Svadba a kar. Tretia vlna sa začína v Bardejove presne tak, ako tam odštartovala druhá minulý rok

Gabriel Jiráčková
Zdroj: TASR

Bardejov a ďalšie tri okresy sú prvé, ktoré sa dostali do bordovej fázy v tretej vlne.

Tretia vlna epidémie koronavírusu na Slovensku je už na vzostupe a najviac zasiahla štyri okresy: Krupinu, Rožňavu, Skalicu a Bardejov. Tieto štyri okresy budú ako prvé zaradené do druhého stupňa ohrozenia. Od tohto stupňa je už len jeden horší - čierny.

Do zlej situácie sa okresy dostali pomerne rýchlo. Ešte koncom augusta sme nemali ani jeden červený okres. Situáciu nezlepšuje ani nízka zaočkovanosť.

Nezaočkovaní majú ťažší priebeh

Podobne ako minulý rok, aj túto jeseň odštartovali v Bardejove novú vlnu hromadné podujatia. Konkrétne išlo o kar a svadbu. Potvrdila to vedúca oddelenia epidemiológie RÚVZ v Bardejove Daniela Klimová.

Dodala, že sa opäť potvrdilo, že tieto podujatia sú vysoko rizikové a je tam veľká šanca vzniku ohnísk. Delta variant, ktorý je 40 až 60-krát infekčnejší ako Alfa variant, sa tak na hromadnom podujatí dokáže rýchlo šíriť.

Klimová však dodáva, že problémom nemusí byť podujatie ako také, ale keď sa o ňom dozvedia neskoro. Zisťovať kontakty po piatich až šiestich dňoch od podujatia je pri Delta variante neskoro. Tak to bolo aj v tomto prípade v Bardejove. O šírení nákazy sa dozvedeli až od blízkych kontaktov infikovaných, nie od samotných nakazených. Nákazu dokázali za tie dni vo veľkom šíriť a ohnisko preto nebolo možné zastaviť.

„Kontaktujeme ľudí do 24 hodín, ale musí tam byť participácia pozitívne testovaného alebo kontaktov, ktorí nám musia povedať, kde presne boli a či neboli na hromadnom podujatí. Vymklo sa nám to spod kontroly, pretože sme sa o týchto udalostiach dozvedeli neskoro,“ vysvetľuje Klimová.

Od štvrtka (16. 9.) preto v Bardejovskom okrese platia prísne opatrenia a k podobným udalostiam by už preto nemalo dôjsť. Napríklad na svadbe je už výrazne obmedzený počet nezaočkovaných ľudí. Navyše o tom musia informovať regionálnych hygienikov. Bardejovu a jeho okoliu nepomáha ani nízka zaočkovanosť. Prvou dávkou je zaočkovaných len okolo 36 percent ľudí.

Odráža sa to aj na štatistikách nakazených. Podľa Klimovej je až 90 percent pozitívne testovaných nezaočkovaných. Nezaočkovaní infikovaní majú častejšie vážnejšie klinické prejavy COVID-u ako tí, ktorí sú zaočkovaní. Miestna nemocnica však zatiaľ epidémiu zvláda, no Klimová pripomína, že aj v ich okrese sa potvrdzuje, že očkovanie spĺňa svoj účel.

Práve nekontrolované svadby spôsobili v Bardejove masívne šírenie koronavírusu v druhej vlne minulý rok. Situácia sa následne prudko zhoršila aj na Orave. Katastrofálna situácia v Bardejove a na Orave následne viedla k druhej vlne a plošnému testovaniu antigénovými testami na jeseň 2020.

Upravený COVID automat niektorým pomôže

V niektorých mestách sú problémom aj otvorené školy. Šírenie koronavírusu už zatvorilo niektoré triedy a poslalo stovky žiakov do karantény. Aj preto prišlo ministerstvo zdravotníctva s novinkou v COVID automate. Po novom už nebudú do štatistík brať všetkých infikovaných do 18 rokov. Vďaka tomu sa niektoré okresy vyhnú prísnym opatreniam. Príkladom môže byť aj Krupina. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Zvolene, pod ktorý spadá okres Krupina, potvrdil, že medzi nakazenými sú aj školáci. Aktuálne rozdelenie okresov sa však rátalo ešte podľa starej metodiky, takže od pondelka (20. 9.) bude Krupina bordová.

Ešte horšie je na tom okres Rožňava. Hygienici tu neobjavili konkrétne ohnisko nákazy, ale pozitívne prípady boli identifikované rovnomerne po celom okrese. Regionálny hygienik Jozef Varga informuje, že zvýšili kapacity PCR testovania a pozitivita dosiahla zhruba desať percent. Dodáva, že zaznamenali aj prípady s ťažším priebehom ochorenia.

V okrese Rožňava je zaočkovanosť aspoň prvou dávkou len na úrovni 36 percent, čo je pod priemerom Slovenska.

Prísne pravidlá

Štyri bordové okresy pre zlú situáciu zavádzajú prísne opatrenia. Na hromadných podujatiach v režime OTP sa môže zúčastniť maximálne 25 percent kapacity. Ak organizátor nechce pýtať COVID pasy, pustiť môže len šesť osôb.

Vysokorizikové podujatia ako svadby a kary majú v bordových okresoch výrazné limity. Aj keď sú všetci zaočkovaní, na oslave sa ich môže zúčastniť najviac 20 ľudí. Režim OTP a bez COVID pasov sú svadby a kary zakázané. Povolené sú len obrady, teda sobáš alebo pohreb, a tie sa riadia pravidlami hromadných podujatí. Na bohoslužbe môže byť neobmedzené množstvo zaočkovaných ľudí, no iba 25 percent z kapacity, ak je kostol v režime OTP.

V režime OTP sú v bordovej fáze zatvorené aj fitnescentrá. Zaočkovaných môže byť maximálne 20 ľudí naraz, alebo na 15 metrov štvorcových môže byť jeden človek. V režime OTP sú zakázané aj wellness a akvaparky či kúpele bez lekárskeho predpisu. Ak sa reštaurácia v bordovom okrese rozhodne obsluhovať v OTP režime, môže tak urobiť len cez okienkový predaj. Dovnútra zákazníkov nemôže pustiť.

Cestovanie medzi okresmi ostáva povolené.

Nemocnice sú vraj pripravené

Ministerstvo zdravotníctva pripúšťa, že tretia vlna má rýchlejší nástup, ako mala druhá vlna minulý rok. Spôsobené je to infekčnejším Delta variantom, ktorý dokáže nakaziť za kratšiu dobu viac ľudí. Rezort zdravotníctva však uisťuje, že nemocnice sú na nápor pripravené.

Rátajú, že koncom septembra by mohlo pribúdať až tritisíc infikovaných denne. Reprofilizácia miest v nemocniciach bude rozdelená do troch fáz. Minister Vladimír Lengvarský však dúfa, že k tretej fáze nebude musieť dôjsť. Vlani bol rezort pripravený vyčleniť takmer šesť tisíc lôžok v nemocniciach. Maximálne bolo v slovenských nemocniciach hospitalizovaných pre COVID necelých štyri tisíc pacientov.

O zhoršujúcej sa situácii na Slovensku hovoril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský:


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti