť vydala publikáciu Pôrod - Práva - Pandémia, v ktorej výskumníčky zbierali osobné skúsenosti žien, ktoré boli tehotné alebo porodili počas prvej vlny koronavírusu na Slovensku.

Právnička a spoluautorka publikácie Janka Debrecéniová hovorí, že nemocnice porušovali práva žien. Dotýkala sa ich najmä nemožnosť mať pri pôrode sprevádzajúcu osobu. Už v máji pritom hlavný hygienik umožnil rodiacim ženám mať pri sebe osobu podľa vlastného výberu. Mnohé nemocnice to aj tak nerešpektovali. Ženy cítili strach, stres až hnev. Podľa Debrecéniovej to nie sú pocity, s ktorými majú ženy rodiť.

„Sprevádzajúca osoba počas pôrodu mnohými zodpovednými aktérmi nebola a niekde stále nie je vnímaná ako ľudskoprávny nárok, ktorý má korene v práve na kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti a v práve na ochranu súkromného a rodinného života. Právo ženy na sprevádzajúcu osobu podľa vlastného výberu zdôrazňuje aj WHO a sprevádzajúcu osobu odporúča ako súčasť kvalitnej a bezpečnej pôrodnej starostlivosti, a to aj počas pandémie. Je známe, že prítomnosť sprevádzajúcej osoby skracuje dĺžku pôrodu alebo znižuje riziko, že počas pôrodu bude nutné pristúpiť k cisárskemu rezu. Ak si niekto interpretoval sprevádzajúcu osobu počas pôrodu ako návštevu, svedčí to o nedostatku porozumenia ľudskoprávnym rozmerom práva na sprevádzajúcu osobu, jej benefitov pre ženy a pre dobrý priebeh pôrodu, ale aj najzákladnejších potrieb rodiacich žien. Treba zároveň podotknúť, že hlavný hygienik už v máji roka 2020 zdôraznil, že sprevádzajúca osoba pri pôrode nie je návštevou,“ povedala Debrecéniová pre tvnoviny.sk v máji.

Dodáva, že smernice WHO prebralo aj Slovensko a orgány štátu formálne garantujú právo žien na sprevádzajúcu osobu.

„Bolo im však dosť jedno, či a ako sa toto právo napĺňa. Jeho dodržiavanie vôbec nesledovali a svojou benevolenciou podporovali nemocnice v tom, aby konali svojvoľne,“ dodala právnička Debrecéniová.

Podľa nej si nemocnice neželajú sprevádzajúcu osobu, pretože je to akási verejná kontrola zdravotníkov.

„Myslím si, že prítomnosť inej osoby ako rodiacej ženy, ktorá sa navyše musí sústrediť na pôrod, je veľmi silný prvok verejnej kontroly. Niektorým nemocniciam môže vyhovovať, že majú ľahko použiteľnú zámienku na výrazné obmedzenie možností verejnej kontroly počas pôrodu. Sprevádzajúcimi osobami sú navyše často duly, ktoré, aj keď nie sú zdravotníčkami, majú absolvovaných veľa kurzov, videli množstvo dobrých pôrodov aj v zahraničí, vedia porovnávať, vedia, čo sú dobré postupy a vedia, akým spôsobom môžu ženy podporovať. Je dosť možné, že niektoré zdravotnícke zariadenia vnímajú prítomnosť dúl, z ktorých mnohé podporujú autonómiu žien, ako tlak na zmenu, do ktorej sa im nechce. Samozrejme, toto sa nevzťahuje na všetky zariadenia. Sú aj také, ktoré plne rešpektujú voľbu žien a rozumejú dôležitosti sprevádzajúcej osoby podľa ich vlastného výberu,“ vysvetľuje Debrecéniová.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.