Koalícia bez Kollára? Počty poslancov hovoria jasne, krutá prognóza odborníka

Na snímke Boris Kollár a Igor Matovič
Na snímke Boris Kollár a Igor Matovič Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vášne rozdúchala vojna v bezpečnostných zložkách.

Koalícia bez Sme rodina. Tento scenár pripustil Igor Matovič, neskôr aj premiér Eduard Heger. Kollár sa však z vlády nechystá, bez neho by sa podľa odborníka aj tak do pár týždňov rozpadla. Vášne rozdúchala vojna v bezpečnostných zložkách.

Prišlo to ako blesk z jasného neba. Pred uplynulým víkendom bolo postavenie Borisa Kollára v koalícii neohrozené. Politickí komentátori nadnesene dokonca hovorili, že on je skutočným lídrom koalície. Mohli za to Kollárove nadštandardné vzťahy s Matovičom, keďže ho veľakrát podržal v konfliktoch s Richardom Sulíkom.

Kollárov obrat, Matovičov odkaz

Situácia sa teraz nečakane zmenila. Igor Matovič pripustil možnosť, že koalícia bude pokračovať aj bez Sme rodina. Dôvodom je situácia v bezpečnostných zložkách a nazeranie na možné riešenia. Koalícia (spočiatku aj s Kollárom) sa rozhodla, že vytvorí odbornú pracovnú skupinu, ktorá navrhne legislatívne úpravy týkajúce sa polície, prokuratúry a súdov.

Po dvoch dňoch Kollár zmenil názor a na emotívnej tlačovej konferencii kolegom z koalície odkázal, že sa na stretnutiach skupiny nezúčastní žiadny zástupca hnutia a poslanci v parlamente nepodporia ani možné legislatívne návrhy.

„Zdá sa mi, že (Boris Kollár, pozn. red.) trocha zablúdil a prestal mu svietiť maják. Ja urobím všetko preto, aby zostal a bol súčasťou protikorupčnej koalície,“ povedal Matovič v TA3.

Prečítajte si tiež:

Lídrovi OĽaNO je zároveň ľúto, že sa Sme rodina zriekla účasti v pracovnej skupine, ktorá má obnoviť dôveru v právny štát.

„Ak by Sme rodina blokovala očistný proces, ak by blokovala možnosť chrániť statočných ľudí v polícii, prokuratúre, súdnictve pri očiste v boji s mafiou a ak by naďalej chcela umožniť mafii, aby vedela na poslednú chvíľu kedykoľvek vytiahnuť nejaký kľúčový záhadný paragraf, ktorým očistia akéhokoľvek zločinca, potom sa mentálne Sme rodina z koalície vzďaľuje. Vtedy si musíme klásť otázku, či dokážeme udržať koalíciu aj bez Sme rodina,“ dodal.

S Matovičom súhlasí aj premiér Eduard Heger, ktorý taktiež pripustil koalíciu bez kollárovcov.

„Pre mňa je dôležitá stabilná vláda, ale aj vláda, ktorá má výsledky. Na to, aby sme mali výsledky, potrebujeme podporu parlamentu,“ uviedol predseda vlády na tlačovej konferencii.

Boris Kollár sa však nateraz z koalície nechystá odísť, no túto možnosť do budúcna nevylúčil.

„My podporujeme túto vládu, podporujeme program očisty spoločnosti, ale zákonným spôsobom. A keď to niekomu prekáža, že to chceme zákonným spôsobom, tak ja sa nebudem podpisovať pod nezákonný spôsob. A potom nech ma pokojne vylúčia z tejto vládnej koalície,“ vyhlásil Kollár.

Bez Sme rodina by mala koalícia len veľmi krehkú väčšinu

Hovoriť o odchode Sme rodina je jedna vec, no počty v parlamente zasa druhá. Bez hnutia by mala koalícia len 75 poslancov. Nezaradený Miroslav Kollár, ktorý odišiel zo Za ľudí, však už vyhlásil, že by v tomto prípade koalíciu opäť podporoval. V praxi by to teda znamenalo, že väčšina koalície by visela na šnúrke jediného poslanca. A to sa dá o stabilite hovoriť len veľmi ťažko.

„Ak by Kollár opustil koalíciu, koalícia by nemala dostatočnú podporu v parlamente. Možno by sa našiel jeden hlas v skupine nezaradených, ale koalícia s podporou 76 hlasov v parlamente by bola každý deň jednou nohou v procese rozpadu,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Nehovoriac o tom, že Matovič má permanentný konflikt so Sulíkom a poslanecký klub OĽaNO je minimálne v hodnotových témach nesúrodý. Aj z tohto dôvodu by podľa odborníka nemala koalícia dlhú trvácnosť.

„Vydržala by len niekoľko týždňov. Fico by takúto situáciu využil a torpédoval by vládu so železnou pravidelnosťou až dovtedy, pokiaľ by sa nerozpadla,“ uzavrel Štefančík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.