Tvrdí, že má najviac členov, no nezachytia ju ani prieskumy. Aj keby išlo o lož, strane nič nehrozí

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Údaj, že má viac ako 15-tisícovú základňu, strana uvádza vo výročnej správe.

Najviac členov na Slovensku. Týmto prvenstvom sa nechváli žiadna parlamentná strana, ale strana, ktorá sa ani raz nedostala do Národnej rady a v prieskumoch verejnej mienky sa ani neobjavuje. V posledných voľbách dokonca dostala o polovicu menej hlasov, ako avizuje členov.

Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku mala podľa výročnej správy za minulý rok 15 106 členov. Stala sa tak najväčšou stranou v krajine, dokonca predbehla aj Smer, SMK či KDH, ktoré sú známe svojimi veľkými členskými základňami.

Ministerstvo nemá na kontrolu páky

Ministerstvo vnútra odkazuje, že tento údaj nikto nepreveruje, a to ani v prípade, keby to bol do očí bijúci nezmysel.

„Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán nepreveruje údaj o počte členov politickej strany a jednotlivých členov politickej strany. Štátna komisia využije údaje z výročnej správy vo vzťahu k prevereniu súladu financovania politických subjektov, čo jej vyplýva priamo zo zákona o politických stranách,“ uviedla Michaela Paulenová z tlačového oddelenia.

Keby aj chcela komisia zasiahnuť, tak jej to podľa ministerstva zákon nedovoľuje. „Štátna komisia je pritom ako štátny orgán striktne viazaná čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, ktorý jej umožňuje konať iba spôsobom, ktorý ustanoví zákon,“ dodala Paulenová.

V praxi to znamená, že strana môže pri tomto údaji aj zavádzať a navyše jej nehrozí ani žiadna sankcia.

Deklarujú viac ako 15-tisíc členov, no vo voľbách ich volilo len 8200 ľudí

S otázkou, ako je možné, že takáto malá strana má toľko členov, sme sa obrátili aj priamo na jej predstaviteľov. Z centrály však nikto ani po pár dňoch nereagoval.

Pre parlamentnými voľbami v roku 2020 sme však pripravovali volebný seriál, v ktorom sme predstavovali každú kandidujúcu stranu. SĽS takisto dostala priestor a predseda strany Jozef Sásik na otázku, prečo ich v eurovoľbách 2019 volilo rádovo menej ľudí, ako majú členov, odpovedal takto:

„Pretože veľa našich členov pracuje v zahraničí, keďže tu nedostali prácu.“

Ale na to, koľko percent tvoria ich členovia pracujúci v zahraničí z celkového počtu členov, už odpovedať nevedel.

Pozrite si celú reportáž z roku 2020:


Navyše SĽS podľa výročných správ z predchádzajúcich rokov už aspoň desať rokov tvrdí, že má takúto masívnu členskú základňu. Na ich oficiálnej stránke sme však nenašli ani žiadne regionálne štruktúry, prípadne kontakt na ich predstaviteľov, čo by aspoň sčasti dokazovali nejakú členskú aktivitu.

Pre porovnanie - v posledných parlamentných voľbách strana dala na kandidátku len 39 mien, pričom maximum je 150. A napokon ju volilo 0,28 percenta ľudí, čo predstavuje necelých 8200 hlasov.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti